Haber ve ToplumKültür

Tartışma - Bu nedir?

"Kaç kişi - bir çok görüşü" - hepsi tanınmış deyişidir. Genellikle akıllıca harcamak istiyorum, farklı kişilikleri bakış noktaları eşleşmeyen, tartışmalı bir durum var olur. Burada da tartışmaya gerek. Ne nasıl bir tartışma görüşme için ve olduğu - şimdi bu konuda ve söylenecektir.

tanım

Ilk şey kelimesi Latince dilinden geldiğini söylemek. Yani, tartışma - bu nedir? kendisini ilgilendiren tüm konuların detaylı olarak incelenmesi sorunun kamuoyunda tartışmaya Bu tür. Tartışma söylemek önemlidir - bu kazanmak için gereken bir anlaşmazlık değildir ve bu gerçeği bir ortak aramasıdır. Bu toplantı sırasında bunlar soru veya sorun, bunun dışında ayrıca yollarından en önemli ve anlamlı bir yönünü ele aldı.

aşamaları

ise "tartışma" ve ne amacı sağlamaktır ve bunun uygulanması çeşitli aşamalardan kavramını analiz ettikten sonra.

 1. iletişim tartışma üyeleri içine geliyor.
 2. acil probleminin ifadesi (konuşma hedeflerin tanımı, sorunların tespiti).
 3. onun katılımcıların konuyla ilgili nesne ve görüşlerin açıklama.
 4. Bu sorunun alternatif çözüm arayışları.
 5. söylenenlerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
 6. tartışma üyeleri ve beladan tek yolu arayışı arasında anlaşma kurulması.

Ancak tartışma kendisi etkisiz ise, sadece sorunun genel çözümün seviyesine ulaşmadan önce, arama alternatiflerin aşamasında durur.

kurallar

Tartışma özel kuralları vardır söylemek gerekir. ihtiyaç duyulan nedeni budur? uygar konuşma yürütülmesi için her zaman partiler gerekir kalması, içinde belli bir çerçeve gerektirir çünkü Yani, bu önemlidir.

 1. Saygı. Sadece bu durumda, birbirine tartışma üyelerini saygı zorunludur, konuşma medeni bir şekilde gerçekleşecek.
 2. Özenli dinleme. Aynı zamanda özenle muhataplarına dinlemek için önemlidir, bu yüzden tekrar ve doğru olarak ifade etmek insan kelimelerin özünü anlamıyorum.
 3. Ücretsiz mikrofon. fikirlerini her bir panelist can express Bu kural devletler. Ancak, onun monolog önceki konuşmacıyı bittikten sonra. Sen kesmek, bağır ya konuşmasının sırasında kişiyi eleştirmek olamaz.
 4. İki dakika. Bu kural her katılımcının öz biçimde, kısaca konuşmak gerektiğini söylüyor. Tüm monolog iki dakikadan fazla alamaz.
 5. Tutarlılık. Tamamen düşünülmüş ve tutarlı - Tüm argümanlar mantıklı ve performans olmalıdır.
 6. Dürüstlük. Tartışmanın hatırlamak önemlidir: bu gerçeği bir arayıştır. İşte başkalarının fikirlerine katılıyorum ve inatçı olma edebilmek için gereklidir.
 7. Havada el. Bu kural, performansları ortasında bir açıklama eklemek istiyorsanız, sadece ellerini kaldırsın gerektiğini söylüyor. Yukarıda değinildiği gibi, bağırmak veya yasaklanmış bir kişinin sözünü.

konular

Tartışmanın konuları ne olabilir? Böylece, bu düzenlemede, o söylemek güvenlidir: Herhangi. Şu anda takımı bakım ihtiyacı, bir grup insanı, toplumu tartışır. çağdaş konularla tartışma fırsatlar sırasında, sorunun dışına yolu vardır.

test

Eğitim tartışma şudur: Birçok insan söz konusu ilginizi çekebilir? Yani, bu her öğrencinin eğitsel materyale ilişkin olarak bazı konulara çözüm yaptığı veya alternatif formları bırakarak belirli bir konu hakkında düşüncelerini ifade etme hakkına sahiptir pedagojik faaliyetin yenilikçi biçimlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Örnek: Belli bir konuda sınıfta yeni bir tema. Ön öğretmen herkes için bu konu hakkında fikirlerini ifade etme fırsatı verir, uyuşmazlığın başka partiler onaylar veya öğretmen hakkında yalanlıyor ya aynı sonuca, geldiniz. Önemli Öğrencilerle işin bu formu onların mükemmel düşünme geliştirmek gerçeği olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.