FormasyonBilim

Uzayda solucan delikleri. astronomik hipotez

Starry evren çok gizemi saklamıştır. göre genel görelilik kuramı Einstein'ın tarafından kurulan (GTR), biz yaşadığımız dört boyutlu uzay-zaman. Bu hepimiz için tanıdık, kavisli ve yerçekimi, bu özelliğin bir tezahürüdür. Madde virajlı, etraflarında alan ve yoğun daha "eğilir". Uzay, uzay ve zaman - tüm bu çok ilginç bir konudur. Bu makaleyi okuduktan sonra, mutlaka onlar hakkında yeni bir şey öğreneceksiniz.

eğrilik fikri

Bugün yüzlerce bütün var olan yer çekimi Diğer birçok teorileri, genel görelilik gelen ayrıntılarda farklılık gösterir. eğrilik fikir - Ancak, tüm bu astronomik hipotezler ana şey kalır. alan kavisli ise, örneğin, geçirebilir varsayılabilir, ışık yılı bir çok ayrılmış boru bağlantı bölgesinin şekli,. Ve hatta belki de yaş, birbirinden uzak. Uzayda baktığımızda Sonuçta, biz, uzay, bize tanıdık, ama uzay-zaman bahsetmiyoruz. İçinde delik yalnızca belirli koşullarda görünebilir. Biz solucan delikleri ilginç olgusu ile tanışırız sunuyoruz.

solucan deliklerinin ilk fikir

Derin uzay ve gizemleri işaret. General Görelilik tarafından yayınlandıktan sonra eğrilik hakkında düşünceler hemen ortaya çıktı. L. Flamm 1916 mekansal geometri iki dünya bağlayan belirli bir delik, içinde var olabilmekte olduğu adı geçen Avusturya fizikçi. Matematikçi N. Rosen ve 1935 yılında Albert Einstein, bir oluşturma izole edilmiş elektrik yüklü ya da nötr kaynakları tanımlayan genel görelilik çerçevesinde denklem, en basit çözüm, fark yerçekimi alanı, bir uzaysal yapı "köprü" sahiptir. Başka bir deyişle, iki evren, iki neredeyse düz ve aynı zaman-mekan bağlayın.

Daha sonra, bu mekansal yapıları İngilizce kelime solucan deliği arınmış çeviri ziyade olan "kurt delikleri" olarak anılmaya başlandı. Yakından onun Çeviri - (uzayda) "solucan deliği". Rosen ve hatta Einstein temel parçacık yardımıyla bunları açıklamak için bu "köprü" kullanma olasılığını dışlamadı. Gerçekten de, bu durumda, parçacık saf uzaysal şeklidir. Bu nedenle, gerek şarj kaynağı modeli için ya da kilo özellikle görünür değildir. solucan, mikroskopik boyutlara sahip bir uzaktan dış gözlemci ise, bu boşlukların birinde şarj ve kütle ile tek bir nokta kaynak görür.

"Köprü" Einstein-Rosen

Deliğin Bir tarafta enerji nakil hatları oluşur, diğer yandan da biten ve her yerde başlayan değil, dışarı çıkmak. G .. Wheeler, Amerikalı fizikçi, bu vesileyle bu "ücretsiz olarak şarj" ve çıkıyor bu "kitle olmadan kitle." Dedi üzerinde Bir köprü iki farklı evreni bağlamak için kullanıldığını düşünmek bu durumda gerekli değildir. Hiçbir az alakalı ve iki solucan deliği "ağız" ama farklı zamanlarda ve bunun farklı noktalarda, aynı evrende çıkıp bir tahmin. Bu neredeyse düz zamanki dünyayı dikmek ise içi boş bir "kolu" benzeyen bu şey ortaya çıkıyor. kuvvet çizgileri, bir negatif yük (örneğin, elektron) olarak anlaşılabilir ağız vardır. Bulundukları olan diyafram, bir pozitif yük (pozitron) sahiptir. kitleler gelince, onlar her iki tarafın aynı üzerindedir.

"Köprü" Einstein Rosen oluşum koşulları

çeşitli nedenleri olduğu gibi bu tablo, tüm turistik mekanların, temel parçacık fiziği yayılmış değildir. Ayrıca evren mevcuttur bir "köprü" Einstein-Rosen kuantum özelliklerini atfetmek kolay değildir. Bu "köprü", ve partiküller (protonlar ve elektronlar) sorumlu ve kütle bilinen değerleri ile oluşmamaktadır. "Elektrik" çözüm yerine "çıplak" tekillik öngörür, yani elektrik alan ve mekan eğriliği sonsuz yapılır noktasıdır. o terimlerin sonsuz sayıda denklemleri çözmek mümkün değildir çünkü uzay-zaman kavramının böyle noktalarında, eğrilik, anlamsız da olsa.

Ne zaman GTR çalışmıyor?

Kendi başına, genel görelilik kuramı özellikle çalışması duruyor tam olarak ne zaman belirtir. Boyunda, en dar noktası "köprü" olarak, bağlantının düzgünlüğü ihlal olmuştur. Ve oldukça önemsiz söyledi edilmelidir. durdurma süresinin bu boyun uzak bir gözlemcinin bakış açısıyla. Einstein ve Rosen boyun olarak aslında, hemen siyah bir delik (yüklü veya nötr) bir ufuk olarak tanımlanır. farklı taraflardan Rays veya parçacıklar, "Köprü" ufuk farklı "alanlar" haline düşer. Ve bunun sol ve sağ bölümleri arasında nispeten bir statik olmayan bir alandır, konuşma. bölgeyi geçmek için, bunu aşmak mümkün değil.

Yetersizlik siyah delikten geçmek

ufka yakın uzay aracı, sonsuza donuyor gibi bir kara delik kendisine oldukça büyük görecelidir. Daha az ve daha az sinyalleri Aksine, geminin saatinin ufku sonlu sürede elde edilir ... ona ulaşmak. Gemi (ya da bir ışık atom ışını) geçirir, o yakında tekillik içine dinlenmiş olacaktır. Bu eğrilik sonsuz olur yerdir. (O yaklaşım) tekillik uzatılmış gövde kaçınılmaz kırılmış ve öğütülmüş olacaktır. Bu kara delik cihazının gerçektir.

ileri çalışmalar

1916-1917 gg. Biz çözümleri Reissner-Nordström ve Schwarzschild elde edildi. Bu küresel simetriye elektrik yüklü ve nötr kara delikler tarafından tarif edilmiştir. Ancak Fizik yalnızca 1950-1960-ler dönümünde karmaşık geometri veri alanlarını anlamak mümkün sonunda. Daha sonra yerçekimi teorisi ve nükleer fizik alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen D. A. Uiler oldu, önerilen dönem "solucan deliği" ve "kara delik" söyledi. Bu mekanlarda Reissner-Nordström ve Schwarzschild solucan deliklerinin uzayda var olduğunu ortaya çıktı. Onlar bir kara delik gibi, uzaktan gözlemci tamamen görünmez. Ve, onlar gibi, sonsuza uzayda solucan delikleri. gezgin ufku nüfuz etmişse, o zaman ışık ne de masif parçacığın herhangi ray uçamaz kadar çabuk o içlerinden daraltmak değil, ne gemi. tekilliği atlayarak diğer ağzına sinek için, ışıktan daha hızlı hareket etmeliyiz. Şu anda, fizikçiler enerji ve maddenin süpernova hızı temelde imkansız olduğuna inanıyoruz.

Kara delikler Schwarzschild ve Reissner-Nordström

Schwarzschild kara delik geçilmez mol yuva düşünülebilir. kara delik Reissner-Nordström gelince, biraz daha karmaşıktır, ama aynı zamanda geçilmez. Yine gelip çok zor değil, geçebileceği uzayda dört boyutlu solucan delikleri açıklamak için. Bir tek metrik gerekli formu almak gerekmez. metrik tensör veya metrik, - bir puan-olaylar arasındaki mevcut dört boyutlu aralıkları hesaplanabilir hangi kullanarak değişkenler bir dizi. değişkenler bu grubun tamamı da yerçekimi alanı ve zaman-mekan geometrisini karakterize etmektedir. Kara delikler daha da kolay uzayda geometrik çapraz solucan delikleri. Bunlar zaman geçtikçe afetlere yol ufuklar yok. Farklı noktalarda zaman içinde farklı bir hızda gidebilir, ancak aynı zamanda sonsuz durdurmak veya hızlandırmak olmamalıdır.

Araştırma solucan deliklerinin İki satır

Doğa solucan delikleri ortaya çıkmasına engel koydu. bir engel varsa, her zaman bunun üstesinden gelmek için istekli olacak, böylece Ancak, bir kişi tasarlanmıştır. Ve bilim adamları bir istisna vardır. kurtyenikleri keşfediyoruz teorisyenlerin Tutanakları birbirini tamamlar iki alanda ayrılabilir. Önceden sonuçlarının dikkate İlkinde solucan deliklerinin var olduğunu varsayarak. İkinci ne anlamaya çalışan yönünde ve nasıl görünebilir temsilcileri, onların ortaya çıkması için gerekli koşullar. Bu doğrultuda çalışmak belki daha ilginç, ilkinden daha büyük ve. Bu doğrultuda için solucan deliklerinin modelleri için arama, yanı sıra bunların özelliklerinin incelenmesi yer almaktadır.

Rus fizikçi Başarılar

Anlaşıldığı üzere, solucan deliklerinin yapımı için bir malzeme olan maddenin özellikleri polarizasyon vakum kuantum alanlar nedeniyle gerçekleştirilebilir. Birlikte İspanyol kaşif David Hochberg ve Sergei Krasnikov ile Rus fizikçiler Sergey Sushkov ve Arkady Popov, son zamanlarda bu sonuca vardık. Bu durumda Vakum hükümsüz değildir. düşük enerji ile karakterize edilen bu kuantum durumu, yani bir alan içinde gerçek bir parçacıkları bulunur. Bu alanda, sürekli onlar cihazları keşfedilir önce "sanal" kaybolan parçacık çiftleri olması, ancak olağandışı özellikleri ile karakterize enerji tensörü şeklinde, yani nabız, damgasını bırakır. maddenin kuantum özellikleri esas mikrokozmosu tecelli olmasına rağmen, solucan delikleri, onlar tarafından doğurulmadığına, belirli koşullar altında, hatırı sayılır boyutunu ulaşabilir. makalelerden biri, bu arada, "solucan deliklerinin tehdidi" denir. Krasnikova

Felsefenin sorusu

solucan deliklerinin zamankinden hala yeni zorluklar inşa veya bilim yorumlanması ile ilişkili felsefe diyarına keşfetmek, yüz edebilmek ve varsa, bunu çok zordur söylemeliyim. tüm görünüşte saçma zaman döngüler ve zor konular muhtemelen bazen bu anlayacak nedensellik, bilim bu alana ilişkin sahip. Tıpkı kuantum mekaniğinin sorunları ile onun zamanında anlaşılmış ve yarattığı Einstein'ın görelilik teorisi. Uzay, uzay ve zaman - tüm çağlarda bütün bu konular, insanlar ilgilenen ve her zaman bize ilgi muhtemeldir. bunları bilmek için iyice pek başarılı. Uzay araştırmaları hiç tamamlanmak üzere olası değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.