Hizmetler

Talebin Tanımı: Hizmet ve kavramı

Giderek daha rekabetçi olarak talebin değeri, onun boyutunu belirlemek ve tahminler hemen her şirket satılan mal ve hizmet sunan başarısı için önemlidir sebeplerindendir. Pazarlama talebi - pazarının ana göstergesi. O is nesne daimi çalışma, oluşumu, denetimi. Biz oluşmuş ve hangi etkileyen faktörler nasıl, şu anda talebi var belirleyici olduğu hakkında bu pazar olgusunun özünde, anlatmak.

Talep kavramı

talebin tanımı en genel haliyle alıcı belirli bir fiyattan belirli bir zaman döneminde tüketilmesi hazırdır mal veya hizmet miktarı, indirilir. Tüketici talebi her zaman halkın ihtiyaçlarına dayanmaktadır, piyasanın en önemli özelliğidir. Hiçbir talep var ise, o hiçbir satış veya tedarik olacak ve dolayısıyla piyasa ilişkileri olacaktır. Satın alma gücü is hep ifade parasal terimler. Tayini talep - is a fonksiyonu alıcı yalnızca o irade karar olsun diye is ready satın bir ürün veya hizmet en an bir istatistiğini verilen fiyat. piyasalar ve insan ihtiyaçlarının geniş bir yelpazede ile bağlantılı olarak, kapsamı ve oluşumu üzerinde talebi etkileyen ve bu olgunun birçok türde piyasaya birçok faktör vardır.

talebin hacmi

mal veya hizmet Üreticileri, pazarlamacılar onlar potansiyelini ne kadar üretim birimlerinin anlamamız gerekir. Bu nedenle, talep hacminin belirlenmesi üretim planlama ve satış yönetimi için son derece önemlidir. talebin düzeyi - Belirtilen fiyata bazı ürünlerin sayısı, alıcı zaman belirli bir miktar satın almak gerçekten hazırdır. satışlarda böyle pazarı ve tüketici karakteri olarak birçok faktör tarafından etkilenir.

talebin türleri

mal veya hizmet talebini sınıflandırmak için tarafından birkaç kriter vardır. talebin ilk tanım alıcının niyetleri ile ilişkili. Bu durumda sert, muhafazakar sıkıca formüle taleptir, istikrarlı yayarlar. Alıcı, peşin alım marka, kalite ve malların fiyatı için sıkı gereksinimleri gösteren ve benzeri eşya ile yerine kaçınarak düşünmektedir. Çoğu zaman, bu talep, belirli bir miktarda belli aralıklarla satın alınan her zamanki gündelik ürünlerin (ekmek, süt), üzerine gözlenmektedir. Ayrıca, alternatif ya da aralıklı, etkileyen veya yumuşak bir talep var. O satış noktasında farklı faktörler tarafından etkilenir. Alıcı cümleyi okurken satın almaya karar. Örneğin, insanlar ayakkabı, giysi, kozmetik satın alın. Ve Üçüncü tip talep - dürtüsel. Ne zaman bir kişinin bir satın alma yapmak için plan, ancak herhangi bir faktörün etkisi altında malları satın almak için karar vermez. çiğneme sakızı, çikolata: Çoğunlukla, bu talebin küçük malların satın gözlenmiştir.

nesneleri izole makrospros ve mikrospros satış sayısına göre. İlk tüm nüfus için geçerlidir ve ikinci - yalnızca dar bir kitleye.

Düzenlerine göre hiç derece tatmin ayırt bu tür talep, hem gerçek, gerçekleşmiş veya gerçekleşmemiş. İlk üründe müşterilerinin gerçek ihtiyaçlarına ilgilidir. İkincisi - Mal ve hizmetlerin gerçek satış olduğunu. çeşitler ve alıcı şikayetinin, mal eksikliği tutarsızlık: - Üçüncü bu tüketici çeşitli nedenlerle daha az alınan öğelerin sayısıdır.

Bir büyüyen istikrarlı ve azalan talebi tahsis gelişme trendi göre. Ayrıca, günlük periyodik ve epizodik olabilir. Bu tür satın alma döngüsünün göre ayırt edilir.

eğitim talebinin formları tarafından yani yapılandırılan öğrenim görme talebi sonucunda oluşturulan, onun gibi türleri tahsis ve yani ürünlerini potansiyelini tanıtmak, belirli bir fiyattan malları satın almak için mümkün olan maksimum yeteneği toplam -.... mi, aslında, pazar kapasitesi. talebin sınıflandırma için diğer nedenleri vardır.

talebini etkileyen faktörler

satın almaların hacmi sonsuz değildir ve birçok faktöre bağlıdır. Ekonomik, sosyal, demografik, politik ve iklimsel: Uzmanlar Bunlardan aşağıdaki gruplarını tanımlamak.

ekonomi ve pazarlama olarak talep faktörleri geleneksel olarak fiyat ve dışı fiyat ayrılır. Bize daha ayrıntılı olarak bu konuyu inceleyelim.

fiyat faktör talep, tanımı hizmet veya ürün ve alıcıdan fiyata tepki maliyeti ile ilişkili en kolay yoldur. Gelir tüketicileridir sonlu ve bu fiyat mal is bir etken de düzenleme talebi. Alıcı, yanıt olarak yapılan değişikliklerin de alış fiyatı, genellikle potansiyel müşteriler için bir azalma içinde artış talep. Bu grupta, gerçek mal ve fiyatını içeren ilgili ürünlerin, maliyetine hem de müşteri beklentilerini, psikolojik reaksiyonlar. talebi etkileyen fiyat dışı faktörlere tüketici tercihlerini, moda, satın alma gücü, rakip ürünlerin maliyetini, malların ikamesinin sayılabilir.

Arz ve talep Hukuku

fiyat,: Bu yasa üç önemli ekonomik kavramlar arasındaki ilişkiyi kurar arz-talep. En basit formu formüle etmek mümkündür: talep varsa, bir tedarik olacaktır. fiyatı daha yüksek, dolayısıyla Genellikle kaynağı çok daha büyük, talep daha yüksek ve. Sistemin dengesi ideal ve gerçek talep, fiyat yeterli ve yeterli mülkiyet arasındaki dengeyi kurulmalıdır için. Arz ve talep belirlenmesi, bunların dengeyi bulmakta - bu yönetimin önemli bir görevdir. Üretici dikkatlice fiyat ve arz ve talebi tüketici reaksiyonu dalgalanmaları analiz etmelidir. alışveriş olanakları oranına ve sunduğu iki yasa etkiler:

1. arz kanunu. Bu miktar ters fiyata ilişkilidir talep belirtiyor. hizmet veya ürün, onlar için daha düşük talebin yüksek maliyeti.

2. arz kanunu. Bu fiyat artışı doğrudan arz büyümesi ile sonuçlanan belirtiyor. Yükselen fiyat üreticinin büyük karlar yapmanızı sağlar gibi, bu pazar segmentinde girişimci giderek artan sayıda çekti.

Tüketici sadece mal ve hizmetlerin belirli bir miktar satın alabilirsiniz Ancak, artan arz her zaman talepte azalma anlamına gelmektedir. Böylece, aşırı besleme fiyatları düşmesine neden olur ve daha sonra arz ve talep mekanizması yeni bir daireyle tetiklenir. Bu durumda fiyat bu kategoriler arasındaki dengeyi düzenleyen bir araçtır.

isteğe esnekliği

Elastik ve elastik olmayan: alıcıların tüketici aktivitesini etkileyen, fiyatlara bağlı olarak, talebin iki tür yayarlar.

Mal ve hizmetlerin ve dalgalanmalar gelirlerin fiyatlarındaki dalgalanmalar değişir elastik talep denir. Tüketici belirli mal değerine duyarlı ve fiyatı yüksek veya gelirler düşüş ise satın alma işlemlerini vazgeçmeye hazır olduğunu. Demek ki ekonomik kriz sırasında böyle devam lüks malların, araba ve tüketimini azalttığını görüyoruz. N.

Esnek olmayan, sırasıyla gelir ve malların fiyatları değiştirirken aynı kalır bir taleptir. Bu temel mallara her şeyden geçerlidir. İnsanlar bile onun ödeme gücünün bir fiyatlarındaki artış ve düşüş ile gıda satın alacak. Ama fiyat büyük ölçüde azalır bile, olası insanlar daha ekmek tüketecek olduğunu. Elastikiyet talep, tanımı hangi dahildir içinde pazarlama görev isimli bir araçtır satış düzenlenmesi. Böylece, zaman yüksek elastikiyet ait satıcının kutu artış ciro tarafından azaltarak fiyatlar. elastikiyet kuvvetle daha satıcıları benzer ürün ve hizmetler sunmak daha cümle etkilenir, daha elastik talep olur.

pazar araştırması

potansiyel talebin büyüklüğünü anlamak için, üretici bazı araştırma çaba göstermelidir. Genellikle satıcı ve üretici kısa vadeli hedeflerin formülasyonunu etkileyen mevcut talebe, çalışma ve Politika kısıtlaması nedeniyle kararların onun tahmini ayırt eder. Tanımı talep isimli önemli bina planları. İstatistiksel, pazarlama, ekonomik: Biz farklı şekillerde bu fenomeni okudu. Üretici için, onların ihtiyaçlarını anlamak ve onları karşılamak için vakit geçirmeye dikkate tüketicinin psikolojisini almak önemlidir.

talebin yaratılması

Tayini talep için, bir ürün veya hizmet yapmanız gereken geliştirmek bir program için düzenleyen o gerekirse. En önemli iki araçtır satış yönetimi is fiyatı: o kesikler ve artışlar Mayıs azaltmak ve artış numarası alımları. Ama fiyat düzenlemesi her zaman mümkün ve çoğu zaman ekonomik olarak uygun değildir değildir. Bu nedenle üretici pazarlama araçları yardımına koşmaya, bunlar şunlardır: reklam, bina ve ticaret ve satış sonrası müşteri desteği kolaylaştırmak için çeşitli yöntemler imajını koruyarak.

talep tahmini

Her üretici pazarındaki gelişim ve varoluş umutları görmek önemlidir. Talep, tanımı planlama ve yönetiminin önemli bir parçasıdır - Herhangi bir satıcı ve üretici ana hedefidir. Nedenle, sistematik olası satış hacimleri, çalışma yürütmek için gerekli olan tüketici davranışı büyük talebin öngörmeleri zamanında ve pazar değişikliklerine. , Sezgisel istatistiki ve ekonomik spesifik ayrılır farklı yöntemler kullanılarak tahminler yapmak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.