Sanat ve EğlenceLiteratür

Vezninin kullanımı açısından kafiye çeşitleri

kafiye ve kafiye kavramlarını ayırt etmek için. Eski CONSONANCE kelimelerin iki uçlarını ise, ikinci geçmeli sırası ayet kafiye olduğunu. Bu duruma göre, bu kafiyeyle daha geniş olduğu uyak.

tekerlemeler türleri

Yöntemler kafiye tekerlemeler birkaç türlerine göre vezninin kullanımı açısından. Böylece, heceleri kafiye maçların kalitesi ve miktarı, doğru ve yanlış ayrılır. erkek (son on vurgu üzerinde - aksanıyla özelliklerine sesli), dişi (sondan bir önceki sesli üzerine vurgu) ve dactylic giperdaktilicheskie (ucundan 3. ve 4. ünlü sesi vurgu). sesli yanında hatları pretonic (referans) uyuşuyorlarsa ünsüz, daha sonra uyak zengin olarak tanımlandığında. Bunu yapmazsanız - kötü kafiye denir.

kafiye çeşitleri

vezninin kullanımı açısından kafiye üç ana tipi vardır:

  • komşu (ikili)
  • Çapraz (alternatif)
  • halka (kuşak, ohvatnaya).

Ayrıca, ayrı bir tür serbest kafiye olduğunu.

Bitişik (ikili) dönüşümlü olarak consonance komşu çizgiler oluşturmak varsayması - Her türlü şiir keyfi bir devre olarak belirlenmiş olabilir uyak, üçüncü, sırasıyla, dördüncü, beşinci ve altıncı vb ikinci ilk satır uyak ... Yani komşu görünümler "AABB" olarak adlandırılır. örnek:

"Sadece artık hiçbir işe yaramaz film (a) vardır -

Alternatif olarak yapılmış ışık (a).

Ve garmonitsa (b) söylüyor

güreşçi (b) kayboldu ne. "

(S.A. Esenin).

Özel bir durum, bitişik kafiye Şema birbirini olan "ahhh."

satır serpiştirme oluşturduğu Rhyme Çapraz (alternatif) uyak - uyak ilk üçte, ikinci ile - dördüncü, beşinci vb - bir yedinci, ... Bu tür uyak "Ababii":

"Harika bir anı (a) hatırlayın:

Önümde (b) sendin

Bir kısacık görme gibi (a)

As saf güzellik (b) "

(A.S. Pushkin).

kafiye düzeni Halka (zona, ohvatny) tip "Abba" dayanmaktadır. Bu duruma göre, uyak birinci ve dördüncü satır, ikinci ve üçüncü. Nazım olan bu görüş diğer ikisinden daha az yaygındır:

"Biz ayık olduğu görülüyor, sarhoş olmayan, (a)

Ve belki de gerçekten şairler (b).

serpilmiş garip sonelerı (b)

Biz de zamanla konuşmak "siz", (a).

(IA Brodsky).

tekerlemeler Mevcut türleri durumunda meydana nerede eksik tekerlemeler arda gelişinde hukuku:

"Çit at hırsızı sokuldum: (a)

Tan kanat üzüm (a)

Gagalama serçe fırçalar (b)

Sallayan kolsuz doldurulmuş (c)

Ama öldürme hışırtı demet (b)

Bazı yukarı rumbling ve işkence "(c).

(B. L. Pasternak).

Bu duruma göre, bu örnekte, kombine tekerlemenin türleri: birinci ve ikinci hat - geçit - oluşturmak için üçüncü altıncı eklenmiş.

Kafiye ve dörtlük bütün

Tüm ayet her kafiyeyle için en az bir çift varlığını ima eder. Bu dörtlük genel vücut bölünmezliğini sağlayan - bu, daha küçük bütün dörtlük ayrılabilir olamaz kendi kafiye tamamlamış olan.

sayısına bağlı olarak ayet izole bir şekilde monostich, distiha, tercet Katren pentet ve t oluşturan rifmovok. D. MonoSTU uyak değildir ile bir satır (hatta bir iç içerir şekilde, bir bütün ayet olamaz uyak). Distin sırasıyla sahip olan bir "aa", bütün Uyakların stanzas için bir temel alır. Ayrıca bir Terzetto kafiye var - "aaa" nin şemasını. herhangi bir bölünme bir bütün ayet olmayan en az bir monostich, elde beri bu üçlü olarak ayrılamaz.

Katren gibi türleri uyak olarak dairesel ( "Abba") ve çapraz ( "Ababii") içerir. bitişik Tekerlemenin durumunda ( "AABB ') v, bir bütün ayet olarak, her biri birbirinden bağımsız iki distiha bölünür. Beşli, sırayla, altı rifmovok bütün dörtlük bir araya getirir.

Özgür ve serbest nazım

O aynı şey olmadığından, kafiye ve serbest nazım biçiminin serbest formunu ayırmak gerekir. Mevcut türleri şiir formları yani kafiye. N. serbest nazım - kafiye değişen türleri ile bir şiirdi. Yani hatları farklı bir sırayla uyak. (Aka beyaz) Ücretsiz ayet, prensipte, kafiye kullanmayın:

"(A) dinle!

Sonuçta, yıldız yanıyorsa, (b) -

o zaman (in) ihtiyacı olan birileri var?

Yani birisi onlara (g) olmak ister? "

(V. V. Mayakovsky).

Bu durumda, serbest nazım hiçbir kafiye varsa, örneğin, geleneksel gazete reklamları, farklı şeydir ilkesine nesir ile eşdeğer olmadığını? arasındaki farklardan biri boş ayeti ezberden eğilimi, düzyazı metinden şiir ayıran şeyin ne - ve nesir. Belirli duygu yarattığı Bu eğilim, şiirsel metnin özel ruh hali, monoton okuma kabul etmez. İkinci önemli fark, serbest nazım ritim heceler ve gerilmelerin dengeleme belirli sayıda oluşturuluyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.