SağlıkTıp

Üst ekstremite İskelet. Üst ekstremite iskelet işlevi

insan iskeleti uzuvları evrimi sırasında önemli değişiklikler yapılmıştır. Böylece, bacaklar, yapıyor, dik konumda vücudun korunmasını sağlamak ve hareket görevini destekleyecek ve elleri emek aletleri haline gelmiştir. yapısı ve gerçekleştirdiği görevleri: Daha sonra, üst ekstremite iskelet daha düşünün.

genel bakış

phylogeny sırasında insan üst ekstremitenin iskelet önemli hareketlilik kazandırmıştır. Nedeniyle bağlantı sağlar klavikula, varlığına ellerin kemiklerin ve vücudun, insanlar oldukça geniş hareketler yapabilir. Ayrıca, serbest üst ekstremite kemikleri dahil elemanlarının birbirleri ile hareket edebilen bir mafsallıdır. Bu el ve önkol alan için özellikle doğrudur. İskelet fonksiyon ve kolların yeterince kapsamlı. Eller istihdam karmaşık türlerine adapte. Nedeniyle kemik ve eklemlerin çok sayıda, parmaklar herhangi montaj mekanizmalarına yazma farklı bir işlemi gerçekleştirebilir. Ayak, vücut hareketi ve uzayda vücut desteği olarak hareket daha masif ve kalın kemiği içerir. birbirlerine göre Onların hareketlilik daha az önemlidir. Üst ve alt ekstremite İskelet genel planı ile yapılır. Bu iki kısım içermektedir.

İskeletin üst ekstremite: kayışın kemikleri

Bu bölüm aşağıdakileri içermektedir:

 • Kürek kemiği. Bu bir üçgen düz kemik şeklinde sunulmuştur. üç kenar bıçağının içinde yer almaktadır. Özel olarak, bir yanal orta ve üst kısım vardır. Ayrıca bıçağın üç açısı vardır. Bir - alt, ikinci - orta ve üçüncü - yanal sırasıyla. Bıçak göğüs arka tarafına bitişiktir. Bu II-VII kaburgalar arasındaki bölgede yer alır. segmentinde mevcut glenoid oyuğudur. Köprücük bağlanmak için kullanılır. Bıçağın arka yüzeyinde çıkıntı görülüyor. Bu yanal yer almaktadır. Bu çıkıntı kılçık kanadı ayırma supraspinatus ve infraspinatus fossa olduğunu.
 • Köprücük. Bu, bir S şekilli boru şekilli kemiklerin formunda sunulur. Omuz (akromion) ve göğüs kemiğine ve gövde - İçinde iki uç vardır. Clavicle üst ekstremite iskelet insan vücut kemik yapısı ile bağlantılı olan yoluyla tek bir elemandır. genişletilmiş segmentin sternal sonu. O kafatasının bir kolu eklem yapar. Düz omuz ucu destek bıçak bağlanır.

ikinci bölüm

üst ekstremite Bu iskelet yandan, alt kol ve omuz elemandan oluşur. Son dilim bir kemik tarafından temsil edilmektedir - humerus. Fırça parmak falanks, metakarp ve bilek dayanma kısmını kapsamaktadır. önkol iki eleman arasında ayrım. It dirsek kemiği ve yarıçapı gösterir.

kol kemiği

Uzun bir boru elemanın şeklinde sunulmuştur. Üst ve alt: kemik gövdesini (vücut) 2 ve epifiz (son) ayırt eder. Birinci yuvarlak bir eklem başıdır. Bu omuz bıçak bağlamak için hizmet eder. üst ucu anatomik boyun vasıtasıyla gövdesinden ayrılır. Küçük ve büyük - bu dış yan tepeciklerin (yükseklik) bulunur görebilirsiniz. Bunlar bir yiv ile birbirinden ayrılır. olarak adlandırılır kafa, daha yakın olan vücudunda bir dar bir kısım "şirürjikum." kemik yüzey pürüzlülüğüne da mevcut. Bu eki için site olarak hizmet veren deltoid kası. alt epifiz genişletilmesi ve kondil haline gelir. Bu radius ve ulna kemikleri ile eklem bağlamak için hizmet vermektedir.

kolun ön kısmı

Üst ekstremitenin iskeletin bu bölümünde iki öğe içerir:

 • Ulna. Bu küçük parmak (V parmak) kenarında, iç yüzeyi boyunca yer alır. elemanının üst uç daha büyük. İki süreç vardır: geri dirsek ve ön - koronal. Bu omuz kemiği bağlanmak için troklear çentik ayrılır. koronoid dış (enine) tarafında radyal bir kesme içerir. Bu dairenin bir dirsek oluşturan. ulna alt ucunda başını oluşturur. Bu kiriş elemanının ulnar çentik bağlantı için bir daire şeklinde, eklem yüzeyi ayırt edebilir. İç (orta) tarafında Stiloid işlemi geçer.
 • Radyal kemik. Uzun bir boru elemanın şeklinde sunulmuştur. Yarıçap büyük (birinci) pimin dış yan yüzeyi boyunca uzanır. Bu üst ucu silindirik bir kafa şekli oluşturulur. Mevcut glenoid fossa ve çemberdir. radius ve ulna kemikleri üst uçları eklem oluşumunda tutulmuşlardır. alt kısım ulnar çentik, yanal styloideus'u süreci vardır. Mevcut karpal eklem yüzeyi de bulunmaktadır. yarıçapı ve ulna kemik alt tarafı karpal kemiklerin üst sırasında bilek eklemi oluşturur.

fırça

Bu alanda üst ekstremite İskelet bilek, metakarp ve parmak kemiklerinden tarafından temsil edilmektedir. Birinci bölge kısa süngersi kemik (her biri dört adet) iki sıra halinde oluşur. bilek kemikleri ifade. birinci sıranın üst tarafında bağlanmıştır , radyal kemik eklem yüzeyi boyunca. ikinci bazın alt kısmının metakarpal elemanına bağlanmıştır. Metakarpus beş kısa kemiklerde ile temsil edilen. Başparmak baştan kabul edilir. Her bir metakarpal kemiğin bu kafa ve taban gövde. İlk eleman, ilgili falanks üst mafsallı olarak parmak. Falanks'ın boru şeklindeki kısa kemik elemanlarını temsil etmektedir. Bu kafa, bir taban ve bir gövde yaratır. İlk iki unsur eklem yüzeyini ayırt edilir. falanks üstünde, bu segment gelen, ilgili kemik Bilekler başı ile bir birleşme kısmı olan alt ve orta - akış yukarı (proksimal) falanksla. başparmak iki tane vardır , uzun kemikler, üç - gerisi.

gelişim Yaş özellikleri: Kemik kemer

üst ekstremite iskelette bulunan tüm elemanları, köprücük kemiğinin hariç bağ aşaması, kıkırdak, kemik,.

 • Lopatka. kemikleşme Onun birincil site fetal gelişim ikinci ay serilir. Omurga ve vücut segmenti yakalanma Bu noktadan. Korakoid yaşamın 1 yılın sonunda kemikleşme bağımsız bölümü koydu ve 15-18 yıl - bu akromiyonun oluşturulur. 15-19 anda, korakoid işlem kürekle birleşir.
 • Köprücük. Onun kemikleşme yeterince erken gerçekleşir. bağ - - adım Bu bölümde bir iskelet uzanır. 6-7-inci haftası. kemikleşme rahmi nokta belirir içeride. Bu bağ tomurcuk merkezinde yer almaktadır. Bu kısım oluşturulur ve köprücük yenidoğanlarda hemen hemen tamamen oluşan gövdenin sonunda akromial olan kemik dokusu. sternum kıkırdağın bir parçası olarak oluşturulur. Çekirdeğin kemikleşme 20-25 yıllık vücudundaki kemik ile kaynaşmıştır, sadece 16-18 yaş görünmektedir.
 • Omuz. 1-5-th için büyük ve küçük tümsek, ve baş, genellikle hayatın 1 yıldır: Proksimal epifiz ikincil kemikleşme noktalarının oluşumudur. 3-7 litre yaşta. Bu onların füzyon ve 13-25 yaş - diyafizi katılmadan. 4-11 kadar - 4-6, orta göre - epifiz ossifikasyon uzak kısmı ömrü, yanal epikondilin 5 yıla kadar oluşturulur. 13-21, tüm parça diyafizine ile kaynaşmış.

midsection

 • Ulna. 7-14 yıl içinde, proksimal epifiz kemikleşme noktasında serilir. Mevcut troklear çentik olecranon, başlar itibaren. 3-14 yıldır uzak epifizinde kemikleşme alanları oluşturdu. Genişleyen, kemik dokusu Stiloid süreci ve bir kafa oluşturur. gövdesinin yakın epifizin Füzyon uzak, 13-20 inci yıl gerçekleşir - 15-25 m.
 • Radius. 2.5-10 yıl By proksimal epifiz kemikleşme kısmını koydu. Diaphysis füzyon 13-25 yıl içinde ortaya çıkması.

fırça elemanlarının geliştirilmesi

 • Bilek. Doğumdan sonra kıkırdak kemikleşme başlar. üçgen, 4 - - lunate, 5 - navicular, 6-7-m - yamuk, 8th hamate ve kapitat kemik kemikleşme noktasının yaşam 1-2 K-inci yıl on 3rd oluşturulur - pisiform içinde.
 • Pastern. bu bölümünü oluşturan İmi kemikleri bileğinde daha erken ortaya çıkar. diyafizinde kemikleşme Bölge birinci kemik hariç, embriyonik gelişim 9-10 haftaya koydu. Bu kısım 10-11 hafta kurdu. epifiz kemikleşme bölge 10 ay arasında görülür. ve 7 yıl. 15-25 yıl By diafizin füzyonu ve metakarpta kafa vardır.
 • Phalanx. kemikleşme organlarının Noktası uzak elemanları embriyonik gelişim, proksimal ikinci ayın ortasında görünür - üstüne, orta - Üçüncü ayın sonuna. taban kısmının falanks 5 ay arasında görünür. ve 7 yıl. Vücudun artım 14-21 yıl gerçekleşir.

Üst ekstremitenin iskelet kazhdyyelement bir rol oynadığı karmaşık bir yapıya sahiptir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.