FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Bitkilerde Nefes organların hücrelerinde meydana gelir. nefes herhangi bir organın hücrelerinde bitkilerde ortaya çıkar?

vücuda oksijen kaynağı dahil solunum sistemi. Bitkilerde, bu hayvana aynıdır. Bu süreç saati sürer. Bitkilerde Nefes sapları ve kökleri, yaprakların yüzeyi boyunca yer alan organların hücrelerinde meydana gelir. Tüm vücut hücreleri etkileşim. florası tıkanıklık hücrelerini edersek, karbondioksit akışı durur. Bu durumda, bitki ölebilir.

tarihsel bilgiler

Bitkiler solunum esnasında oksijen üretmek gerçeği, AL, bilimsel çalışmalarda yazılmıştır Lavoisier. 1773-1783 yılında deneyler yaptılar. çalışmaları sonucu yanma ve solunum oksijen büyük miktarlarda absorbe keşif oldu. Bu karbon dioksit ve ısı serbest bırakır.

bilim adamlarının çalışmaları dayanarak nefes in vivo besin yandığını gördük. Daha sonra bu faaliyet Ya Jan Ingenhousz devam etti. Bu karanlıkta olduğunu kanıtlamıştır, ve güneş ışığı, karbon dioksit ve oksijen neşri tarafından emilir. Bu solunum sırasında bitkilerin hafif işleminde ya da katılmayan bağlı olarak, CO2 ve O2 olarak işlem anlamına gelir.

Benzer çalışmalar HF yürütülen Sheynbayn ve AN Bach. 1897 yılında teoriyi keşfedildi biyolojik oksidasyon. Aynı yıl benzer çalışmalar K. Engler sundu. 1955 yılında O. Hayaishi ve GS deneyleri kullanılarak Mason oksijen organik bileşiklerin önemli bir elemanı olduğunu teyid etti.

Bitkilerde nefes Özgünlük

Nefes evrensel süreç olarak adlandırılır. Tüm canlı organizmaların ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Genel olarak bitkilerin nefes gaz değişimi meydana geldiği organ ve dokuların hücreleri yer alır inanılmaktadır. tüm canlıların ölümüyle - Böyle bir sistem ömrü ve nefes fesih ile ilişkilidir.

hayatın tezahürü ayrılmaz enerji harcaması ile bağlantılıdır. Aynı zamanda bir gelişme, üreme, büyüme, hücre bölünmesi vardır. Hareket ve besinler, su ve çeşitli sentez yöntemi emilir. Solunum bitkiler karmaşık çok tabakalı bir sistem bulunmaktadır. Konjuge oksidatif prosedürler, organik bileşiklerin kimyasal yapılarını değiştirmek.

hücresel solunum

Bu tür solunum oksitleyici bir süreçtir. Bu oksijen ve gerekli besinlerin parçalanmasını içeriyordu. Enerjinin Yayın aktif metabolitlerinin ve oluşumunu meydana gelir. Hücreler yaşamın gerekli süreçleri oluşturmak için kullanılır. Bu durumda, bitkilerde solunum organlarının hücrelerinde ortaya çıkar ve toplam denklem kullanılarak hesaplanır:

C6H12O6 + 602> 6S02 + 6N20 + 2875 kJ / mol.

serbest bırakılır Oluşan enerji tamamen değil. adenozin trifosfat biriken enerjinin bir kısmı. zar üzerinde sentez sonra elektrik yüklerinin fark oluşturulur. Bu tip bir fenomen zarın iki yanında oluşturulmuş olan hidrojen iyonlarının konsantrasyonları arasındaki farka önce gelmelidir. Bitkilerin solunum ve beslenme bir proton gradyanı vasıtasıyla gerçekleşir. O hücrede meydana gelen ince süreçleri için gerekli olan ana enerji malzemedir. Bu tür işlemler, sentez ilerledikçe su ve besin hareketi kullanılmıştır. çevre ve sitoplazma arasındaki potansiyel farkı kimyasal yapısı. Proton gradyanı birikmez olabilir enerji ışık olarak dağıtılır.

solunum katalitik işlemler

substratların oksidasyon enzimleri ile yapılır. Bu protein, katalizörler denir. Enzimler belirli özelliklere sahip:

  • Çok yüksek labilitesi;
  • artmış aktivite;
  • alt tabakalar için yüksek spesifikliği.

Solunum ve bitki besin iç ve dış faktörlerin etkisi altında değişir olan uzaysal bağlıdır. Bu metabolizmasının düzenlenmesine oluşur. oksidasyon bazı elektron kavramı ile ilgili yöntemler ile. Oksidasyon reaksiyon tipleri:

  • elektronları geri tepme;
  • katılım oksijen;
  • çekme hidrojendir;
  • görünüm bileşiği hidrate;
  • çekme proton ve iki elektron.

Oksidasyon maddesi alıcı restorasyonu ile ilişkilidir. Bu gibi enzimler oksidoreduktazlar olduğu kabul edilir. Bu nedenle proton ve elektronlar bir bağlantı kesme vardır. alıcı Onların sürer. Enzim, bir transfer reaksiyonunu oluşturur. Bu gibi işlemler, aerobik ve anaerobik solunum bulunmaktadır.

aerobik solunum

Bu tür solunum sistemi oksidatif işlemi belirtir. bitki solunum karbondioksit emdiğinde, dolayısıyla da oksijeni serbest bırakır. alt-tabaka, inorganik maddeler, enerji parçalanır. Bitki solunum için ana alt-tabakaları karbonhidratlardır. Bunların yanı sıra, proteinlerin ve yağların kaynağı tüketilebilir.

Böyle nefes iki ana adımdan oluşur:

  1. Oksijensiz süreci. alt tabakalar kademeli yavaş boşalma, hidrojen atomları ve bağlama işlemi koenzimlerin salma var olur.
  2. Oksijen süreci. Burada hidrojen atomlarının müteakip bölünmesi yoktur. Bu solunum substrattan gidiş ve yavaş yavaş oksitlenmiş. Sonuç oksijene bir elektron transferi.

anaerobik solunum

Böyle nefes bitkiler üzerinde yaşayan mikroorganizmaların yardımıyla gerçekleşir bitki hücrelerinde. maddelerin oksitlenmesi için de moleküler oksijen kullanmaz. Uzun işlemler geri bileşik dönüştürülür nitrik, karbonik ve sülfürik asit, tuzu gerekir. gerekli enerji en basit karmaşık organik moleküllerin yarılması ile elde edilir. Nihai elektron alıcı karbonatlar, sülfatlar ve nitratlar olarak. Nitrik tuzu, sülfürik asit ve karbonik asit bileşiklerini indirgeyici dönüştürülür.

kök sistemi

Bitki kökleri ayrılmaz bir parçası nefes alıyor. flora aktif büyümesi için gelen temiz hava ihtiyacı kök sistemine. Bu tür solunum büyük gözenekler içinde dolaşır oksijen ile gerçekleştirilir.

Uzun duş sırasında noncapillary gözeneklilik veya kap toprakta nem aşırı nem ile süper-doymuş olduğu zaman. Bu dönemde, kök sistemi asfiksi yaşanıyor. bitkinin bir kısmı alt türleri nem içinde çözülmüş oksijen yoluyla nefes alabilir. Suyun bu akış dolaşan veya akan bırakılmalıdır. flora nem köklerinin durgunluk gerekli oksijeni almıyorsanız zaman.

uygun koşullarda bitki solunum karbondioksit absorbe sırasında. Ama durgun modu, tam bir gaz değişimini yönlendiremez. Büyüme ölçüde yavaşlar. azot, oksijen seviyesi ile ilgili olarak,% 21 ile azaltılır. Toprağın mineral kaynaklarının kullanımını sonlandırın. Bitki yaprakları pahasına geliyor havayı yakalar, kök ve bitki kabuğu.

solunum Anlamı

Bitkilerde Nefes hücreler ve organlar oluşur önemli bir metabolik süreçtir. florasının büyümesi ve etkinlik için harcanan Nefes alma sırasında serbest bırakılır enerjisi.

fotosentez karşılaştırıldığında bitki solunum. süreç çeşitli aşamalardan geçer. ara aşamalarda organik bileşikler ile oluşturulmaktadır. Bunlar metabolik reaksiyonlar kullanılmaktadır. Bu pentozlar ve nefes bozunması sırasında oluşan organik asitleri içerir. Bu nedenle, solunum metabolitlerin kaynağı olarak kabul edilir.

Solunum sistemi eşdeğer enerji satıcılar NADPH ve ATP olarak kabul edilir. nefes zaman Bitkiler oksijen üretir. Bu işlemde, bitki temsilcileri, su oluşturulur. Dehidrasyon bitkiler zaman imha korur.

Bazen nefes enerji ısı olarak geri kazanılabilir. Bu durumda, solunum işlemi kuru madde gereksiz bir harcama ile sonuçlanacaktır. tesisin kendisi için artan solunum işlemi her durumda değil, faydalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.