MaliKredi

Toplama düzeni. toplama işlemi. Böylece ister iş karışık?

toplama düzeni, toplama işlemleri ... İlk bakışta - bu zor ve belirsiz. Şimdi bu ve diğer terimleri anlamaya çalışalım. Önce onları yapar bu işlere ve neden hiç kimin hakkında açık olmak gerekir.

Önce Şimdi ilk şeyler.

Bir yandan - bazı mallar (hizmetler) satan şirket (veya kuruluş), yani Bir ihracatçı (borç veren) ve tüm ödeme işlemlerinin yapıldığı geçtiği Bankası vardır. O, buna göre, bir banka-ihracatçısıdır.

Öte yandan - yani mal veya hizmetlerin alıcı, ithalatçı (borçlu, mükellefi) ve ithalatçı bankası.

borçlu ödeme alabilmek için, ihracatçı kendi bankaya borçlu dan elde etmek toplama emri sunacaktır (veya başka bir banka aracılığıyla) daha önce belirli bir süre (kabul) para ya da ödeme onay toplamını kabul etti.

Müşteri toplama amacıyla alınan banka, borçlunun bankaya sunmak zorundadır. toplama emri yayımı tarihinden itibaren 10 takvim günü içerisinde verilir.

toplama işlemleri

Şimdi toplama işleminin kullanılmasında daha yakından bakmak:

  • ihracatçı ve ithalatçı diğer şartları ve koşulları ile eşit temel hangi bankalar aracılığıyla onlar ödemeleri yapacak hemfikir olacakları bir sözleşme imzalamak;
  • Bu sözleşme uyarınca ihracatçı malların sevkiyat gerçekleştirmektedir;
  • Taşıyıcı ihracatçısı ilgili destekleyici belgeler ise;
  • ihracatçı toplama emri kendi bankası ile birlikte toplama koşullarına karşılık gelen belge toplar ve;
  • Birlikte isteği ile belgelerin incelenmesinden sonra banka, ithalatçının bankasına gönderir;
  • Bütün bu belgelerin alınması, ithalatçının bankası yani ondan kurtarmak ödemenin getirdiği veya kabul onay almayı daha önce sırayla potansiyellerini gönderir Bu toplama amacıyla belirtilen eylemleri gerçekleştirir;
  • ihracatçının bankasına ithal banka transferlerinin ilerler;
  • Onun hesabına ihracatçının banka kredisinden fon aldıktan sonra.

Bu ödeme şekli tüm taraflara faydalıdır. İhracatçı - çünkü önceki mal olan hakkının kabulü ödenmesi veya alındığı tarihi için güvenilir bir banka tarafından korunur.

İthalatçılar - belgeler paketi destekleme temelinde o mallar teslim etmek ödediği gerçeği tam güven var çünkü.

Bir banka, sırayla, koleksiyonun uygulanması için bir komisyon alır.

Ama ödemelerinin koleksiyonunda formu kusurları var. ödeme makbuzu ile sevkiyat (teslimat) tarihinden itibaren fon ihracatçı ciro üzerinde olumsuz bir etkiye sahip çok zaman alabilir. O da ödeme güvenilirliği hakkında hiçbir kesin gibi. dönem belgesi için İthalatçı iflas olması veya genellikle ödemeyi reddedebilir.

Böyle tatsız anlar Telgraf koleksiyonu veya öncesinde koleksiyonlarını önler banka garantisi.

Bir ödeme emri Yapımı

Ödeme Emri ileti çizer - için bir emirdir banka havalesi, ödeyici malları (hizmetler) katılımı için onun hesabından belli bir miktar aktarmak için bankasına talimat hangi. Standart reçete formunda (ön. No 0.401.060) yapılır.

doldurur ödeme emri yapmak hakkına sahip kafa tarafından imzalanan sorumlu kişi,. İmza mükellefi mührü tarafından tasdik edilecektir.

Çıkarılmış ödeme emri dört nüsha. asliye temelinde, ödemeyi yapan kişinin hesabından para çekme.

İkinci kopya bankası (yararlanıcı) içindir. Her iki hesap aynı bankada ise, o zaman bir görevi görür anma emri uygun hesaba fon transferi de.

Üçüncü nüsha alacaklının yöneliktir. Dördüncü ve son örneği, işaretler banka uzmanı, bankaya ödeme emri alındığını onaylarsa ve istemciye döndürür mühür diziye tarafından onaylı.

Banka bakılmaksızın hesabında para kullanılabilirlik, müşteriden ödeme emri kabul edecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.