OtomobilArabalar

VAZ-2109 ve tuning İletim

İletim VAZ-2109 - araba ilerleyemez onsuz karmaşık teknik mekanizması ve metredir. Şu anda pek çok "ayar" değiştirilmiş bir doldurma ve vites oranları farklı değerlere sahip CPT, sözde vardır. Ancak, her iletim sürüş yaptığı belli tarzına sürücüyü yaklaşabilir. Bu nedenle, pek çok ustalar bağımsız özel aletler yardımı ile bu ayrıntıyı değiştirin. Bu yazıda hangi yöntemi üzeredir bakacağız vites kutusu VAZ-2109 için.

Neden hızını artırmak için gereklidir?

Bizim iyileştirmelerin ana hedefi - dağılmanın artan dinamikleri. Ve WHA için o takometre iğne maksimum oranda olduğuna emin olmaktır, sen hızını artırmak için en azından bir içten yanmalı motora ihtiyaç, yollar boyunca uçtu. basitçe (yapıldığı gibi, aşağıda ele alacağız) iletim vites oranlarını sonuçlandırmak - Prensip olarak, dinamik özelliklerini geliştirmek için kolaydır. Bu fark aralarında çok küçüktü emin olmak için en iyisidir. Sonra, daha yüksek vites kutusu VAZ-2109 alt ile anahtarlama aşamaları çok önyargı motor hızını olmayacak zaman - onlar hemen hemen aynı düzeyde kalır. Bu nedenle, motorun tekrar sırayla arabanın hızla artmasına katkıda Optimum tork sahip olacaktır.

Tabii ki, "dokuz" geliştiricileri PPC tasarımında dikkate Tüm bu yönleriyle almak, ama yine de montaj hattı çok yaygın birimler değildir gitti. Bu şekildeki iletim VAZ-2109 bitişik dişliler arasında büyük bir gelişme oldu. sürücülerin belirttiği ana kusur - eşzamanlayıcının 2 aşama aşınma artar. Bunun nedeni aynıydı dişli oranı. Genel olarak, bu parametrelerin varsayılan değeri, birinci dişli ve 4.1 beşinci 3.7 arasında değişir. Dinamik bir araba bir iletimi değiştirmek ve yapmak için, sadece aşağıdaki değerlerle "çifti" ayarlanmış şanzıman durumunda yükleyin:

  • Birinci vites - 4.33.
  • İkinci - 4.5.
  • Üçüncü aşama - 4.7.
  • Dördüncü - 5.0'tir.
  • Ve beşinci işareti 5.125 kadar ulaşabilir.

Biz, "dokuz" önden çekişli araba ve bunun diferansiyel kendi içinde iletim olduğunu unutmamak gerekir. parçaların Bu düzenleme lastik aşınması ve en iyi manevra özelliklerini azaltmaya yardımcı olur. Kutuya böyle "çifti" yüklemek eğer, ne biri ne diğeri olacaktır. Bu nedenle, sorunları önleyebilmek amacıyla, üzerinde kendinden kilitleme standart diferansiyel ile değiştirilmelidir. Sonra araba güçlü değil, aynı zamanda manevra sadece olacak, ama VAZ-2109 vites kutusu tamiri konusunda önümüzdeki birkaç yıl içinde unutulabilir.

Biz sonuç olarak elde ne?

Revize vites oranları yolda değil aynı zamanda kentsel alanlarda sadece kullanılabilir hızlı bir araba elde edilebilir. Belki de bu ayar tek dezavantajı - şanzıman VAZ-2109 pasaport "azami hız" arabayı geliştirmek olmayacak olmasıdır. Birçok araç sahipleri herhangi spor araba ile karşılaştırılabilir VAZ hızlanma olarak vites oranları bu değişiklikten memnun olmakla birlikte. Ve bu ciddi bir göstergedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.