Haber ve ToplumDoğa

Sulak ve bunların özellikleri Türleri

Bu makale sadece oksijen eksikliği, zayıf akan su ve fazla nem koşulları adapte tür alanlar bitkisel formları için turba ve eşsiz karakteristik bir tabaka ile bir grafiğidir yeniden nemlendirilmekte zemin yüzeyi olan, en yaygın doğal yapılardan biri olarak kabul edilecektir.

Orada onların kısa özelliklere sahip sulak farklı sunulacak.

genel bilgiler

sulak 3 ana özellik vardır:

  • Fazlalık ve durgun sular.
  • sulak bitki örtüsü için, spesifik, karakteristik varlığı.
  • Turba oluşum süreci.

Sulak yaygın bitki kökleri, mineral toprak ulaşamaz alanı olarak adlandırılır.

formasyon

Bildiğiniz önce, nasıl oluştuğunu öğrenmek için, sulak alanların ana tipi şeylerdir.

Bu tür bölümlerin oluşturulması için toprak ve bunların yüzeyi, ve (±. H., ve yer altı olarak) zayıf su değişimi ile nem tutmak için gerekli artıklık. Buna karşılık, aşırı nemin neden olduğu oksijen eksikliği yetersiz genleşme (veya yükseltgenme) ölen bitki ve turba kalıntıları oluşturulur vardır ile bağlantılı olarak zemin içine hava erişimi engeller. Son - yüksek su içeriğine sahip bir toprak alt-tabaka. O çürümüş bitkilerin tamamen oluşur. ayrışma derecelerine karakterize turba. Örneğin,% 70 ayrışma derecesi yüzde 70 ölü bitkiler dekompoze olduğu anlamına gelir, ve 30 - hayır. Bu tür alt tabaka su tutma kapasitesi çok iyi, yani (yaklaşık% 97 toplam hacminin) oldukça yüksek bir su içeriği vardır.

sulak ve bunların özellikleri Türleri

beslenmesiyle koşulları ve biçimleri (farklı ötrofik) fen, geçiş (mesotrofik) ve sele (oligotropik), sırasıyla, bir içbükey, düz ve eğimli yüzey şekilleri olan ayırt eder.

ova (ötrofik) altında mineral tuzları zengin hidratlanmış yüzey ve yeraltı sularının toprak, girintiler bulunan bataklık anlamına gelir. avantajlı olarak, mineral tuzlar zengin değildir atmosfer gelen çökelmesini beslenen monte edilmiştir. Bataklık geçici bir ara gruptur.

Bitki örtüsü, bölgede hüküm süren, orman ve ot, çalı ve sulak alanların yosun türlerini ayırt eder. Göre mikro rölyef - engebeli, düz, dışbükey. Marsh - Bu sulak bataklık vardır.

Rus bataklık

Türleri Rus bataklıkları aşağıda düşünün. Ve yine - genel bilgi.

Rusya'da Alan bataklıklar yaklaşık 1,4 milyon feet kare. km (ülke yüzeyinin yaklaşık% 10). kaba tahminlere göre, onlar 3000 metreküp civarında yoğunlaşmıştır. Statik doğal su rezervi m.

Bataklık - oldukça karmaşık doğal sistemi. Bu güçlü ıslatma ile karakterize edilir birbirine biyotoplar oluşur, su seven bitkiler ve çamur veya turba gibi çeşitli organik artıkların birikmesi bir tür varlığı. çeşitli koşullarda Rus iklim, topografya ve altta yatan kayaların üzerinde bataklık farklı tipte mevduat, besleme suyu koşulları ve drenaj özellikleri bitki örtüsü turba farklı özelliklere sahip her geliştirmek bağlı.

Güç kaynağı Rusya bataklıkların aşağıdaki türleri: ova, yayla ve geçici.

gücün doğası

güç karakteristik koşulları altında, bitkilerin köklerinin bulunduğu, burada modern yüzey bataklık ve alt-tabakanın, üst tabakanın varlığı, kastedilmektedir. sulak her türü için hemen üstünde güç kaynaklarına temsil edilir.

Fazla nem, herhangi bataklıklarında önemli bir özelliğidir. Ilıman iklimlerde tipik olarak tam olmayan dağılma bitki artıkları ve turba oluşumuna yol hayvan ve bitki belirli türleri oluşumu, hem de özel koşullar özgü nemlendirme neden olur.

Rusya'da sulak coğrafi dağılımı

Neredeyse tüm doğal alanda yaygın, ama esas drenaj Rus bataklıklar, aşırı ıslak depresyonlar. bunların toplu merkez bölgelerinde ve yoğunlaşmıştır Batı Sibirya Ovası'nın kuzey-batısında.

Çoğu Rusya'da sulak - tundra ve tayga bölgesi. sulak türleri çeşitlidir. tundralarının bazı alanlarında waterlogging% 50'dir. alanlarda taiga yaklaşık% 80 konsantre edilmiş Moor'ların. Rusya en sulak Avrupa kısmında Vologda, Leningrad Oblast ve Karelya Cumhuriyeti (yaklaşık% 40) bulunmaktadır.

Batı Sibirya'nın Tayga yüzde 70'e kadar sular bastı. bataklıkların çok çeşitli ve çoğunlukla Amur bölgesinde Uzak Doğu,.

Türe göre sulak Dağılımı

Rus sulak türleri coğrafi olarak dengesiz dağıtılmış. At toplam sulak alanının yarısını işgal ve onlar kuzey bölgelerinde hakim. Ova tüm bataklıklarında alanının yarısı (% 40) daha azdır. bataklıklar geçiş (% 10) tarafından işgal Çok küçük alanları.

Çayırlar, beslenen nehir veya yeraltı kütle, ve kurak bölgelerde esas olarak ortaya çıkar. Ve bu - vadiler ve büyük nehirlerin deltaları. Üstü bataklık esas çökeltme ile beslenir, ve çoğu zaman Avrasya'nın taiga ve tundra bölgelerinde bulunurlar. turbaya alanların ana bölümü (% 84) Rusya'nın Asya kesiminde yer alır.

Ve Kuzey'de bataklık türü nedir hakim? Fens batı Sibirya% 42 dolu. turbaya arazi (yaklaşık% 73) çoğu permafrost ile topraklarının alana hapsedilmiştir.

bitki örtüsü

: Aşağıdaki bitkilerden hakim Bataklık'ta beyaz huş, kızılağaç, söğüt, çam ve ladin. kamışı ve kamış - Herb çoğunlukla ayak otu ve tahıl bulunur. yosunlarından genellikle yeşil yosun büyür.

ve söğüt (Bataklık'ta biraz daha az) - geçiş köpekleri huş ağacı, çam (Dahurian ve Sibirya karaçam, sedir Sibirya) ile karakterize edilir için. Bitki ortak bitki gibi büyük miktarlarda Bataklık'ta ile aynıdır, ancak olmamasıdır. Çoğu zaman Alpine trichophorum, kamış, saz ve butylchatuyu sherstistoplodnuyu karşılayabilir. Bu karşılar ve bataklık bitki karakteristiği.

fundalıkta Binicilik çam (onunla karışık Sibirya sedir) ve Dahurian karaçam vardır. Bush burada hiç değil, ama bu yerlerde heather bir grup yaygındır: Cassandra, funda, biberiye, yaban mersini ve kızılcık. plentifully Orada büyüyecek olan huş cüce ve Crowberry (crowberry). Bu tür yerler ve tek kafalı pamuk otu (ot), büyük bir tombul çim ortak. Sık sık bulmak ve sundew ile çileği olabilir. Karayosunları sadece sfagnum burada temsil edilmektedir.

Bu nedenle, turba ve bitki doğası (yukarıda belirtildiği gibi) sulak, ne tür olduğunu yargılamak için de mümkündür.

Sonuç olarak, çevre konusunda

Son yıllarda, giderek daha fazla sulak aşırı yıkıcı sömürüye ilişkin olumsuz gelişmeler vardır. Bütün bu kirlilik İlk olarak, toprak ve turba seri üretim aşırı su alımı. Ayrıca önemli bir rol boşaltma ve, yol, petrol ve gaz boru hatları ve diğer tesislerin inşaatı hidroloji rejiminin ihlali sürülerek oynandı.

sulak alanların kurutulması genellikle turba yangın, toprak bozulması ve dünya çapındaki biyolojik çeşitliliğin kaybına yol açar. Tüm çalışmalar sulak alanların çoğunun zorunlu korunması ile dikkatlice yapılması gerekir. Doğadaki ekolojik dengenin korunması kurallarına uymak emin olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.