Haber ve ToplumDoğa

Bitki Haloxylon çöl. Saxaul: çöl ağacı bayındır

Saxaul amaranth bitki ailesine aittir. Bu, 12 m'lik bir yüksekliğe ulaşan ağaçlar veya bodur ağaç toplulukları, bulunmaktadır. Onun çok güçlü kökleri ile sıkıca kum kurar ve bir engel , toz fırtınalar böylece tuz bataklıklarının başlangıcının geciktirilmesi, kanallar, nehirler ve kum zararlı istilasından verimli topraklar koruma. Ayrıca kapasitesi yem çöl mera artar, organik toprak ile zenginleştirilmiş aynı seviyede yer altı tutar. Buna ek olarak, saxaul - çöl çiçekli ağaç.

tanım

küçük yapraklar veya yapraksız genellikle asimile yeşil genç sürgünler ile Küçük çalılar, çalılar ve ağaçlar, yaprak döken sonbahar kısmen eklemli. bazen alternatif, zıt, subulate veya pullu, sivri veya küt bırakır. biseksüel çiçekler. Meyve - kanatlı küresel, biraz etli somunu düzleştirilmiş.

Bitki çöl bazen daha 60 yıldan daha - Çok uzun yaşamak saxaul. Küçük bir düzenleme ile yaşlı ağaçlar, nispeten kalın bir alt varil (40 cm kadar kökünden kalınlığı) sahiptir. gövde hızla yukarı küçülüyor.

büyüyen konum

Siyah saxaul - çöl tuz bataklıkları tipik bitki ve Türkistan'ın kumları. Ayrıca Moğolistan bulundu. Bu büyük çalılıkları ve Türkistan'ın kumlu alanlar oluşturur.

ağaç çöllerinde yetişir. beyaz ve siyah: saxaul 2 ana tipi vardır.

saxaul beyaz

Bitki çöl beyaz saxaul - Büyük çalı, yüksekliği 2.5 m, en az 5 m Yaprakları küçük pullar biçiminde olan ulaşan .. Yıl boyunca İnce, ara sıra bile tek besleme deve. Onlar büyümesini ve yeşil dallar yemek. Develer gıda 12 kg elde edilmesi için 3 m ve bir burç bir yüksekliğe çalılar tüketebilir. Koyun sadece (en fazla çalı başına kilograma) Dallar ve kuru yaprakları girmektedir. beyaz saxaul yüksek besin değeri: gıda 100 kg 52.3 besleme üniteleri ve protein 3.7 kg kadar içermektedir.

siyah saxaul

Ünlü çöl bitkisi Haloxylon siyah - bu çok dallanma gövde ile, yüksekliği 7 m ulaşan büyük bir çalı. tohumlar tarafından yayılır. Genellikle saxaul ormanlar oluşturur. onun çöllerinde daha spesifik olarak, Orta Asya'da yetişir. Özellikle toprak, su mevcudiyetinde, bir iyi filtrasyon kapasiteli tınlı ve kumlu tınlı gri topraklarda iyi yetişir.

takır sierozems ve takyrs burada olsa daha az güçlü formları çalılıkları üzerinde karşılar. büyük taşıma kapasitesi sahip mera şeritler şeklinde bunun yetiştirme yakın bir yerde bulunmaktadır meralarda yem bitkileri kütle verimliliği artırır. Onlar yem daha stokları varken bitkilerin dal, daha kolay beyaz dışında deve tarafından yenen.

HALOXYLON AMMODENDRON

Rstenie çöl HALOXYLON AMMODENDRON bazen siyah saxaul bir tür olarak görülüyor. Bu tuzlu ve kumlu topraklarda yetişir. O kuvvetle kavisli ve bagajı kollara. dalları yaprakları yerine uzun, ince yeşil dalları ile kaplıdır. Bunlar küçük gevreği indirgenir. çiçekler ölçeklerde axils oturan küçük, göze çarpmayan şunlardır; 5, serbest yaprak oluşur 5 erkek organ ve 5 stigmalar kadar sahip 1 pistil.

yumurtalık embriyo spiral kıvrılmış bir tohumun içine gelişir bir ovül vardır. Odunu mükemmel yakıt vererek rağmen gerekli değildir el sanatları üzerine, kırılgan aynı zamanda çok zordur. Saxaul yavaş büyür ve kesilmekten büyük zorluklarla yenilenir. İran, Afganistan, İspanya ve Kuzey Afrika'da, orada bitkilerin diğer türleri vardır, ama bunlar çok daha az yaygındır.

kullanımı

Çöl bitkisi Haloxylon, daha doğrusu onun kabuğu iyi yakıt kalitesidir. O, kesip kesip çok zordur onun mola böylece çok ağır ve zordur. o meşe, huş ve kahverengi kömür hatta farklı türde aşan bir kalori geliştirmek. o odun yakmak itibaren kömür yaygın olarak çeşitli fabrikalarda kullanılan, çok değerlidir. Çöl bitkisi Haloxylon uzun süre Orta Asya'da sadece yakıt oldu. Onun acımasızca köklerinden koparılmış, onlar patlak verdi ve çölden develer üzerinde alınmıştır. Böylece kolayca rüzgarda çarpıntı haline ağacın köklerinin bağ yoksun kumlar, daha sonra hareket halindeki çalışmaları ve tepeleri dönüştü.

Bitki köylerde ve dağlarda, demiryolları üzerinde kullandı. Dallar ve saxaul gövdeleri, onların inanılmaz çirkin olan evlerin yapımında, hem de sabitleme kuyu gidin.

yerlerde: Saksaul da su izci denilen yeraltı yüzeye yakın ve uzun ve ince ağaçlar saxaul büyümeye başlar. Bitkilerin ana sayısında kök basıncı saxaul kadar zaten 100 ile 5 atmosfer ulaşır! Böyle bir güçle bu nem toprak tanelerinin arasından çizer.

Karagül - Buna ek olarak, diğer şeylerin yanı sıra hayvancılığın, kollarıyla en değerli birinin aktif gelişmesinde büyük ekonomik öneme sahip saxaul bulunmaktadır.

otlar Rusya dikkate alındığında, saksaul ayrı tahsis edilmelidir. Büyük Gerbils diyet dahildir. yiyecek olarak vuruyor tüketen, gerbil böylece rekabetçi bir ilişki içinde çiftlik hayvanlarının çeşitli ilgi çekici yabancılaşma önemli biyokütle üretebilir. ölürler hayvanlar altlarında doğrudan yuva bölmesi ile sağlanması durumunda, bitki üzerinde olumsuz bir etkisi hayvan aktivitesi Sığıntı.

"Iş" yüzey saxaul bitkilerin arasındaki hatırı sayılır bir mesafede bulunan Büyük Gerbils, böylece toprağa organik madde ve nem penetrasyonu birikimine katkıda olumlu rol oynaması muhtemeldir taşır. Bu ekinlerin korunmasını sağlayacak kadar büyük gerbil karşı, ancak, bir alçı çöl döküntü bitkilerin yapay ekim düzenli, özel yıkıcı tedbirler düzenlemelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.