FormasyonÖykü

Vyatka İl: Geçmiş ve Bugün

Vyatka İli - Vyatka kentinde kendi merkezi ile eski Rus İmparatorluğu'nda toprak varlık. Bu bölgedeki Arazi her zaman tek bir bölgesel birimin bir parçasını oluşturduğu değildir, ama her zaman ekonomik olarak bağlantılı olmuştur.

İl oluşumu

Peter idari reform kadar 1708-1710 yıl Rusya'da bölgelere topraklarının bölünmemesi neredeyse oldu. 1708 yılında Büyük Kral 7 ilde devlet bölünmüş. O zaman Vyatka ili kurulması Vyatka arazi E¤itim verilen nehir çok yakın durma olmadığı unutulmamalıdır:

- Sibirya il (6 iller);

- Kazan (5 iller);

- Arkhangelogorodskaya (2 Parish).

1719 yılında, bu illerin illerin bölündü. o zaman Vyatka ili Sibirya eyaletinin parçasıydı ama 1727 yılında bu Kazan ilinde nakledildi. Böyle bir dönüşüm aslen aktığı üzerinde kara bir sürü dahil Kazan ilinin bir parçası olarak bakış ekonomik açıdan çok karlı olmuştur nehir Vyatka. Bilindiği gibi, nehir taşımacılığı ekonomik ilişkiler ve ticaret korunmasında başlıca ederken oldu.

İdari değişiklikler İmparatorluğu'nda ve 18. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşti. Örneğin, 1780 yılında, o Vyatskoe valiliğe yarattı. bölge arazi Vyatka ili ve Kazan ilinin bazı güney bölgelerini kapsamaktadır.

Bir ilin ticaret sicili

1796 yılında Valilik ilde yeniden biçimlendirilmiş. Böylece Çarlık hükümetinin eylem aslında Vyatka ili başlangıçta ve ekonomik olarak makul sınırlar yaşamış olmalıdır gerçeğini kabul etti. İdari bölge 13 bölgeye ayrıldı:

- Vyatsky;

- Orel;

- Glazov;

- Sarapul'skiy;

- Yelabuzhsky;

- Slobodskoi;

- Kaygorodsky;

- Urzhum;

- Kotelnich;

- Tsarevosanchursky;

- Malmyzhsky;

- Yaransk;

- Nolinsk.

merkez ili

Vyatka (şehir) 1181 ve 1374 yılları arasında Novgorod topraklarından aslen kuruldu. 1181 yılı söz yerleşim Kotelnich tarihsel Kronikinde, ancak henüz Vyatka hakkında bir şey söylemedi. Ama 1374 yılında, şehir İdil Bulgar sermaye Novgorod kampanyasıyla bağlantılı olarak bahsedilmektedir oldu.

Vyatka - Adından birkaç kez değişti bir şehir. Bu en kısa sürede arşiv belgelerinin şeklinde Bu gerçeğin resmi onay korunmuş olmasına rağmen o, Khlynov kurucu seçildi olarak bilinmektedir. 1374 yılında Vyatka olarak bilinen bölgenin merkezi "Vyatka arazi Hikayesi" göre. 1457 yılından bu yana adı Khlynov tekrar. 1780 yılında idari reform ile birlikte İmparatoriçe Catherine 1934 yılı sonuna kadar devam Vyatka isimlerin kenti, iadesi konusunda bir karar çıkardı. Bilindiği gibi, bu yıl komünist lider Kirov tarafından öldürüldü. Sovyet yönetiminin Vyatka Kirov adlandırma komünist anmak karar verdi. Bu noktada kent tarihsel adının dönüşü konusunu gündeme fakat bu fikir hiçbir güçlü desteği vardır.

etnik bileşim

Sayım Vyatka 1897 yılında il mümkün genel olarak bölgenin etnik yapısı hakkında ve özellikle her il için gerçek bir fikir oluşturmak üzere yaptı. Yani, toplam toprak nüfusu % 12.5, Tatarlar - - 4.1%, Mari -% 4.8,% 77.4 Rus idi, Udmurt Bu rakamın 3030831. oldu. ilçeleri ile dikkate alacak olursak, biraz daha farklı bir tablo göreceksiniz. Örneğin, Rus nüfusunun Vyatka İlçesi'nde bu% 99.5 idi. Aynı desen Kotelnich, Nolinsk, Orlovsky iller gözlenebilmektedir. GLAZOVSKY olarak il% 54 Ruslarm Udmurtlar% 42,% 2 ve Tatar Komi Perm yaşadı. En çok uluslu - Elabuga ilçe. Biri nüfus yapısı vardır edildi sahiptir:% 53,3 - Rus% 21.9 - Udmurtlar,% 3.1 - Maris% 16.3 - Tatar% 3.7 - Başkırlar,% 1.7 - teptyari . Malmyzhskom il temsilcileri Rus milliyet olarak yaklaşık% 54, Udmurtlar -% 24, Mari - 4% Tatarca -% 17. her ilçede en az 3 ulustan yaşıyordu çünkü, Vyatka İl uluslu görebileceğiniz gibi. Mono-etnik bölgeleri 1897 yılında sadece birkaç idi.

Vyatka ilin Köy

Çeşitli idari birimler her ilin toprakları bölünmüş. istisna ve Vyatka İl mı. Vilayetler modern deyimle, bu (- Parish çarlık zamanlarda) köy belediyeleri kapsar alanlardır. geçen ciddiye bazı çirkin adını absorbe çünkü köylerde ve küçük köylerin adları genellikle gerçekten köyün sakinleri açıklar düşünerek, insanlarla zalim bir şaka oynadı.

Örnek olarak bu duruma köylerde Nolinsk İlçe isimlerini düşünün. Nüfus sayımı bu köylerin varlığını kaydedilen nüfusun 1926 yılında yürütülmüştür:

- Clueless (negatif karakteristik zihinsel yeteneklerini köylüler);

- Meme (daha negatif ifade);

- Bogoedy (Allah'ı yemek kişi);

- yaralar;

- Kobelevschina ve erkek (bazı cinsel özelliklerinin bahsediyoruz);

- Kültür ve İşçi, İşçi Tasarruf (tamamen Sovyet adları);

- Netrusov (kelimelerin anlamını, pozitif veya negatif bir çağrışım verilen anlama şekline bağlı olarak);

- Pozoriha (utanç verici bir yer).

Vyatka İl: geçmişinden günümüze kadar

Bugün gelişmekte olan modern bir ülkede yaşıyoruz ve geleceğe bakıyor. Kirov bölgesinde sanayi işletmelerinin bir yeri vardır. 2000'lerin başında yapılan nüfus sayımı, nüfusun ulusal yapısı hemen hemen değişmeden kalmıştır gösterdi ve sonuçlar da. Bu bölge dikkat çekicidir ve aslında burada canlı karma Maris, Udmurtlar, Ruslar, Tatarlar ve Perm torunları olduğunu. Etnik çatışmalar farklı milletlerden insanlar arasında gözlemlenen hiç.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.