FormasyonBilim

Türlerin Büyük Permiyen yok oluş: olası nedenler

Permiyen yok oluş Dünya'nın uzun tarihi boyunca büyük felaketlerinden biri haline gelmiştir. gezegenimizin Biyosferi hemen hemen tüm deniz hayvanları ve karasal temsilcileri fazla% 70 kaybetti. Bilim adamları yok olma nedenlerini anladı mı ve etkisini değerlendirmek için? Ne teori ileri sürülen ve güvenilir olup olmadığına?

Permiyen

Yaklaşık bugüne kadar olaylar dizisi temsil etmek, jeolojik zaman ölçeğine uygulanması gereklidir. Toplam Paleozoik 6 dönemine sahiptir. Perm - Paleozoyik ve Mesozoyik'te arasındaki sınırda. süresi jeolojik zaman ölçeği 47 milyon yıl (298 milyon 251 yıl önce). AD ve Paleozoik ve Mesozoik Hem Fanerozoik Devir parçasıdır.

ilginç ve olaylı kendi içinde Paleozoyik dönemin Her dönem. Permiyen döneminde yeni yaşam formları, ve yerin hayvanların çoğu tahrip Permiyen yokoluşlara geliştirmek için evrimsel itmek geldi.

nedeni dönemin adı nedir

"Perm" - şaşırtıcı tanıdık isim, değil mi? Evet, bu doğru, bu Rus kökleri vardır okundu. 1841 yılında Paleozoik dönemine karşılık gelen yapısal bir yapı tespit edildi olması. Bul Perm kenti yakınlarında yer alır. Ve tüm tektonik yapısı şimdi Ural önçukurunda olarak da bilinir.

kitlesel yok kavramı

kitlesel yok kavramı Chicago Üniversitesi bilim adamları tarafından bilimsel tedavüle tanıttı. iş Sepkoski D. ve D. Raup gerçekleştirdi. istatistiksel analiz ile, 5 kitlesel yokoluşlara ve neredeyse 20 daha küçük felaketler tahsis edildi. yeterli veri olmadığı önceki dönemlerde olduğu gibi, son 540 milyon yıldır bilgileri gözden geçirmek üstlenmiştir.

büyük yokoluşlar şunlardır:

 • Ordovisiyen-Siluriyen;
 • Devoniyen;
 • türlerinin Permien sönme (nedeniyle oluşan incelediğimiz dahildir);
 • Trias;
 • Kretase-Paleojen.

Bütün bu olaylar Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik döneminde meydana geldi. Onların 26 milyon 30 yaşındaki frekans, ancak birçok bilim adamı kabul etmiyoruz için kurmuştur.

En büyük çevre felaketi

Permiyen yok oluş - gezegenimizin tarihindeki en büyük felaket. Deniz faunası neredeyse tamamen karasal türler toplamın sadece% 17'sinin hayatta dışarı öldü. diğer kitlesel yok zamanlarında olmadı böcek türlerinin% 80'inden fazlasını öldü. bazı bilim adamları kitle veba dönemi yaklaşık 100 bin. Yıl süren düşündürmektedir rağmen bu kayıpların tamamı, yaklaşık 60 bin dolar. Yıl meydana geldi. Büyük Permiyen yok olma tehlikesiyle getirdi Küresel kayıp, nihai çizgi düzenlenen - o geçti, Dünya'nın biyosfer evrimi başlangıcıdır.

En büyük çevre felaketi çok uzun süren sonra fauna geri yüklenmesi. Biz çok daha uzun diğer kitlesel yok sonra daha için söyleyebiliriz. Bilim adamları büyük bir veba yerleştirmek sürebilir modeli, yeniden oluşturmaya çalışıyorlar, ama yine de bile süreçlerin içinde şoklar sayısında araya gelemez. Bazı bilim adamları büyük bir Permiyen yok oluş 250 milyon yıl önce 3 zirve tepkisi oldu inanıyoruz, diğer akademik okullar 8 olduğunu inanıyorlar.

Yeni teorilerden biri

bilim adamlarının varsayımlara göre, Permiyen yok oluş başka kitle felaket sonrası gerçekleşti. Ana olaylardan önce 8 milyon yıldır oldu ve önemli ölçüde Dünya'nın ekosistemini zayıflattı. Hayvan Dünya savunmasız hale geldi, böylece bir süre içinde ikinci sönme büyük trajedi kanıtladı. iki söndürme olduğunu kanıtlamak için yönetmek, bu şüphe Permiyen döneminde kitlesel felaketler dönemsellik kavramı olacaktır. adalet, biz bu kavram bile hesap olası ek neslini almadan, birçok pozisyonlardan meydan açıklık getirir. Ama bu bakış açısı, bilimsel pozisyonları tutarken.

Permiyen felaketin Olası nedenleri

Permiyen yok oluş hala tartışma bir sürü neden oluyor. Akut tartışma etrafında döner çevre felaketinin neden olur. tüm olası nedenlerden dahil eşdeğer olarak kabul edilen:

 • İç ve dış katastrofik olaylar;
 • ortamda kademeli değişir.

ne kadar muhtemel Permiyen yok olma üzerindeki etkisini anlamak için daha ayrıntılı olarak iki pozisyonların bazı bileşenlerin dikkate almak deneyin. Fotoğraf desteği sorunu çalıştığımız gibi bulgular birçok üniversiteden bilim adamları sağlamak çürütmek veya.

Permiyen yok olma nedeni olarak Afet

Dış ve iç katastrofik olaylar genellikle büyük Extinction en olası nedenleri olarak kabul edilir:

 1. Bu dönemde artık tuzaklar büyük dökülme yol açmıştır Sibirya, ne volkanik aktivitenin belirgin bir artış olmuştur. Bu jeolojik kavramında kısa sürede bazalt büyük patlaması olduğu anlamına gelir. erozyona zayıf duyarlı Bazalt ve çevredeki tortul kayaçlar kolaylıkla yok edilir. tuzak mağmatizması araştırmacıların kanıtı düz ovalarda şeklinde devasa topraklarının örnek vermek gibi bazalt temelinde adım. En büyük tuzak arazi Permiyen döneminin sonunda oluşan Sibirya Tuzakları vardır. Yüzölçümünün 2 milyondan fazla metrekare olduğunu. Km. Jeoloji Bilim adamları Nanjing Enstitüsü (Çin) Sibirya tuzaklar kayaların izotopik bileşimin bir çalışma ve Perm sönme, oluşumu sırasında tam olarak meydana geldiğini bulduk. O (daha önce buna daha uzun bir süreyi aldığını düşünüldü - yaklaşık 1 milyon yıl önce) en fazla 100 bin yıl sürdü .. Faaliyetler patlamalar sera etkisi, volkanik kış tetikleyebilir ve diğer işlemler biyosfere zararlıdır.
 2. Biyosferin felaket için nedenler büyük göktaşı ile bir veya birden fazla meteorların damla, gezegenler çarpışma olabilir. krater alanının kanıtı olarak 500'den fazla kilometre (Wilkes Kara, Antarktika) 'dir. Ayrıca Avustralya'da bulunan darbe olayları (Bedout yapısı, kıtanın kuzey-doğu) kanıtı. Numunelerin çoğu sonradan daha derin bir çalışmada yalanladı bulundu.
 3. Olası nedenlerinden biri deniz canlılarının toplam imhasına yol açabileceği deniz tabanının gelen metan şiddetli bir salınım olarak kabul edilir.
 4. Kazara tek hücreli organizmaya metan büyük miktarlarda serbest organik maddeleri geri dönüştürmek (Arkeler) yeteneği, yaşam alanlarının birini almak neden olabilir.

ortamlarındaki kademeli değişiklikler

Bu kategoride çeşitli nedenleri kombine nokta vardır:

 1. Deniz suyu ve atmosfer bileşiminde kademeli değişikliği, böylece orada anoksi (oksijen yetmezliği) yolu.
 2. Dünya kuruluk ortamının iyileştirilmesi - fauna değişikliklere uyum olamazdı.
 3. İklim değişikliğinin bir sonucu okyanus akıntıları ihlali ve deniz seviyesinde bir azalma oldu.

afet kitlesel bir karakter oldu ve kısa bir süre içinde oluştuğu için Olasılıkla, ortaya yepyeni aralık etkilenmiştir.

Büyük Extinction sonuçları

ciddi sonuçları olan, bilim dünyasının nedenlerini kurmaya çalışıyor Büyük Permiyen yok oluş. Tamamen bütün grupları ve sınıfları ortadan kayboldu. Çoğunlukla parareptilia Öldü (sadece modern bir kaplumbağa ataları vardı). Bu eklembacaklılar türleri ve balık çok sayıda kayboldu. I mikroorganizmaların bileşimi değiştirildi. Aslında, gezegen leş besleme mantarların ulaştı, boş.

Perm tükenme türleri maksimum aşırı ısınmasına üzere uyarlanmış kurtulduktan sonra, düşük oksijen seviyeleri, gıda ve fazla sülfür eksikliği.

Kütle biyosfer tufan hayvanların yeni tür önünü açtı. Trias, Mezozoik çağın ilk dönemi dünya archosaurlarda (dinozorlar, timsahlar ve kuşların atası) ortaya. Yeryüzünde Büyük Extinction ilk memeli türünü ortaya sonra. biyosferin restorasyonu üzerinde milyon 5 ila 30 yıl sürdü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.