Haber ve ToplumDoğa

Uzun kulaklı araptavşanı: fotoğraflarla açıklama

Büyük kulakları, uzun arka bacaklarda ve siyah-beyaz püskül ile uzun ince predlinnym kuyruğu ile Küçük hayvan - bu yüzden uzun kulaklı araptavşanı benziyor. Hayvan komik fotoğrafları benziyor ve ilk bakışta böyle aşırı neden anlamak çok zordur.

Uzun kulaklı araptavşanı: description

Bu söylenen bu gizemli kemirgen 2007 yılında videoya çekildi ilk kez bu Dr. Bailey (Londra Zooloji Derneği) liderliğindeki Londra seferinin katılımcılar, ancak bir türün yirminci yüzyılda detaylı olarak incelenmiştir olarak. Gobi çölünde seferinin amaçlarından biri ve doğal koşullarda uzun kulaklı araptavşanı inceliyordu.

gövdesinin uzunluğu 9 cm, kuyruk maksimum - 17 cm kadar, kulaklar - 5 cm, ayağın uzunluğu - 4.5 cm.

kafa Gerbils diğer formları için alışılmadık - kama şeklinde, ince uzun, (domuzlar gibi), küçük bir burnu olan

Gözler geniş dışında, küçük.

Yün yüksek, kalın, yumuşak.

Renk: açık kırmızı altta beyaz ışık olabilir, üstte okra için.

yuvarlak olarak, geri kalan Gerbils gibi düz değil, beyaz ve siyah - kuyruk fırçanın ucunda, aynı renk tüm uzunluğu boyunca yer alır.

Ön bacak küçük, kendi iç burun uzun, kavisli pençe sahiptir.

Arka bacaklar uzun ve çok dardır. İki tarafı parmak uzunluğunda üç ortasında, kısadır. Bütün parmaklar üzerinde katı yastıkları geliştirilmektedir.

Yolu seyahat için: münhasıran (a kanguru gibi) arka ayakları üzerinde. Üç metreye kadar atlama.

doğal ortam

Kemirgen ilk Çin'den örneklerinden 1890 yılında tanımladı. Bu türün Moğol temsilcilerinin öncelikle 1954 yılında, çok daha sonra bulunmuştur ve şimdiden geçen yüzyılın yetmişli SSCB ve Moğolistan ortak seferler katılımcıları daha detaylı Moğol uzun kulaklı araptavşanı çalışılmıştır.

kemirgeni nerede yaşıyor? Hayatı Moğolistan ve Çin topraklarında bulunan küçük inziva zinciri oluşan Gobi çölünde harcanmaktadır.

keskin Bu çöl iklimi karasal - yaz 58. sıcaklık farkı artı eksi 55 kış, böylece (- 112 derece bir Oimyakon daha soğuk direğe göre) 113 derecedir.

, Bitki varlığında (kumlu tepeleri taşlı plateau) çöller toprağın farklı bileşimde her biri (yoksul - nadir çalılar altı suyu bir yüzeyi üzerinde çıkışları step çayır haloxylon).

Gobi Uzun kulaklı Arap tavşanı düşük bitki örtüsü (haloxylon) ile kumlu alanlarda görüldü.

Düzenli olarak gözlem yapma bilim adamları, son tahminlerine göre, onların sayısı çok düşük olduğunu tespit edildi - habitat hektar başına sadece 0.5 bireyler.

Uzun kulaklı araptavşanı: ne yemek

yaptığı yemekler çelik tesisleri ana akrabaları, aksine, hayvan böcekler beslenir. O, içecek böcekler ile birlikte sıvı vermez.

Onun uzun kulakları beş metre mesafede havada herhangi titreşimleri duyayım. Bıyık (uzun bıyık) toprak yüzeyine uçuş sırasında ve aşağıda böcek kokusu. Uzun bacaklar hızla böcekleri yakalamak ve yüksek (en fazla üç metre) atlamada onu yakalamak için olağanüstü bir fırsat sağlar.

oranlar

uzun kulaklı araptavşanı çok hızlı (atlar) çalışırken, onun Büyük kulaklar vücudun karşı sıkı ve sakrum ipuçlarını ulaşır.

sürece yüz bıyıkları (bıyık) üzerine büyüyen ve onların ipuçları (bend ise) kuyruğunun tabanını çıkarın.

Ön bacak küçüktür, bunların uzunluğu arka sadece üçte biri.

hayvan kendisinden daha iki buçuk kat daha fazla - kuyruk neredeyse ikidir.

yaşam biçimi

Uzun kulaklı Arap tavşanı bu çölde nispeten yüksek gündüz sıcaklıkları nedeniyle, gece olduğunu.

onlar çok enerji harcamak zorunda ve yemek çok iyidir olacağını için Nedeniyle kışın sıcaklık keskin düşüş bu küçük yaratıklar, kendilerini sıcak olamaz. Bunlar kuyruk tüm uzunluğu dahil yeterli yağ, birikmiş sonra, kışın uyku.

Uzun bir tünelin ve o uyur edildiği odanın ile, iki metre (sıcak tutmak için) kadar - uzun kulaklı araptavşanı sözde mağara çok derin kış kazıyor.

Hayat, gündüz ve kalıcı: Kemirgen yaz halen deliklerin üç tip kazar. kurtarma derinliği - sadece 20 santimetre (uyumak için) gündüz - 50 santimetre. Merkez eğik inme rezervleri ve temel, yedek sadece ölü ucuyla odasına giden: Kalıcı Burrows için yaklaşım özeldir. deliğin uzak bölümü bulunan bir ana bölme, jerboas uygun kalıntıları bitki astar. Acil bir hayvanda çok hızlı bir yedek sırasında ana bölmesinden taşındı ve buna giriş hemen kum Fişler.

hayvan avını yakalamak etmezse, kendi Burrows kazıyor.

Hayatta kalmak için yardımcı olan özellikler

Kulaklar uzun kulaklı jerboa sürece alan olarak büyük (vücut yüzey alanına göre) değildir. Neden? Yaz aylarında çöl havası 50 dereceye kadar ısındı ve kulaklarda kan kılcal normalden fazla ağ (aslında, sadece fil gibi) serin kemirgen yardımcı olabilir.

İlginçtir, kulaklar uyanık hayvan gerginlik her zaman. o (örneğin tehlikeden kaçan) hızla hareket ettiğinde Geri katlayın. Ve tatil, yumuşak kulakları sırasında, kan tedarik azalır.

Onu uzun kulaklı araptavşanı büyümek onun arka ayakları üzerinde gevşek kumlu toprakta hareket etmelerine yardımcı özel kıllı kıllar. Sağlam yastıkları - Mümkün ustalıkla kayalık plato üzerinde taşımayı unutmayın.

uzun kuyruk ilk atlama sırasında zeminden kapalı iterken, düzleştirilmiş bir sonraki atlama ve bir dümen gibi hareket zaman yönü hizmet veren ilgilenmektedir.

Ön güdük uzuvlar, delik kazarak böcek larvaları kazma gerekir ve kama (domuz) burun Bu oturumlarda yardımcı olur. Ön pençeleri kemirgen üretim fişleri delikler yapar tutar.

Uzun kulaklı kemirgen ve çevre

Jerboa bunların yaşam alanı böceklerin sayısını ayarlar. Hayvanların küçük bir çalışma aksine güvenle söylemek izin vermez rağmen.

İngiliz zoologlar gözlemlerine göre uzun kulaklı araptavşanı tularemi ve veba taşıyabilir.

kemirgen dışkı bakterileri insan sağlığı için doğrudan bir tehdit olduğunu Helicobacter pylori, buldum.

uzun kulaklı evcilleştirilmesi değil nedeniyle az sayıda ve hayvanları kendileri almakla zorluklar uygulanan.

Esaret altında Sovyet araştırmacılar kemirgen kayıtlarına göre ısırmaya başlıyor.

üreme

kış uykusu sonra dişi çiftleşmeye hazırdır. Bir birey yapıp iki ila altı bebeklerden besleyebilir. Nedeniyle az sayıda ve takip zorluğuna henüz uzun kulaklı bir kemirgen ömrü boyunca yavrular üretir kaç kez tespit edilmemiştir. Bazı alimler yukarıdaki kemirgen iki yıldan üç yıla kadar yaşıyor ve kuşaklar birkaç kez getiriyor iddia ederek benzer alttür ile paralel. Diğerleri için, bir ömür boyu çoğalır kez kemirgen ve altı yıla kadar yaşar.

Dişiler teorik tam iki sıra bulunan meme aynı sayıda olan, sekiz bebekler getirebilir.

Bu ilginç

Uzun kulaklı araptavşanı Moğolistan Kırmızı Kitap listelenir. Gobi çölünde Son ve devam eden gözetim bu kemirgen azlığı teyit ama yok olma eğilimi kurmak yok.

tatlı Kinogenichen kemirgen, büyüleyici. Faiz bunun için büyüyor. Uzun kulaklı Arap tavşanı, fotoğraf bile Mickey Mouse ile karşılaştırıldığında, bu makalede yer almaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.