FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Ülkenin hayatında öneminin şehir: başkenti neresidir

Sermaye - Devletin ana şehir. Ne olursa olsun onun büyüklüğü, nüfusu ve kentsel ekonominin gelişmişlik düzeyi, bu ülkenin siyasi merkezidir. Başkentte devlet, bütçesinin politikası tarafından belirlenir ve ulusal gelişmenin yönünü oluşturduğu karakter dizmek.

sermaye nedir ve işlevleri nelerdir

sermayenin büyük çoğunluğu aynı zamanda bir finans ve sanayi merkezi olarak hizmet veren ülkedeki en büyük şehri olmakla birlikte, sermaye büyük bir şehir değil ülkelerin çok sayıda vardır.

Ekseriyetle ülkenin çeşitli şehirlerinde ve bölgelerinde sermayenin fonksiyonlarına devralmaya hak iddia zaman devletin karmaşık federal yapısı nedeniyle sermayenin konumu tartışmalıdır olur. Bu durumda, karar yeni sermaye yapımı için özel bir statü ile ayrı bir bölge tahsis etmek. Yeni bir şehri ülkenin kuzey kesiminde - Bu önlemler Kazakistan'da sermaye Astana'ya taşındı, ABD ve Brezilya'da kabul edilmiştir.

Ama çok sık büyük bir yatırım gerektirmez en makul çözüm, büyük birkaç ve tarihsel önemli şehirler arasında başkentin fonksiyonlarının bölümüdür. Bu büyük imparatorlukların tarihinde kereden fazla oldu. Viyana ve Budapeşte - Örneğin, Avusturya-Macar başkentinde bir kez iki şehir vardı. Hollanda'da, devlet ikamet başkanı Amsterdam, Lahey bulunan ve hükümet yer almaktadır. Bloemfontein, ve Parlamento - - Cape Town Güney Afrika üç sermaye şehirler devlet yönetiminin çeşitli fonksiyonları Pretoria Yüksek Mahkemesi'nde olduğunu yerine sahiptir.

Büyük şehirler: eski başkenti

Genellikle aynı zamanda şehir çok büyük hale olur, ve işlevleri bazı sosyal altyapı üzerinde gereksiz bir gerginlik yaratarak, gereksizdir. Bu hükümet çevirmek zorunda Tanzanya eski başkenti (Darüsselam), oldu. Şimdi ülkenin resmi başkenti Dodoma haline gelmiştir, ancak kaynak yetersizliği nedeniyle hükümet taşımak mümkün değildir.

Bazen başkentin durum elemanını mahrum olduğunu ve bu yüzden olur. O zaman Eşsesli ülkenin başkenti de - 1961 Latin Amerika isabet Yani güçlü kasırga, Belize şehre büyük hasara neden oldu. Bundan sonra, sermaye Belmopan şehrine kıyıdan daha da taşındı.

eski kolonilerin sermaye

Bu gelişmekte olan ekonomiler için böyle sermaye açıklığa kavuşturulmalıdır. Çoğu ülkede, sömürge kurtuluş hareketleri, sömürge yetkililer yerel nüfus tarafından kontrol bunların idari merkezler, görevinde büyük şehirlerde bulunan sermayenin sonucunda bağımsızlığını kazanmıştır.

bu şehirlerin her biri sömürge yönetiminin silinmez izlerini taşır. En az değil, bu mimariye için de geçerlidir. Eski fatihler mirası kurtulmak isteyen, birçok ülke yeni topraklara sermaye hareket etmeye başladı. Yani Brezilya yaptı.

sermaye hareketli Fore 1893'te geri geliştirildi orada, ancak daha sonra tekrar tekrar ertelendi ertelendiği. Sadece 1960 yılında sermaye ülkenin coğrafi merkezinde bu amaçla özellikle inşa yeni bir şehre Rio de Janeiro taşındı. Yani Brasilia adında sermaye vardı.

Sonuç

sermaye nedir? Özetlemek gerekirse, her zaman büyük değil, ama her zaman siyasi anlamda en önemli şehir olduğunu söyledi gerekir. başkentler de bu tür durumlarda ülkede çok sayıda şehirler, olabilir, devlet gücünün yüksek organları iki veya daha fazla şehirlerde bulunmaktadır.

Bazen yeni bir şehre hareket eden sermayenin, altyapı üzerindeki yükü azaltmak için daha doğrusu belediye bütçesinden daha ulusal mali getiri ve finansman çeşitli projeler getirebilir başkent durumu, toprakları arasındaki çatışmayı önlemek için.

Biz de devlet, bölge veya bölümün bu sermaye olduğunu söylemek gerekir. Kural olarak, bu bir şehirdir Fransız denizaşırı topraklarında olduğu gibi, yerel yetkilileri veya merkezi hükümetin temsilcileri evler. Amerika Birleşik Devletleri'nde, devlet başkenti valinin ikamet olduğunu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.