FormasyonÖykü

Ölç - ne kadar? Boyutlu sistem ve ana kategoriler

Rusya'da, önlemlerin alan, uzunluk, ağırlık, hacim, mesafe kullanılan Rus sistemin belirlenmesi için.

sistemi hakkında

Ölçüm sistemi adamı ve onun fiziksel yeteneklerine dayanıyordu. Örneğin, ağırlık ölçüsüdür - bu onun omuzlarında almak ne kadar olduğunu.

Sistemin tarihinde birkaç kez değiştirildi. Ona yeni katma değer veya kurulmuş olanlara hastaya değişikliklerinde. 1000 kilometre - Örneğin, XIX yüzyılda, 500 Sazhenkov equated 1649 yılında yasaya göre mil, iki kat daha uzundu.

1899'da önlemler metrik sistem için bir geçiş olmuştur.

"Ölçülü içmek gerekiyor"

Oldukça yaygın bir ifade. Ama her biri için kendi ölçüsü vardır. onlar düşene kadar Birisi yeterli gözlük, diğer içeceksiniz. Ama kelime "ölçü" çeşitli anlamları vardır. Bunlardan biri herhangi bir durum veya kişi için en iyisi doğrudan sayıdır. Ama çok özel bir ifadesi var. Sonra 1 ölçmek - Bu ne kadar? Sekiz garntsami, dört kez biriyle karşılaştırılabilir. 26.24 litre - Modern anlamda.

Bunu duyan birçok ataları içmeyi sevdiğini söylüyor. Ama ölçü şarap için değil, sıvılar için tasarlanmamış. O özellikle, tahıl, ilerleme hızında, toplu kategorisinde aitti.

Sıvı ölçülmüştür olarak

Fıçı şarap büyük ölçü olarak kabul edilir. Bu ne kadar? 1 kovan 40 kepçe barındırmaktadır. Biz litre bu hacim çevirmek ise, yaklaşık 491,96 litre değeri verilir.

Kepçe en yaygın araçların başka, aynı zamanda ambalaj olmasıdır. Bu ahşap, metal veya deriden yapılmış olabilir. Geleneksel olarak kaldırılması ve taşınması edebilmek amacıyla saplı bir silindir şeklindeydi. Bir kadın sadece iki kova giymek inanılıyordu. Genellikle rocker kolaylık sağlamak amacıyla kullanmıştır. Bir kova nadir durumlarda, 12 litrelik hacmi oldu - 15 litre.

Şişenin diğer bir birim hacim sisteminde oldu. onlar iki oluşmasına rağmen - votka ve şarap için, sadece şarap ölçülerek kabul edilmiştir. Yaklaşık 0,75-0,77 l olduğu kovanın en altıda biri ya da üç gözlük eşit olan, sırayla,.

Stiffy, Şam ve polushtof, alkol ölçümü de dahil olmak üzere hizmet tavernalardan içine döküldü. İlk olarak - votka bir ölçüsüdür. Bu kaç litredir? Bir shkalik olarak 61.5 ml idi. kendi içinde ihtiva edilen SHTOF Shkalikov ve yaklaşık 20 1.23 litreye eşitti. Stiffy altında da votka içme işyerlerinde döktü yemekleri anlar.

Ölçülen uzunluğu nedir

Rusya'da, büyük yaygınlık yedi ayakları vardı. yarda çok sayıda olduğu gibi Fakat, bir genel kategori oldukça çağrılabilir. Bunların her birinin adıyla değil, değerini sadece vardı. en yaygın kullanılan tedbirler bahsedersek - bu nasıl metrik sistem nedir? En uzun "eğik yedi ayak" idi. Bu yukarı doğru uzatılmış karşılıklı elin parmakları için çorabın ayak mesafe olarak tanımlanır. Metrik sistemde, 2.48 m, eşit "Makhovaia anlamak" el yerleştirildi ya da "The Royal" 197.4 m eşittir m olmuştur 1,76 diğer bir elin parmaklarının, mesafeye eşit "Hazine." -. 217 6 m. Bu ise birbirleri ile ilişkili değildir kulaç, herhangi büyütme yoktu.

Her kişi, bireysel fiziksel özelliklere sahip olduğu gerçeğine bağlı olarak, inşaat, toprağın bölünmesi ve ürünün gerekli miktarda ölçüm özel ahşap "üç ayaklı" ve halat kullanılır.

ağırlık olarak tespit edildiği

kilo kurmaya gerek çünkü ticari ilişkilerin ortaya çıkmıştır. En yaygın kategorilerden birkaç vardı. 16.38 kg oluşturan algılayabilirler, - Ünlü biri. Ama çok sık Grivnası kullandı. Bu kilogram ağırlığında bir ölçüsüdür nasıldı? Bu 410 grama eşit olmuştur. 96 veya makara.

Grivnası iki değişken başvurmak için kullanılmıştır - para ve kilo. O satıcılardan geniş bir uygulama vardı. Grivnası ürünleri çeşitli ölçmek için kullanılmıştır. Ve gümüş ve altın gibi. ulusal para yerine kiloluk geldi.

Grivnası perakende ticarette yaygın olarak kullanılmaktadır. kullanılan toptan parça berkovets kullanılan yüksek ağırlık kategorileri de. en yaygın olarak balmumu veya bal tartım için de kullanılır. Bu ağırlık sınıfının adı ilginç bir kökene sahiptir. Bu Björk adasının adından geliyor. bir mum ile varil üzerine yerleştirilir sol yön ticari gemi içinde. Onun azami ağırlık erkek tek başına Sunset gemide ki - bu ne kadar? önlem 163.8 kg idi. Berkovtsy alınmasından bahsetmektedir bile XII yüzyılın belgelerde bulundu.

Rusya'da sistemini Ölçme oldukça karmaşıktı. Birçok geçişler vardı. Buna ek olarak, aynı ada sahip ölçme birimi, çeşitli alanlarda farklı bir ifade olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.