FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Vyatka Nehri - Kirov bölgenin ana su yolu

Vyatka Nehri ve havzası Kirov bölgenin topraklarının çoğu kaplar. Bu Kama en büyük ve en eksiksiz akan koludur. İkincisi, sırayla, Volga ile tekrar bir araya gelir ve sonra yolu su yolu Hazar Denizi'ne doğrudan yatıyor. Uzunluk s. 1.300'den fazla kilometre Vyatka ve alan bununla ilgilidir, 129.000 kilometre karedir. Nehir Udmurtia kuzeyinde Üst Kama Yaylası'nın kaynaklıdır ve Kama o Mamadysh Tataristan kasaba aşağıda akar. Vyatka'da bütün uzunluğu daha eğilip bükülmeye neden olur akımın yönünün keskin değişiklik ile karakterize edilir. Bu geniş vadi aşağıdaki tipik nehir ovaları vardır. Shore Vyatki tercihen düz. Ana yemek nehir Vyatka su kar erimesinden kaynaklanan alır. Vyatka Ice genellikle Kasım ayının başında yükselir ve Nisan ayı sonuna gider. Büyük, Solucan otu, Cobra, Shoshma Nehri, Beyaz, Molom, Kilmez ve Bistrica: nehir birçok kolları, çoğu önemli sahiptir.

Rölyef Vyatki Deltası

Havuz Vyatki neredeyse mükemmel orantılı ve simetrik. Sol banka kısmının alanı - aşkın 61.000 kilometrekare, sağ yakası - yaklaşık 68 bin. Kuzeyde, alan yüzme havuzu komşudur Northern Dvina Nehri, doğu ve güney doğu batı, gelen - havuz ile akar Volga, nehir Vyatka. su yolu, birçok bataklık üst kesimlerinde, arazi düz ve yer altı suyuna yakın bir yerde uzanır, çünkü içinde. topraklarının% 90'a varan - nehrin bu bölümünde sayısız ormanlar büyür. Bundan başka, düşük Vyatki% 40 azaltılmış ormanlık. nehir vadinin üst genişliği ise 5 kilometre uzunluğunda. yüksek sınır kıyı ortaya köye Melyanda aşağı akışında, 750 metreye kadar daralır. Atarskoy Aşağıda nehir viraj yine 5 kilometre kadar uzatıldı. Poyma Vyatki büyük ölçüde bitki örtüsü ile kaplı sular bastı. Temelde - bu birçok göller ile çayırlar var.

Vyatka Gezinti

Zor Vyatka Gezinti sığ ve üst ve alt ulaştığında fazla 45 santimetre değil derinliği olan uçurumları çok sayıda olduğundan - nadiren 10 metreye ulaşan nehir derinlik ulaşır anda en fazla 85 arasında, fakat genel olarak - 5 metreye kadar. sığ, su 0.9 m / s kadar bir hızda akar. Ancak Vjatka yüksek nehir su seviyesi, bunun hızı 1.2 m / s artırılır. Kama ile izdiham kaynağından nehir sonbahar 220 metre mesafededir. Vyatka kereste yüzen kullanılır. Düzenli navigasyon yazında Vyatka, yüksek suda bahar, marina Kearse şehrine açıktır. Ana nehir limanları Vyatka: Vyatka, Sovyet, Vyatskiye Polyany ve Kotelnich.

Nehir Vyatka ait ihtiyofaunasını

Vyatka Nehri en yüksek balıkçılık kategorisindedir. Ihtiyofaunasını üst ve alt biraz farklı olabilir. Bir pike, ide, levrek, burbot, kefal, mersin balığı, sabrefish, Ruff ve Levrek - nehir için toplam balık. üst ulaştığında ise, şunlardır: piston, çamça, hamamböceği, sopa, çok soğuk, dikenli Loach ve sculpin. Bazen yayın balığı, sazan, Nase ve BERSH yakalandı. : Buluştuğu orta ve üst kesimlerinde akvaryum balığı, bystranka, benekli kaya. Vyatka havzası olunan rezervuarlar, bulunur: havuz balığı, verkhovka yılan balığı, kızılkanat, minnow ve göl. göletler son on yılda sazan, başlatılan çim sazan, sazan ve Peled. canlı yengeçler çok sayıda alt ulaştığında. Nehri üzerinde balık tutma neredeyse tüm yolları olabilir: iplik, tekne, olta bir şamandıra, donk ile ve balıkçılık sinek.

Ekonomik önemi Vyatki

Nehir Vjatka Kirov bölge için büyük bir ekonomik öneme sahiptir. Bu içme ve sanayi ihtiyaçlarını karşılar. Nehir yolcu ve yük yerel ulaşım taşıdı. Ayrıca Vyatka - nakliye (mineral inşaat malzemeleri) ve rafting. Nehir kıyısında suyun bileşimine yararlı değildir Kirov bölgesinde, yaklaşık 30 büyük sanayi işletmeleri bulunmaktadır. Bu Kirovo-Chepetsk Chemical Works özellikle başarılı. son 5 yılda amonyak azot Sadece içerik, rakamlar önemli ölçüde artmıştır. Bugüne kadar, bölgesel yönetim temizlik Vyatki dikkat sorunu öder: Sabit nehre deşarj gözetimi ve olumsuz sonuçlarını tutuklama altında. Ancak bu önlemler yeterli değildir. Şimdi, Vyatka suyun saflığını koruyacak Federal programı.

Dinlenme ve turizm

yürüyüş ve botla severler için cazip Nehri Vyatka. Kayanın Permiyen katmanların belirli bölgelerde açıldı ve yolcuları mağaralar, uçurumlar ve mağaralar incelemek fırsatına sahip. Turistler için hac özel bir yeri nehir Vyatka bir şelale. Bu 7 metre yüksekliğe sahiptir. Şiddetli donları, şelale, mavi ve yeşilin tüm tonları ile güneşte şaşaalı muhteşem bina, dönüşür kışında. Deneyimli gezginler kendi yollarının farkında. Burzhagsky doğal kompleksi "Around the World Vyatskaya" Çocuklar için takım kurma programları içinde Pizhemsky rezerv gezisi - Orman Nehri Kholunitsa ve daha "Masallar Rezerv": Yeni başlayanlar da birkaç olası ilginç seçenekler sunulmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.