SağlıkTıp

Safra: bileşimi ve özellikleri. safra kimyasal bileşimi

Safra - hepatositlerin (karaciğer hücreleri) aktivitesi bir ürün. Çeşitli çalışmalar yiyecek sindirim safra katılımı olmadan gastrointestinal sistemin normal faaliyeti olamayacağını göstermektedir. Bir arıza Formülasyonundaki oluşur ya da kompozisyonunu değiştirirse Bozuklukları, sindirim sürecini değil aynı zamanda metabolizmayı sadece ortaya çıkar.

Safra nedir?

karaciğer tarafından üretilen Bu sindirim suyu,. Bu bir kez veya kullanılmış yatırılır safra kesesi. biyolojik olarak aktif bir sıvının iki önemli özellikleri ile işaretlendi. o:

 • Bu yağlar ve barsakta onların emilim sindirime yardımcı olur;
 • Bu kandan atık ürünleri alır.

fiziksel özellikler

Safra (dolayı boyalar ayrışması için) yeşilimsi kahverengi gider zengin insan sarımsı renk vardır. Bu Safra kesesinde kalış süresinin uzunluğuna bağlı olarak, az ya da çok ağdalı şeffaftır. Güçlü bir acı bir tat, bir koku vardır ve safra kesesi bir kalış sonra alkalidir. Onun belirli ağırlığı yaklaşık 1005 safra kanallarında, ancak mukus bazı bileşenlerin ilavesi ile bağlantılı olarak, safra kesesi uzun kaldıktan sonra 1030'a kadar büyüyebilir.

bileşenler

su (% 85), safra tuzları (% 10), mukus ve pigmentler (% 3), yağ (% 1), inorganik tuzlar (% 0.7) ve kolesterol (% 0.3): yapısı aşağıdaki malzemelerden bileşim olup, safra, safra kesesi ve safra kanalı ile ince bağırsağın içine atılmış bir yemekten sonra saklanan.

Bunların bileşimi, aynı fakat farklı konsantrasyonları karaciğer ve safra kesesi safra bulunmaktadır. Ne zaman onu çalışmasında aşağıdaki maddeleri belirledi:

 • su;
 • safra asitleri ve bunların tuzları;
 • bilirubin;
 • kolesterol;
 • lesitin;
 • sodyum, potasyum, klor, kalsiyum;
 • bikarbonatlar.

karaciğerde daha safra asitlerinin 6 kez safra kesesi, safra tuzlarının de.

safra asitleri

safra kimyasal bileşimi esas olarak safra asitleri tarafından temsil edilmektedir. Bu sentezi malzemeleri memeli hayvanlarda ve insanlarda kolesterol katabolizmasının ana modudur. Safra asitlerinin gelişiminde rol oynayan enzimlerin bir kısmı, vücuttaki birçok hücre tiplerinde etkindir, ancak karaciğer - bir tam dönüşümü olan tek organ olan. Safra asitleri (sentez) kolesterol fazla miktarda boşaltım için baskın mekanizma vardır.

Bununla birlikte, safra asit gibi kolesterol atılımı tamamen kendi gıda aşırı giriş nötralize etmek için yeterli değildir. Bu maddelerin oluşumu yolu kolesterol katabolizması olmasına rağmen, bu bileşikler, bu nedenle, karaciğer ulaşmasını kolaylaştıran, aynı zamanda kolesterol, lipidler, yağda çözünen vitaminler ve diğer gerekli maddelerin çözünmesi için önemlidir. Safra asitlerinin, tüm oluşum döngüsü 17 ayrı enzimler gerektiren. bunların sentezi sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gereken birçok safra asidi metabolitler, sitotoksik maddelerdir. metabolizma bazı doğumsal Erken çocukluk ve yetişkin ilerleyici nöropati karaciğer yetmezliğine yol açan, safra asitlerinin sentezi için sorumlu kusurlu gen kaynaklanır.

Son çalışmalar safra asitleri, kendi metabolizmasının düzenlenmesinde rol düzenleyen olduğunu göstermiştir lipit metabolizması ve glukoz metabolizması karaciğer rejenerasyon çeşitli süreçlerin kontrolünden sorumlu olan ve aynı zamanda toplam enerji tüketimini düzenler.

temel fonksiyonlar

Birçok farklı maddeler safra içerir. Onun kompozisyon midede diğer sindirim sıvılarında enzimleri yok şekildedir. Bunun yerine, temelde olabilir safra tuzlarının ve asitlerden oluşmaktadır:

 • yağların emülsifiye ve küçük parçacıklar halinde onları yıkmak.
 • Vücut bağırsakta yağ kırılması ürünlerini absorbe yardımcı olmak. Safra asitlerinin tuzları lipidler bağlanan ve daha sonra kana emilir.

Bir diğer önemli safra fonksiyonu onun yok kırmızı kan hücrelerini içeren olmasıdır. Bu bilirubin ve genellikle eski kırmızı kan hücreleri, hemoglobin açısından zengin kurtulmak için vücutta üretilir. Safra aynı zamanda fazla kolesterolü taşır. Bu ürün hepatik salgısı, aynı zamanda çeşitli toksik maddeler görüntüler sadece.

Nasıl çalışır?

Tanımlanan bileşim, ve safra işlevi sabun yağı çözer aynı şekilde diyet yağlar emülsiyon haline getirmek için yardımcı bir yüzey aktif madde olarak hareket sağlar. Safra tuzları, bir hidrofobik ve hidrofilik bir ucu vardır. ince bağırsakta yağ ile karıştırılır, suya maruz kaldığında, safra tuzları yağ damlası etrafında biriken ve hem su hem de yağ moleküllerini bağlayan. Bu katı yıkmak daha büyük erişim pankreas enzimleri sağlayan yağ yüzey alanını artırır. safra yağ emilimini arttırırken, amino asitler, kolesterol, kalsiyum ve D, E, K ve A gibi yağda çözünen vitaminlerin emilmesine yardımcı olur

Alkalin safra asitleri de ince bağırsakta uç kısmına ileum girmeden önce fazlalık asit bağırsak nötralize edebiliyoruz. Safra asitlerinin tuzları, gelen gıda bulunabilen bir çok mikrop öldürme, bakteri öldürücü etkiye sahiptirler.

safra

karaciğer hücreleri (hepatositler) birikir ve safra kanalına akan safra üretir. Oradan gider ince bağırsak yağ etkilemeye başlar veya mesane birikir hemen ve.

karaciğer, 600 ml, 24 saat boyunca 1 litre safraya üretir. bileşim ve safra değişim özellikleri, safra kanalları üzerinden geçtiğinde. Mukus, bu oluşumlar, böylece hepatik salgısının seyreltilmesi, su ve sodyum bikarbonat salgılar. Bu ilave terkip maddeleri içine düşen mide asidi nötralize yardımcı duodenum mide kısmen sindirilmiş gıda (chyme) ile yıkanmıştır.

Depolama safra

Karaciğer sürekli safra salgılar: 24 saatlik bir süre içinde 1 litreye kadar, ama bunun çoğu bir akümülatör saklanır - safra kesesi. Bu içi boş gövde, su, sodyum klorit ve kandaki diğer elektrolitler tarafından emilmesini yoğunlaşmaktadır. örneğin, kolik asit, kolesterol, lesitin, bilirubin ve safra tuzları, diğer bileşenleri safra kesesi kalır.

konsantrasyon

karaciğer tarafından üretilen sıvıdan safra tuzu ve cüruf saklayabilir çünkü safra kesesi safra yoğunlaşmaktadır. örneğin su, sodyum, klorür ve elektrolitler gibi bu tür bileşenler ve daha sonra idrar torbası içine difüze olmaktadır.

Çalışmalar mesane insan safra bileşimi, karaciğerde aynıdır, ancak 5-20 kat daha fazla konsantre edilmiş olduğunu göstermiştir. safra kesesi safra tankındaki kalmak kana emilir sırasında esasen safra tuzları, bilirubin, kolesterol, lesitin ve diğer elektrolit oluşuyor olmasıdır.

safra

20-30 dakika sonra kısmen sindirilmiş yemek yeme mide besin bulamacının parmak bağırsağı 12 girdikten sonra. Özellikle midede yağ ve onikiparmak bağırsağı gıdaların Durumu, kolesistokinin eylem nedeniyle sözleşme safra kesesi, uyarır. Safra kesesi safra ihraç etti ve böylece duodenuma düşmesine izin Oddi sfinkteri rahatlatır.

Safra kesesinde azaltılması için bir başka teşvik - vagus siniri ve enterik sinir sisteminden sinir uyarıları olduğunu. Pankreasın salgılanmasını uyarır Secretin, ayrıca safra salgısını artırır. Temel etkisi safra kanalı mukozasından su ve sodyum bikarbonat salgılanmasını arttırmaktır. pankreatik bikarbonat ile birlikte bu bikarbonat çözeltisi bağırsakta gastrik asidi nötralize etmek için gerekli.

proteinler, amino asitler, vitaminler, ve diğerleri - safra maddelerin çeşitli içerir.

Farklı insan safra, safra asitlerinin, safra pigmentler ve kolesterol içeriği farklı olan tek bir niteliksel ve niceliksel bileşime sahip olduğu not edilmelidir.

klinik önemi

safra yokluğunda dışkı ile atılır sindirilemeyen yağlar ve değişmez. Bu durum steatore denir. yerine karakteristik kahverengi rengi Dışkı beyaz ya da gri renkte boyanmış ve yağ haline gelir. esansiyel yağ asitleri ve vitaminler: steatore besinlerin eksikliğine yol açabilir. Ayrıca, gıda (genellikle gıda yağ emilimi için sorumludur), küçük bağırsak içinden geçer ve bağırsak florasını değiştirir. Sen kalın bağırsakta çeşitli sorunlara yol açar yağların işlenmesi, süreçlerini oluşmaz bilmeli.

safra bileşimi bazen bilirubin, kalsiyum, şekillendirme safra taşı ile sıkıştırıldı kolesterol içerir. Bu konkresyonlar genellikle mesane alınmak suretiyle tedavi edilir. Bununla birlikte, bazen, ursodeoksikolik ve kenodeoksikolik gibi bazı safra asitlerinin artan konsantrasyonları ile ilaçların eritilebilir.

Aç karnına (tekrarlanan kusma, örneğin) renkli kusmayı yeşil veya koyu sarı, ve acı olabilir. Bu safra olduğunu. kusmuk Kompozisyon genellikle mide normal sindirim suları ile desteklenmiştir. safra rengi genellikle yeşilimsi sarı veya koyu sarı bakmak midede bileşenlere aksine "taze kesilmiş çimen" rengi ile karşılaştırılır. Veya güçlü kas kasılmaları ve duodenum spazmları etkisi altında belli uyuşturucu ve alkol çekerken Safra zayıflamış vana, midesinde içine alabilirsiniz.

safra çalışması

safra keşfetmek veren ayrı bir algılama yöntemi. Kompozisyon, kalite, renk, yoğunluk ve farklı kısımlarının asit sentezi ve taşıma ihlalleri hakim.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.