Sanat ve EğlenceSanat

"Strelets Yürütme Morning" Boyama. Açıklama boyama Vasiliya Surikova "Strelets 'Yürütme' Sabah

Boyama fırçası "Sabah Strelets Yürütme ait" Vasily Surikov durma noktasına hazırlıksız izleyiciyi koyar. Burada ne tasvir edilmiştir? evrensel tutkular şüphe etmek sebep verme: İnsanların trajedi olduğu açıktır. Ayrıca resimde gördüğünüz - ve öğrenmek - çar Peter İlk. Ev sahibi egemen kullanarak Kraliyet Moskova raflar, yurtdışında topu ağlara Rus izleyici muhtemelen en iyi, ülke tarihindeki bölüm bilinmektedir. Ama bu isyan için onlara ne istenir? Ve sanatçı resmini demek istedi? Nitekim, gaddar adı rağmen, resim asıldı ya başsız herhangi göremez. Bize bu anlamaya çalışalım.

Olayların resmi sürümü

içinde bilenmiş Deli Petro'nun kardeş Sophia A., Novodevichy Manastırı, Rusya'nın tahtına oturacak umutlar bırakmadı. kardeşi yokluğunda yararlanarak, o Peter değiştiğini söyledi. O yardımına gelip (kral Almanya ve Hollanda'dan davet yani Avrupalı yöneticiler,) kâfirlerin istilasından Rusya'yı korumak için okçuların çağrısında bulundu. Dört alay onu çağrısına 175 asker cevap verdi. Onlar Mart 1698 yılında bir dilekçe ile Moskova'ya gitti. Nisan ayı başlarında, onlar Moskova'dan yerinden başardı, ama onların rejimlerine döndü ve ayaklandı. Onun amacı Sophia tahtına inşa etmek, ve o krallığı reddederse - sürgün V. V. Golitsyna. Hükümet süvari ve asil dört alay karşı iki bin isyancıları gönderdi. Haziran ayında, ayaklanması bastırıldı ve "en korkunç elebaşı" astı. Sabah Strelets'execution nitelendiren Surikov onun esas resmi sürümünü alır. Bu bir 22 başarılı veya 28 Haziran 1698, adalet eylemidir. Ardından, kronikleri göre, elli altı kişi asıldı.

Sabah Strelets'execution geçmişi

Peter Rusya (25 Ağustos 1698) döndüğünde Aslında, toplu baskı başladı. Kral başlatılan ve yeniden soruşturma açmıştır. Şu Strelets'execution sabah açıklanması sırasında şok diplomatları verir, bu 10 Ekim'de gerçekleşti. Sonra astı ve iki bin okçuları kafası vurulmuştu. Bunlardan beşi, kral bizzat kafasını kesmişti. O herhangi bir cinsiyet veya yaş bakmıyorum, kimseyi bağışladı değil. Onun kardeşlerinden iki hizmetçi hayatta toprağa gömülü emretti. çok genç 500 okçu, kral kurtulmuş ölüm cezası, ancak, kulakları burnu kesilmiş bir damgası vurmak ve sürgüne gönderildi. baskı 1699 yay kadar devam etti. Sadece Şubat ayında izin Avrupa değerlerine hayranıyım kabul edildi infaz kral, gömün.

yazma tuval tarihçesi

Bu yüzden izleyiciye Moskova'da Devlet Tretyakov Galerisi sergide olduğu resim "Strelets İnfaz Morning", söylemek ister? Bu seyirciye koymak ilk büyük tuval Vasiliya Surikova vardır. Üç yıldır bunun üzerinde çalıştı - 1878 1881 için sanatçı Rus tarihinin teması döndü Neden? Muhtemelen sonra taşındı eski Moskova'da kalmak demek Sanatlar Petersburg Akademisi. İlk başta sanatçı tuval üzerine resmetmek istedi ve birkaç asıldı söylenir. Hatta eskiz çizdi. Onları görünce evde hizmetçi biri bayıldı. Bu nedenle Surikov izleyiciyi şok vazgeçti. Ama trajik haber veren ceza sürekli bir gerginlik içinde bizi tutar. Bu duygu kanlı sahneleri görünce daha güçlüdür. kolektör Tretyakov gibi "Strelets Yürütme Morning" Boyama. Hemen aldım. Ve daha sonra koleksiyona eklenir tarihsel temalar üzerine sihirbazın ikisidir - "Boyar Morozova" ve "Berezovo içinde Menshikov".

bileşim

Bu büyük bir tuval (379 x 218 cm) bir yağ konfigüre edilmiştir. Boyama "Strelets İcra sabah" ayrıca şu trajedisini ve gloom altını koyu renk bölgesi sürdürülür. Sanatçı bina kompozisyonlar ilginç almaya başvurdu. O Kızıl Meydanı'nda nesneler arasındaki mesafeyi kapattı. boyama duvarı, doğru Kremlin kule sığacak Aziz Vasiliya Blazhennogo ve yürütme yerine. Böylece, sadece birkaç düzine karakterleri Rus halkı simgeleyen dev bir kalabalık etkisi yaratır. Kral figürü arka planda olması önemlidir. görülecek otokrat için, sanatçı atlı onu tasvir etmiştir. Peter baskı ağırlığı altında bozuldu silahşörlerden, biriyle "bir düello bakmak" dır. kral halkının gurur ruhu üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını fark eder ve bunun çözüm yerinin unquenched kalır.

Renkler

Boyama "Strelets Yürütme Sabah" için Surikov zengin bir palet kullandı. Erken sonbahar sabahı yağmurlu bir geceden sonra hala sis asılı kare daha net ellerinde streltsi mahkum beyaz gömlek ve mumlar göründükleri karşı gri arka planı sunduğunda. Parlak nokta, seyirci görüşleri çeken kızıl saçlı bir okçu duruyor. elleri bağlı ve ayakları ütü içine sıkışmış olsa da, onun ruhu kırık olmadığı açıktır. Onun elinde sıkar bir mum, alevi kadar yüksek atış sembolize eder. Beyaz gömlek ve gri arka plan, grisaille o zamanlar sakinlerinin parlak giysiler yumuşatır. Kırmızı Mendil küçük kız ve altın kaplama Strelets eşi izleyici Kederli millete aktarılır.

sembolizm

Boyama yılında "Strelets yürütme Morning," sanatçı herkese anlaşılabilir, belli bir kod hazırladı. İlk olarak, sayı "7". Yani tuval üzerine tasvir çok okçular (bunlardan biri zaten yürütme uzak aldı onun ölümsüz ruh sembolü - - bu sadece yanan bir mum oldu) nasıl. Ayrıca Katedrali'nin yedi bölümünü görülüyor Vasiliya Blazhennogo. Mimari plan bıçak aynı zamanda gizli bir anlam taşır. Kilisenin parlak, renkli kafa Rus Ortodoks halkının umutlarına sembolize ederken Sıkı Kremlin kulesi, Çar Büyük Petro rakama tekabül ölüme bindirildi fikirler ve okçu sözcüsü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.