ÇirkinlikMutfak

Suyun karbonasyonu için sifon: çalışma prensibi, açıklama ve incelemeler

Normal çalışma için, insan vücudu günde 1.5-2 litre suya ihtiyaç duyar. Elbette musluktan kaynatılan sıradan içki içebilir veya şişelenmiş olarak satın alabilirsiniz. Ancak, bazen kendinizi lezzetli ve alışılmadık bir şeyle tedavi etmek istersiniz. Burada suyun sifonu kurtarmaya geliyor . Evde her zevke göre efervesan sağlıklı içecekler hazırlayabilirsiniz.

Bir sifon kullanmanın avantajları

Sovyet zamanlarında, bu tür cihazlar çok popülerdi. Çok güzel değildi, ancak rahat ve güvenilir yeterli cihazlardı. Günümüzde soda için soda için moda yine geliyor. Onkologların araştırmasına göre, mağazada satın alınan karbonatlı içeceklerin kullanımı kolayca pankreas kanseri gelişimine neden olabilir. Aslında, üreticilerin içkilerine ne eklediklerini kimse bilmiyor. Bazı pahalı olmayan Rus poposunun bir okuması, içerdikleri kimyasal formüllerin bolluğu nedeniyle dehşete düşebilir. Belki de bu yüzden, su havalandırması için bir sifon gibi teçhizata ilgi arttı. Evde bir pop hazırladıktan sonra kalitesinden tamamen emin olabilirsiniz.

Şofbenlerin kuşkusuz bir başka avantajı, içinde bulunan içeceğin çok uzun süre gaz kaybı olmadan depolanabilmesidir. Olağan soda, birkaç saat içinde herkesin bildiği gibi ekshalandırılır.

Çalışma prensibi

Böyle bir cihazın suyun karbonasyonu için bir sifon olarak kullanılması son derece basittir. Önceden emniyet valfi üstten vidalanır ve daha sonra karbon dioksitli bir balon yerine oturur. Bu işlem dikkatli yapılmalıdır. Balon kesinlikle ipliğe gitmelidir. Bu durumda, sifonun içine yerleştirilen iğne, zarını tamamen dik olarak delecektir. Bu gerçekleştikten sonra, suyun doyurucu hale getirilmesi için gaz dolaşmaya başlayacaktır. Ayrıca her şey son derece basittir. Camın içine su dökmek için, üstten düğmeye basmanız yeterlidir. Sıvı memeden akacak. Bunun nedeni, şişenin üst kısmında gazla daha yüksek basınç oluşmasıdır. SSCB suyunu gazla bulaştırmak için kullanılan sifon da tamamen aynı şekildeydi.

Kullanım Şartları

Cihazı kullanırken bazı tavsiyeleri takip edin. Sonuçta, silindir ve sifonun kendisi baskı altındadır ve yanlış kullanılırsa patlayabilir. En önemlisi, tankı üst kısmına dolduramazsınız. Sifon, gaz için boş alana sahip olmalıdır. Modern modellerde emniyet için özel valf sağlanmıştır. Sifonden daha fazla su akıtmaya çalışırsanız, fazlalık memeden dışarı akar. Elbette, bu kadar güvenli bir model satın almak en iyisidir.

Su dökerken ve karbonatlaşma sürecinde, sifonun döndürülmemesi veya eğilmesi önerilir. Yalnızca üreticinin belirttiği doldurmaları kullanın. İçeceği hazırlarken, sifonun üzerine çok fazla eğmeyin. Ayrıca, çocukların bu ürünü kullanmalarına izin verilmesi cesaretini kırmaktadır. Sifona dökülen su soğuk olmalıdır. Ilık kullanamıyorum

Modern sifonların gövdesi plastik veya paslanmaz çelikten yapılabilir. İkinci tip cihaz daha güvenli kabul edilir. Evet, bu modeller biraz daha sağlam görünüyor. Tabii ki maliyeti daha yüksektir.

Klasik sifonlar

Şu anda, mağazada veya internette yalnızca iki tür sifon bulunmaktadır. Yukarıdaki, klasik versiyonun çalışma prensibi idi. Bu modellerin avantajı öncelikle basit kullanım ve düşük maliyet olarak düşünülebilir. En fazla 2-4 bin ruble için böyle bir cihaz satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, böyle bir tasarımın su havalandırması için bir sifon bazı dezavantajlara sahiptir. Önemli olan yeni kutuların periyodik olarak satın alınması ihtiyacıdır. Biri sadece 1 litre su için yeterlidir. Silindirler 10 adet paket halinde satılmaktadır. Ve oldukça pahalı (yaklaşık 500 r).

Dolayısıyla, klasik sifon sadece aile veya bireysel kullanım için uygundur. Büyük bir şirket için, kullanımı ile yeterli miktarda bir içecek pişiremezsiniz.

Silindirli modeller

Bu tür cihazların ana tasarım özellikleri küçük boyutlardadır ve entegre bir gaz silindirinin varlığıdır. Klasik modellerle karşılaştırıldığında en büyük avantajı tam bir güvenliktir. Silindir 60 litreye göre dizayn edilmiştir ve bu nedenle istenirse herhangi bir partide kullanılabilir. Bu tür sifonların bir diğer avantajı, gazlaştırma derecesini düzenleyebilme imkanıdır. Tipik olarak, üreticiler üç derecelik su doygunluğu sağlarlar. Böyle bir tasarımın suyun karbonatlanması için bir ev sifonu, çoğunlukla 1-1.5 yıl için yeterli olduğu için uygundur.

Büyük balonlu modellerin dezavantajları, başta sudan başka hiçbir şeyi dolduramayacak olmasıdır. Yani böyle bir sifondaki şurupla tatlı bir içecek pişiremezsiniz. Bununla birlikte, isterseniz, camın içine küçük bir şurup dökün, bir iğne ile doldurun ve her şeyi karıştırın. Her zamanki tatlı soda çıkıyor.

Ekolojik sifonlar

Bu çeşit en uygun ve güvenilir sayılır. Bununla birlikte, çevresel sifonlar da oldukça pahalıdır. Genellikle bu tür modellere ayrıca çok sayıda farklı aksesuar da sağlanır. Yapının temel özellikleri, çevre dostu malzemelerden yapılmış tek kullanımlık kartuşların kullanımıdır. Çok pahalıdır, ancak soda için birkaç saniye içinde hazırlanırlar.

Popüler markalar: Sodastream

Günümüzde Rusya pazarındaki sifonlar birçok şirket tarafından tedarik edilmektedir. Sodastream (İsrail) - şu anda en popüler markalardan biri. Bunlar çok güvenilir ve kullanımı kolay modellerdir. Normal gazlaştırma seviyesine ulaşıldığında, Sodastream su sifonu sahibine ses sinyali verir . Bu markanın çeşitli cihazlarında değişiklikler yapılmıştır. Her biri, kasanın içinde bulunan hacimsel 60 litrelik kutu ile donatılmıştır. Bu markanın model maliyeti 5000 r civarındadır. Balonun değiştirilmesi yaklaşık 2000 ruble'ye mal olacak.

Sifonlar Isi

Bu markanın cihazları Avusturya'da üretilmektedir. Soda şirketi Isi'nin sifonları icadından hemen sonra başladı. Güvenilirlik ve yüksek kalite performansa ek olarak, bu markanın modelleri çok güzel bir tasarıma sahiptir.

Soda için soda

Yani, suyun karbonatlanması için bir sifon almaya karar verdiniz. Bu ekipmanı sürekli kullananlardan gelen geribildirimler tabii ki size çok faydalı olacaktır. Internetteki forumları bu tür donanımlarla ilgili yazılarla incelerseniz şu an ülkemizdeki en popüler sifon markalarının tam olarak yukarıda belirtilen iki pakete sahip oldukları anlaşılıyor. Bu modellerin avantajları çoktur. Eksikliklere gelince, Eksi Sodastream ürünleri, özellikle uygun boyutlar olarak değerlendirilmez. Çok yüksek olduğu için sifon, örneğin buzdolabına koyamaz.

Isi, yalnızca emniyet ventilinin plastikten bükülmüş olması nedeniyle oyulmaz; oyma metal değildir . Bazı ev hanımlarına, bu tehlikeli görünüyor. Aksi takdirde, soda suyu için bir sifon gibi bir cihaz Isi, oldukça güvenilir ve kullanışlı kabul edilir.

"Tarhun" nasıl yapılır

Nihayetinde en popüler gazlı içeceklerden birinin hazırlanma reçetesini verelim. "Tarhun" u yapmak için, hazırlamanız gerekiyor:

  • Taze tarhun - 40 g Bu bitki dükkanda satın alınabilir veya hatta banliyö bölgesinde yetişebilir.
  • Limon - birkaç parça.
  • Şeker - 80 gr.

Tencereye bir litre su dökün, ateşe verin ve kaynatmayı bekleyin. Gaz koyun ve kaynar suya ince kıyılmış tarhun ekleyin. Tavayı bir kapakla örtün ve 30 dakika boyunca demleyin.

Limon çok ince dilimleri dilimleyin, bir kap koyun, şekerle doldurun ve kriket ezin. Tarhun verildikten sonra, tatlı ve ekşi kütlesi bir tencereye aktarın. Ortaya çıkan içeceği şişelere iyice karıştırın ve boşaltın. Onları buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra, suyu karbonasyon için sifona dökün. Teneke kutu içeri girip lezzetli bir içecek hazır.

Performansın kalitesine göre, suyu eski Sovyet tasarımlarına karbonatlamak için kullanan modern sifonlar neredeyse daha aşağı değildir ve tasarım bakımından onlarca büyüklükte bir performans sergilerler. Sağlığa zararsız lezzetli popları içebilmek için, bu kullanışlı cihazlardan bir tanesi zorunludur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.