Entelektüel gelişimiDin

Muhafazakarlar: bunlar kim - yobazlar veya kahramanlar?

Eminim çoğumuz Eski Müminlerin duymuşsunuzdur değilim. edebiyat ve gazetecilik bunlardan sık söz. Belki onlar hakkında en canlı sinematik hikaye canlı ve dürüst o yılların olaylarını açıklar yönetmen Alexander Proshkina "Mikhail Lomonosov" tarafından destanı bulunur. Ama herkes bilir neden tabir edilenler, orada Eski İnananlar vardı ya, muhafazakarlar? Kim bunlar?

Eski Müminlerin kökenleri

Uzun zaman önce, 1650 yılında, Patriarch Nikon, yönetme sonra Rus Kilisesi, Rusya'da anda alınan ritüel geleneği bir değişiklik yapmaya karar verdi. Bu değişikliklerin amacı - ortalama Rus ve Yunan gelenek. Bu ilerici, genel olarak, reform Rus Kilisesi'nin ikiye bölünmeye yol açtı ve Eski İnananlar akımlar için temel hazırladı. engel çoğunlukla heybetli kilit geleneklerine farklılıklar olmuştur , haç sonra alayı ve bazı başkalarının hareketinin yönünü kabul etti.

Eski İnananlar - Şehitlik geçmişi

Tüm Rus Hristiyanlık kabul bu yenilikleri. Birçok açıkça kendilerine dayatılan yenilikleri karşı çıkarak zulme tabi tutuldu. sadık Antik Ortodoks dindarlığı savunanların arasında, keşiş Epiphanius'un Deacon Fedor, Lazarus ve rahip Avvakum idi. Onlar Pustozersk (Arkhangelsk bölgesi) sürüldü. Habakkuk dilleri dışında herkes kesti ve sözlü veya yazılı olarak ne de vaaz böylece, sağ eli parçalandı. On dört yıl yeter ki ham çukurda geçirdiği fakat inançlarını feragat etmedi. Son olarak, 14 Nisan 1682, çerçeve yanmış ve elde edilmiştir yürütülecek alana alınmıştır. Dördü de sıkıca ve mutlu son kendi ideallerine sadık kalan dek, kaderlerini kabul etti.

Direnç gösterilen Mucizeler ve sekiz yıl boyunca Solovetsky manastırın rahipleri kraliyet birliklerinin kuşatması dayanacak. Birisi deliğe boğuldu, birisi başını kesti, birisi asıldı: 22 Ocak 1676 savunma çöktü ve ordu manastırı baskın, onlar işkence ve yaklaşık dört yüz kişiyi infaz edildi. Mucizevi o sadece on dört atlattı. Kral yere getirmek için değil sipariş kadar ölenlerin Vücut neredeyse yarısı, gömülmemiş yatıyorlardı. Nikon'un reformları kabul keşişler, yaşadığı yeni manastırın sonra. Ancak, Kilise'nin kızgınlık muhafazakarlar sadece test edildi. sosyal statü kimdi?

çoğu onları saraya yakın insanlardı arasında, yeni inancını reddetti sıradan insanlar ve rahipler olmasına rağmen. işkence ve açlıktan cezaevinde 1675 sonbaharında Prenses Evdokia Prokopievna Urusova ve yeni inanç reddetti soylu kadın Theodosius Prokopievna Morozov kız kardeş öldü. kardeşler saraya erişimi vardı, ama iman uğruna şöhret ve servet hor ve şehit edilmiştir.

İdamlar değil elbette, uzun zamandır, doğru veriler için Rusya genelinde yuvarlandı dalgasında, ancak araştırmacılar bir milyondan fazla kişi Nikon'un baskı sonucu öldüğü iddia ediyorlar. Aralık 1666 yılında Patriarch Nikon , Ioasav II selefi reform devam - suçlu bulundu ve Ferapontov Manastırı'na sürgün, onun yeri yeni patriği olarak atandı.

Modern muhafazakarlar. Kim bunlar?

Günümüzde hiç kimse dini inançları için eziyet. Eski Sibirya'da inananlar ve Rusya'nın diğer bölgeleri yaşam Köklü şekilde, ayrı ayrı, bir kural olarak, barış içinde yaşamak ve. Onların yaşam din, karşılıklı ve kalıcı emek dayanmaktadır. Onlar dünyayı yeniden ve onların inançlarına herkesi dönüştürmek için çalışmayın. Onlar sadece ne düşündüklerini başkalarının görüşleri konusunda endişelenmeden, haklı yaşıyor. Nedenle sorulara cevap o kadar kolay değildir: "Onlar kim muhafazakârlardır deli Dini fanatikler, kahramanlar?" Herkes kendisi için karar verme hakkına sahiptir, ancak her halükarda bu Nikon zamanında insanlar ve şimdi kendi niyetle firması olduğu için saygıyı hak. Ve bize o en yeterince yok!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.