FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Su üç durum: sıvı, gaz ve buz

Her yerde su. Bu doğada en yaygın maddedir. gezegenin yüzeyini çoğu deniz ve okyanusların tarafından işgal edilir, bir kez ondan bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre, tüm karasal canlılar karaya yaptı.

Su - Doğada hiçbir analog var inanılmaz bir maddedir. ortam sıcaklığının etkisi altında radikal değiştirebilir bir maddedir.

su üç durumları - buz, sıvı, gaz - adı agrega. İlk bakışta çok farklı ve bu farklı malzemeler düşünebilir. Aynı malzemeden türleri ancak farklı fiziksel özelliklere sahip ve birbirinden niteliksel olarak farklı - Ancak, başlarını üzerinden geçen sabah kar, yağmur ve bulutlar düşmüş.

Çevrim - doğa tarafından verilen fırsat

onlar döngüyü sağlamak olarak suyun üç ülke, gezegenimiz için çok önemlidir. Su yüzeyi güneş ışığı etkisi altında nehirler, deniz ve okyanuslar sıvı buharlaşır akan ile, bir gaz haline, yani çift dönüştürülür. O bir bulutun dönüşüyor yükselir. Orada altında sıcaklık su damlacıkları oluşturulduğu için (yeniden sıvı hale). bulutların itibaren yağmur şeklinde yere düşen su, bu nehir ve okyanuslar doldurur.

Suyun Üç agrega devletleri

su vardır soru birçok insan cevap tereddüt etmedi - sıvıyı! Ve çok doğru yoktur. Tabii ki, biz esas olarak sıvı halde doğada su görmek alışıktır. Katı, sıvı, ve gaz (buhar bulutları) (kar, buz, dolu olarak): Bununla beraber, bu üç biçimi vardır. ayrıntılı olarak her seçeneği göz önünde bulundurun.

akışkan

Biz sıvı formda su, üç durumlu karşılaştırmak, bu sıcaklıklarda (0 ila 100) oldukça geniş bir aralıkta daha sık ortaya çıkar. nehirler, göller, denizler, bu sıvı bir maddedir. Çiğ, yağmur - bir sıvı şeklinde çökelme. Tüm su harici etkileri takmak - Hiçbir şekil, tat ve kokusu vardır. Örneğin sıvı onun kırığı, (su içinde aynı klor) koku ve tat katkı kabul sideboard, biçimini alır. suyun sıvı şekilde işlenebilir, ancak çok büyük bir etkiye sahiptir. Demişler, su taşı uzağa giyer. Bir sıvı oluşturur ve planet arazi değişen, kaya mağaraları yok eder.

insana sıvı anlamı

Eğer suyun her üç durumlarını ele alırsak, sıvı bir erkek için, ve Toprak Paramount üzerindeki tüm yaşam için. H2O yaygın ev, hijyen ve sağlık kullanılır: her sıvı formda suyu gerektirir. Ve günde, her kişi dengeyi yeniden doldurmak için su buna oldukça büyük bir miktarda (yaklaşık 2 litre) tüketilmesi gerekir. Bilim adamları, belirli bir egzersiz bir yemek yemeden bir kişinin ancak su olmadan, 40 gün öncesine kadar yönetebilir ve haftalar sürmez kanıtlamıştır. Dehidrasyon bir hücresel düzeyde ve sonra ölümü üzerine oluşur.

katı hal

doğada herhangi bir madde hareket halinde küçük parçacıklardan oluşur. eksi küçük miktarda su parçacığı sıcaklık düşürerek yavaş hareket etmeye başlar ve sıvı, katı bir yapı haline gelir. Ampirik bir kontrol edebilir: sıvı (su) katı hale geçişinde, sadece buz döner, fakat aynı zamanda hacim değişikliği - genişleyen (benzer bir soğutma ile, hemen hemen tüm nesnelerin aksine, boyut olarak düşer).

Su dondurma ile cam bir şişe, o zaman patlama olacaktır. Suyun tüm katı halde - Çatı, kar, dolu üzerinde göletler ve güçlü buzdağlarının, buz sarkıtları üzerinde buz. insanlar buz doğası ve ekonomik hayat koruyucu, sıhhi, soğutma işlevini gerçekleştirirken, önemlidir. Örneğin, tıbbi ürünler veya gıdaların soğutma.

Ama doğadaki buz bir felaket olabilir. Suyun katı hali ile ilgili eylem tüm sonuçlar -, yaralanmaya neden kir ve çığların dondurma, Hail ve uçurumlar, buz giden kabloların krema.

gazlı devlet

su buharı - su 3 eyalette düşünüldüğünde üçüncü enkarnasyondan dikkat etmemek imkansız. 100 dereceye kadar ısı, su, biz gaz halinde transferini elde etmek. Doğal ortamda, örneğin bir şekilde bulutlar, sis, nem artan dumanların farklı türde şeklinde gerçekleşir. Ama gezegenimizin atmosferde suyun en küçük parçacıklar sürekli olarak.

Suyun Gaz hali, yapay yollarla kaynaklanan, tüm insanlığın hayatında bilimsel ve teknolojik ilerleme gelişiminde büyük bir rol oynamıştır. Geçen yüzyılda buhar motorları birimleri harekete gelebilir sayede, enerji üretmek için (19. yüzyıl saymıyorum) yaygın yeterince kullandı. Örneğin, motor ve araba buhar gücünü kullanarak, çalıştı.

suyun değeri

insanlığın doğada suyun tamamı üç ülke büyük bir değeri vardır. Ancak bir türünden ortamında derin bir temizlik olarak diğer eylemler olan geçiş. Sonuç olarak, kendi kendini temizleyen sıvı ve fayda insanın büyük kitlelerin döngüsü. Bu bağlamda orada temiz tutmak için su kaynaklarının korunması için açık bir ihtiyaç olduğu ve insan yaşamı ve endüstriyel emisyonların ürün suyunu kirletmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.