Haberler ve ToplumDoğa

Uçan balıklar - doğanın mantık üzerindeki zaferi.

Bir çok hayvan kanatları için kuyruklarını değiştirir. Evet hayvanlar var! Biz insanlar, gönülden eskiden beri gökyüzünde çaba göstermekteyiz, buna göre hang-planör, uçaklar ve diğer uçaklar var. Ancak kanatlar, ne yazık ki, büyümedi. Ancak ileri insanlığın balığın akıllıca atlatabileceğini kim akıl ederdi ki? Deniz derinliklerinde uçan gümüşi sakinleri her zaman homo sapiens üzerinde silinmez bir izlenim bıraktı. Birkaç ay içinde çocuklar ve yetişkinler için inanılmaz derecede popüler bir eğlenceye dönüşen bir uçan balığın prototipiydi. Uçan balıklar (hava yüzücüler) - gerçekten nedir?

Fins, kanatlar

İşte suyun altındaki kanatlı bir mızrak, mucitleri uçan makinalar yaratmaya teşvik etti. Latin'de bir kuş gibi dalgalar üzerine uçan balıklara Exocoetidae (ve Rusça - Diptera veya uçan balık) denir ve 52 kadar türe sahip olan Sargano grubuna aittir.

Görünüşü, özellikle su altındaki derinliklerin bu temsilcisinin nakliye araçları şaşırtıcıdır. Kuyruk ucundan kuyruğun ucuna kadar olan bu sıradışı balık uzunluğu 15-25 santime, en büyük bireyler bazen yarım metreye ulaşıyor. Uzun vücudu süpürme kanatlarına çok benzer geniş, iyi gelişmiş, oldukça güçlü ve sert pektoral kanatlara sahiptir. Bazı bireylerde, her mahovaja yüzgeçleri çatallanır; bu tür balıklara dört kanatlı yüzgeç denir.

Denizin üzerinden uçan balıkların devasa bir hava kabarcığı vardır ve 44 kübik santimetre hava içerir! O, kanatlarla birlikte, deniz sakinlerinin uçup uçmasına yardımcı olur.

Subtropikal Keşif

Su yüzeyinin üzerinde yüzen, kuşlar gibi balıklar, sadece tropik bölgelerde ve alttropi bölgelerinde yaşar. Bu tür, +20 о С aşağıda yaşama ortamının sıcaklığına dayanmaz. Ikamet Pasifik ve Atlantik Okyanusları yanı sıra Kırmızı ve Akdeniz denizleridir. Uçan güzelliklerin en büyük konsantrasyonu, Barbados yakınlarındaki Karayip Denizi'nde görülür.

Uçan balıklar (fotoğraf çoğunlukla parlak turistik yayınlarda bulunur) hem gezginlerin hem de yerlilerin, bu balık ailesinin temsilcilerini ağırlamak adına hayranlıkla dondurulduğu tarifsiz bir zevk verir.

Diyet Özellikleri

Tam yalnızlıktan deniz üzerinde uçan kanatlı balık nadir görülen bir olgudur: bu tür her zaman sürü tutar, bazen büyük kavunlara ayrılır. Genellikle geçmekte olan gemileri yoğun bir yüzük ile sararlar. Bu huzurlu el ilanları kesinlikle agresif değildir - daha ziyade yırtıcılar için yiyeceklerdir. Uçan balıkların beslenme biçimi plankton, küçük krustaseler, bentik mikroorganizmalar ve yumuşakçalar.

Nazik bir uçan balık kimdir? Köpekbalığı, büyük kalamar, kuşlar ve insanlar - herkes kanat meraklı ihale lezzetli etini sever. "Tobiko" olarak adlandırılan bir havyar, Çin ve Japon mutfaklarından yemek pişirmek için yaygın bir şekilde kullanılır . Uçan balık değerli bir ticari üründür, ancak şu ana kadar dünyanın okyanuslarındaki sayı muhteşem doğurganlık tarafından tehdit edilmemektedir. Her birey 24 bin yumurta erteleme kapasitesine sahiptir.

Kalkış şeridi olarak su

Uçan balık suyun üstünde yükselir, yağmalamak için bir zevk değil, yırtıcılar şeklinde tehdit edici tehlikeden kaçmaktır. Bu nasıl oluyor? Uçan balıkların suları altında, kanat kanatları vücuda sıkıca bastırılır. Kalkıştan önce bazen kuyruk hareketini hızlandırır (saniyede 70 kere!), Saatte 55-60 kilometre hızla hızlanır. Daha sonra balık, pektoral yüzgeçleri yayarak 1.5-5 metre yüksekliğe kadar uçar. Uçuş aralığı küçüktür ve 1,5 ila 5 metre arasında değişebilir! İlginçtir ki havada deniz broşürleri nasıl uçacaklarını bilmiyorlar; bu yüzden sık sık gemilere çarpıyor veya bir yağmur yağarak güverteye çarpıyorlar.

Uçuş süresi 45 saniyeye ulaşabilir, ancak bu nadir bir durumdur. Ortalama olarak uçan balıkların uçuşu 10 saniye sürer.

Balık sadece deniz avcılarından kaçınmak için değil, aynı zamanda ışığa da kapalıdır. Bu güçsüzlük balıkçılar tarafından kullanılır: Gece tekne üzerinde bir feneri parlatmak yeterlidir ve ışığın sevgilisi tuzağa atlayacaktır. Deniz geri flyunya geri dönmek mümkün olmayacaktır, çünkü kuyruk dağıtmak için su yoktur.

Cinsin devamı

Kanatlı bir balıkta çok sayıda avcı olmasına rağmen, nüfus tehdit altında değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, her kadın bir yumurtlama için 24 bin kadar yumurta eritebilir. Parlak turuncu renkte boyanır , çapları 0,5-0,8 mm arasında titreşir. Spawn balıkları nerede yumurtladı? Birçok kişi tarafından yapılan fotoğraflar, gelecekteki yavrular için bir "ev" seçerken bu balıkların özellikle seçici olmadığını gösterir. Havyar, araziden denize getirilen çöp, algler, kuşların, dalların ve hatta hindistancevizi kuşlarının tüylerine, tam anlamıyla yüzgeç altına düşen her şeye bağlıdır.

Uçan balıkların sinekleri, deniz yüzeyinin yakınında toplanan plankton yiyor. Çocukların görünüşü, yetişkin kanatlı bireylerden farklıdır - renkleri parlak ve beneklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.