FormasyonÖykü

Ivan Peresvetov ve onun felsefi fikirler

dönemin İvana Groznogo en büyük beyinlerinden birinin - XVI yüzyıl bize Ivan Peresvetov tarafından kaleme gazetecilik yazıları geldi seçin. Muhalefet aşırı zulüm ile bastırılan bir zamanda, o devletin resmi ideolojisine aykırı fikirleri ifade etmek cesaret vardı. Hayatı hakkında bilgiler çok sınırlıdır, elde edildikleri sadece kaynak, kendi kompozisyonları idi gelecek nesillerin hafızasında Adını tuttu.

işe birlikleri Servis

Peresvetov Ivan Semenovich Litvanyalı toprakların yerlisi idi ve yetişkinliğe ulaşan, o profesyonel bir asker oldu. Korkunç Ivan adına kendisi tarafından yazılmış iki dilekçe, ki, XVI yüzyılın sonlarında yirmili, o ve Polonyalı soyluların bir grup Kral Jan doldurmak Macar ordusunda görev olduğu bilinmektedir. Görünüşe göre, o günlerde çok yaygın bir işe hizmet bahsediyoruz.

Çek hükümdarı Habsburg Ferdinand I - afiş birkaç yıl içinde doldurup altında Provoevav Ivan rakibinin hizmete girdi. nedeni Polonya Kralı Sigismund I politikasındaki değişiklikler oldu, bir konu Ivan Peresvetov oldu. Başka kısa süre kader ordu Moldovalı ustası Peter IV onu atmış sonra kiminle birkaç kampanya katıldı.

Bürokrasi Boyar gücünde

Ayrıca, dilekçesinde, o geç otuzlu Moskova başkenti geldiğini söyledi. Orada ordu muharebe kalkanlarının üretim kurmak tedarik emanet edildi, ancak kanıtladı bu proje nedeniyle ülkedeki egemen elit ederken oluşan boyarlar kusuru yerine getirilmemiş olması. İster onlar kalpleri bürokrasi, ya da sadece çalıntı para için çok değerli tutulan, ancak çalışmaz Ivan Peresvetov kaldı, ama yiğit ordu - kalkanlar olmadan.

Bir kez Moskova'da ve hemen kontrolsüz güç Boyar devlet tezahürleri zararlı ile karşı karşıya, o her şeyi görmüş ve sorunları çözmek için yollar bulmaya çalışan derin bir anlama ele veriyor. Onun yansımaları o dilekçe şeklinde kağıda ortaya koyar ve daha sonra bebek Çar İvan IV adına ülkeyi yöneten olanlar gönderir. Ama zaman iktidarda kim zaman sunucuları düşünceleriyle ilgisi yoktu ve onlara sunulan bildiri cevapsız gitti.

Moskova boyarlar eleştiri

O yıllarda Ivan Peresvetova dilekçeler bize ulaşmadı ve hatta aslında var olması, uzun sorgulanmıştır. XX yüzyılın Sadece araştırma bilim adamları bunların gerçek doğruladı. Bugün, tarihçilerin emrinde genç Ivan IV ona kendi başlarına ülkeyi yönetmek için izin çağına daha geç dönemde, yazılı eserler Peresvetova vardır. Bu kırklı XVI yüzyılda sonuna karşılık gelir. tam ve eksik baskı - Yazarın edebi mirası iki koleksiyon içerir.

Ivan Peresvetova eserlerinin ana içeriği nasılsa yaygın kanunsuzluğu işlendiği sonucu hangi ilkeleri ve ahlaki çürüme, onun eksikliğini kınayan, yüksek asalet sert eleştirilere düşürüldü. O, "fakir ama cesur voinnikov" onları karşı çıkıyor. Bu bir hizmet insanlar, devletin gerçek destek teşkil olduğunu. asalet - derebeylerinin ölçüde benzer duyguları alt tabakalar Ivan Peresvetova Sosyal ve felsefi fikirler. Bunların yılında Moskova otokrasiye bir ideolog olarak kendini ifade eder. tüm yazıları kırmızı iplik ihtiyacının temasını geliyor "zorlu bir emperyal gücün".

Düşman köleleştirme ve subjugation

Fakat Ivan Peresvetova eserlerinde sık sık dönemin devlet sisteminin temel ilkelerine uygun olmayan düşünceler dile getirdi. Bunların belirgin bir yer boyun eğdirme ve toplumun alt tabakalarının köleleştirme tüm biçimlerinin kınama olduğunu. bir ana argüman bakılmaksızın menşe veya milliyet tüm insanlar, İncil'deki kelimeleri verir Yazılı - bu nedenle "Âdemoğulları" olduğunu ve zayıf güçlü sahip olmak lâzım gelir. Ona göre, her köleleştirme şeytani kışkırtması oluşur.

Onun yazılarında ifade Fikirler, alışılmadık kalın ve ancak rakiplerinin öfke uyandırmak olamazdı. Örneğin, Ivan Peresvetov dini inanç Yukarıdaki dünyevi gerçeği ve adaleti iddia etti. kendisine karşı böyle bir karşılaştırma din adamlarının önemli bir kısmı. Oysa Moskova Devlet sıkıntılardan, o yüzden cesaretle bütün manevi değerlerin üstünde yüce gerçeği eksikliği olduğunu açıkladı.

İpuçları İmparatoru

o zaten sıkıca Peresvetov ülkenin yönetimine hükümdarına tavsiyelerde özgürlük alır elinde iktidara gelmesinden zaman onların dilekçelerine yılında dönemde Ivanu Groznomu gönderdi. onlar tarafından yönlendirilmek için gerekli görüldüğü Nasıl korkunç kral, XIX yüzyılda bilimsel tartışma konusu olmuştur. Özellikle, ünlü tarihçi Karamzin Peresvetov yazdıklarının çoğunun, kralın politikasında gerçek göstergeyi aldı gerçeğine dikkat çekti, ama bir tesadüf olduğunu veya hükümdar vatandaşın düşüncelerini hor etmez olsun, bir sır olarak kalır.

Bu 1552'de Uygulanan Kazan aleminin işgal, örneğinde gösterildiği edilebilir. Peresvetov onun yazılarında, gerçekten Tatarlarının mücadelenin ateşli destekçisi olarak ortaya çıktı ve gerçeği kendi sermayesini master ihtiyacı hakkında yazdı. Ama İvan Grozni seslendiğinden etkisinde belirleyici kampanya, biraz acelecilik olur yapılmış olduğunu söylemek. Kazan krallıkla Fight XV yüzyılın başından itibaren yapıldı ve belki de bu dilekçe sonucu bir sonucuydu.

Rusya'da devlet bir dizi yasa - Aynı zamanda 1550 Sudebnik içinde Peresvetova hazırlanması oldukça tartışmalı rolüdür. onun yaratılış gerekliliği fikri sıkça dilekçelerinde bulunursa, ama biraz farklıydı hükümdar hayatında somutlaşan edilir.

Ivan Peresvetova felsefi fikirler Tanrı'nın önünde tüm insanların eşitlik ve kölelik kabul edilemezlik kralın politikasına karşı çıktı ve bu yasaları insanın insana köleliğini korusun, ama sadece bu süreci düzenleyen vermedi Sudebnik yansıtılır.

Boyarsky oğul - kölelik bir rakip

Bu arada, köle de itiraz Bekarlar kabul edilemeyeceğine dair verdikleri ifadelerinde, Peresvetov yalnız değildi. Matveya Bashkina - Rusya'da tarihinde köleliğin başka rakibin adı girdiniz. Bu Boyarsky oğul zararlı bakanlık vaaz zorunlu değildir sapkın ve gönüllü olarak belirli görevlerin yerine getirilmesini ilan etti. Onun alanında, onları kurulmuş belge ve köle güçsüz sosyal statü yok, onun tüm serf bırakmalıyız.

eserlerinde edebi biçimlerin çeşitli Peresvetova

Ivan Peresvetova kaleminden ait edebi anıtlar doğada çok çeşitlidir. Belirli kısa vadeli sonuçlar elde etmek için krala bir isteği - biz yukarıda belirtilen Küçük ve Büyük dilekçe hakkında konuşuyorsanız, bunlardan ilk gerçekten dilekçe olduğunu. Bu durumda, ordu için panellerin üretiminde yardım için bir istek oldu. Big dilekçeye dönersek, belge farklı bir düzenin olduğuna dikkat etmek zor değildir. Bize Çizelgesi politik incelemenin görünür önce, stratejik hedeflerine geniş kapsamlı olmuştur.

onun edebi formda Oldukça farklı o "MAGMET-Saltan Legend" ve "Çar Konstantin Tale" gibi eserleri vardır. İlk bakışta, epik tarzda yazılmış öykülerin tüm özelliklere sahiptir, ancak yakından bakıldığında bunun, mengene toplumda yaygın olan Ivan Peresvetov oldu bir düşmanı ortadan kaldırmak için keskin gazetecilik çalışmaları olduğu ortaya çıkıyor. Onun fikirleri bu romanların özgün ve son derece sanatsal anlatım içinde buldular. Birçok yönden onlar ilerisinde zaman vardır.

Ivan Peresvetova eserlerinin ana içerik gerçeği yansıtmayan, eksiklikleri tespit etmektir. Bu çerçevede, yazar bitkin, bir zamanların güçlü bir ülke, açgözlü ve sahtekâr nedimelerine av olma gerçeğine sorumlu oldu ve kurban MAGMET-Saltan düştü Bizans İmparatoru Konstantin, eleştirir. Açıkçası Zihin Sultan Muhammed II, 1453'te İstanbul'u fethi Orada sahiptir. Onun yöneticilerin ülke kontrolsüz keyfi sonuçları hakkında uyarı bir tür oldu.

hayatın sonu, yüzyıllardır gizli

Ivan Peresvetov vefat ne zaman ve hangi koşullar altında bilinmemektedir. Onun biyografisi neredeyse hiçbir somut bilgi içerir. Çok fazla onların ifade vardı - Bir tek o pek huzur ve sakinlik içinde dünyevi yolculuk bitmiş varsayabiliriz fitneci düşünceleri. Bu dolaylı sonraki yıllarda Peresvetova adı kuvvetle uzun süre bastırılmış ve unutulmuş olduğunu gerçeği ile teyit edilir. Böyle olması güçlerin karşısında doğruyu söylemek korkmayan herkesin çok şey var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.