Haber ve ToplumDoğa

Orion Kemeri - takımyıldızı ve efsane

Yıldız, her zaman insanlığı çekti güzellik, gizem ve bilmeceyi çekiyor var. Farklı halkların dinler onlar kendi konum insanın kaderini etkileyebilir düşünüldüğünde, özel bir önem verdiği, mit ve efsanelerin kahramanları da yıldızlı gökyüzü sığınan bulunur. gökyüzünün güney kesiminde, ekvatorun güneyine bulunduğu, en güzel takımyıldızı - gece gökyüzünde en ünlü takımyıldızların biri Orion kabul edilir. "Yıldızlı kral" ve tanrı Osiris'in evin takımyıldızı kabul - Eski Mısırlılar adını verdi. Asterism tarafından tanımak kolaydır. Orion'ın kemeri - düz bir çizgi üzerinde olmak gibi üç parlak yıldız, giyim devi avcı süsleyin.

Gece gökyüzünde yansır Legend, çelişkilidir. cesur avcının biri sürümüne göre Poseidon oğlu Orion Ülker kardeşler peşinde. Bunu durdurmak için, tanrıça Artemis avcı ölümcül ısırık ele Akrep, göndermişti. Orion ölümü babası Poseidon tarafından gökyüzünde yerleştirildi sonra. Orion bir başka versiyonunda ise onun büyük köpek tavşan avcılık ile kovalıyor ve bölüm yıldızlı Şekilde yakalandı. Bu Orion kemer, takımyıldızlarının ana hatları görülebilir bir onay tarif gösterge olup.

Dolayı parlak yıldızlar da birleştirir nedeniyle, gece gökyüzünde en önemli biridir. Üçüncü büyüklük ve iki - - Bunlardan beşi ikinci büyüklüğü, dört yıldızlı aittir (mavi-beyaz Rigel ve Betelgeuse kırmızı var) ilk. Rigel ve Betelgeuse Ve - süperdevler. Rigel otuz üç kere bizim güneşin çapını aşmaktadır. O daha büyük beş yüz ışıkyılı uzaklıkta bizden ve Columbus Amerika'yı keşfettiğinde Şimdi gördüğümüz yıldızlı ışık, bu süre içinde reddedilmiştir.

Başka bir parlak yıldız, Orion kemer kısmı - adı antik Arapça Betelgeuse gibi çevirir "devin omuzuna." Bu yıldız dört yüz kat daha fazla güneş çapıdır. Rigel adlı Yakın karanlık ve bulanık görünen bir yıldız. Bir teleskop puslu bulanıklık aracılığıyla görülebilir civarında. Bu Orion Bulutsu, gaz ışık bulutu temsil eder. Böyle bizim güneş gibi yıldızlı on bin dönüşebilir itibaren. bulutsu biri bin üç yüz ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Orion Bulutsusu ve başka takımyıldızında bulunmaktadır. Bu "Atbaşı Bulutsusu" denir bir at kafası gibi anahat gaz-toz bulutu nedeniyle.

Şaşmamalı Orion'ın kemer takımyıldızı gökyüzündeki en güzel yıldız. Orion ufkun üzerinde yükseldiğinde, tek bir altıgen oluşturacak yedi parlak yıldızlar gözlemleyebiliriz. Bu Pollux, Capella, Sirius Procyon, Aldebaran ve Rigel olduğunu. takımyıldızı ortasında aydınlık bir Betelgeuse tahsis edilir. Eski insanlar Orion yıldızlı bir kulüp ile donanmış avcı hatlarına gördük. Üç parlak yıldızlı Orion'un kemerinde dahil Arap isimlerdir. Bu alnilam - "inci kemer," Mintaka - "kemer" ve Alnitak - "kuşak". Orion hala alttan ve sağa ondan hiç parlak yıldız tane olan bir alandır dikkat çekici olduğunu ve parlak Orion'un kemerinde tersidir. : Burada isimleri suyla ilişkili takımyıldızları vardır balina, balık, nehir Eridanus'a ve Kova.

Aralık ve Ocak - en uygun zaman, gökyüzü özellikle açıkça görünür Orion'ın kemeri kış aylarıdır. takımyıldızı Rusya'nın bütün bölge olabilir izleyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.