FormasyonBilim

Sosyal etki nedir?

Hepimiz toplum içinde yaşıyoruz. Bu, uluslararası olarak veya devlet içinde, ezici olabilir ve oldukça küçük olabilir: Bir aile veya arkadaş küçük bir daire.

sosyal etki nedir?

Modern iş Sonuç, sermaye kazancı olarak, artan kar nihai amacı görür ve. üreticileri ve aracılar ve perakendeciler Ve basit bir kurala uymak: o minimum fiyata satın aldı, maksimum değerden cebinde koydu farkını daha satmıştır. Bu tür ekonomik fayda piyasa ekonomisine geçiş ve yönetimi ve kaynakların tahsisi kapitalist modundan.

toplum üzerindeki piyasa ekonomisinin etkisi

Bir piyasa ekonomisinin sonuçları kısa ve uzun vadede farklıdır. Firmalar ek emek çeken olumlu sosyal etkisini üretmek, ürün ve reklam politikalarının iyileştirilmesi, müşteri için mücadele, birbirleriyle yarışırlar. Onların çaba, bölgedeki altyapının geliştirilmesi hızlandırılmış vicdansız rakiplerin entrika kamu yapılır.

Büyük işletmeler piyasaların sürekli genişleme eğilimindedir. Bunu yapmak için, gerçekten tüketiciyi ihtiyacı olandan çok daha fazla mal üretmeye başlarlar. Malların fiyatı düşer ve kaybını telafi etmek için, üretici bir daha uygun hammadde ve bileşenler için bakmak, maliyetlerini düşürmek için teknoloji ile deney başlar. Talep artıyor ve tüketici güveni azalır. Zaten bir olumsuz sosyal etkisi yoktur. Fakat sorunun tüketiciler ve üreticiler burada bitmiyor.

iletişim izleyici, ortak projeler ve yatırım iş sayesinde sosyal küre üzerinde muazzam bir etkisi vardır. gençlik kültür, görünüm, Değişen yaşam değerleri. Politika güncel trendler uyum sağlar. özel sektör tarafından finanse ve zorla önemli araştırma ve geliştirme Tüm önceden belirlenmiş yönde kesinlikle devam etmek. sosyal etki kamusal yaşamda müdahalenin iş ölçeğine göre belirlenir.

zaman içinde ekonomik faaliyetlerin sosyal sonuçları

Genellikle bu müdahale noktası, bireysel, ancak yıllar içinde o bir yapı kaldırdı ve konumunu güçlendirmek. az on yıl içinde bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesi radikal mevcut gerçekliği dönüştürdü. Elbette IT-sanayi tıp, robotik, uçak, füze, otomotiv yeniliğin kapısını açıp. Aynı zamanda gençlik, askeri çatışma katılımıyla, siber saldırıları, terörist tehditler sayısının toplam bozulmasını başladı. Herkes bilgisayarların çıkmasıyla doğrudan bağlantısı vardır, ancak elektronik teknolojileri kesinlikle bir sonraki on yıl görülecektir sonuçları hangi güçlü bir sosyal etki var. Buna ek olarak, teknolojinin gelişimi bağımsız olarak her zaman bu tür değişikliklerin doğası, sosyal alanda bir değişikliğe yol açar.

Sosyal etki - bu

İlk adım bu fenomenin kavramlarını anlamaktır. Ekonomik sözlükleri ve ders kitapları bu tanım farklı bir yorumunu vermek, ama sosyal etki konusunda hemfikir - toplumun gelişme trendleri yansır ve hassas hesaplama için elverişli değildir ekonomi, alanlarındaki şirketin faaliyetinin sonucudur. Onların eylem ya da eylemsizlik yoluyla şirket değiştiren sosyal çevreyi, ve bu değişikliklerin tespit etmek kolay, hem pozitif hem negatif.

sosyal etkinin olumlu yönleri

Diğer araştırmacılar inanıyoruz sosyal etkisi - dış etkilere bir tür - işletmenin iç ortamındaki değişikliklere görünen toplumun tepkisi. Bu olumlu yönde kendini gösterebilir:

 • Manuel fiziksel emek ayrılmasını,
 • çalışma süresi azaltılması;
 • Mal ve hizmetlerin ve promosyon oluşturulması yaratıcı bileşenin büyüme;
 • çalışma çağındaki nüfusun yaşam malzemesi standardını artırarak;
 • çevre koruma artan ilgi;
 • Sağlıklı yaşam tarzı ve beden ve ihtiyaçlarına saygı;
 • eğlence imkanları ve kültürel bilginin çeşitli.

sosyal etkinin olumsuz yönleri

Buna karşılık, belirgin olumsuz yönleri hakkında söz etmek gerekiyor:

 • artan işsizlik;
 • Karıştırma ve bitkilerin özümlenmesi;
 • nüfus gruplarının gelir farklılaşması ve polarizasyon: zengin ve fakirlerin yaşam tarzı arasındaki fark daha görünür hale geliyor;
 • gelenek ve davranış sosyal normlarına sopa gerek yoktur;
 • kredi büyüyen rolü - "borç" yaşamın teşviki;
 • değerleri ve kavramların ikamesi;
 • iş felsefesinin büyüyen popülerlik: yaşamak - tüketmek anlamına gelir.

Nasıl toplumda bir değişikliği tespit etmek?

piyasa ekonomisi yavaş yavaş, ama emin adımlarla, kendi kavram ve kategoriler düşünmeye zorlayarak, kendi sosyal alanda altında ezer. İstatistiksel raporlar Gayrisafi büyümesini görebilirsiniz milli gelir, gelir kişi başına, ama gerçek sosyal etki - genellikle yıllık raporunda perde arkasında olan bir şeydir. Daha sonra tarihçiler bir başlangıç noktası olacağını, zamanın bu geçişi analiz etmek almak ve sonuçların gelişmesi doruk noktası. Ama burada ve şimdi kuru rakamlar razı olmak gerekir.

Dünyaca ünlü şirketler ve geniş bir iç pazar oyuncuları prestij önem ve halkın gözünde kendilerini yükseltmek eğilimindedir. , Sosyal açıdan yararlı faaliyetlerde önemli çevresel ve çözme toplumsal sorunlar, sosyal ortamda büyüme veya bozulma istatistiklerine paraleldir.

Tahmini sosyal etki göstergeleri

 1. Azaltma veya halk arasında işsizlik seviyesindeki artış. proje, basit bir örnekle sosyal etkinin bir sayısal ifade vardır: şehir oluşturan fabrikayı kapattı yüzlerce insanın işlerini ve geçim kaybetti, endeks düştü. Yine büyüyen bir göstergesini - eski fabrikanın sahasında yeni inşa etti.
 2. ekosistem kalitesinin iyileştirilmesi. Bu durumda, zımni toplumsal etkinin ekonomik etkisi altında. Ekonomik olarak, bu rakam çevre tedbirlerinin, kapalı bir üretim döngüsü için yenilikçi ekipman satın alma ve çevre cezası ödeme kurumsal harcamalarında bir artış olarak ifade edilir.
 3. kamu malları ve eğlence kullanılabilirliği. kafeler, restoranlar, sinema salonları, güzellik salonları, gece kulüpleri, özel mağazalar, eğlence merkezleri, vb sayısını artırarak bir soru var insanlar eğlence ve tüketici hizmetleri sektörlerinde harcama gelir büyüme - "kurumların" mutlak miktarı bir alternatif. Genellikle bu göstergeler birlikte hesaplanır.
 4. sabit toplam gelirin yoksul nüfusun büyümesi. Kolayca mutlak ve yüzde olarak hesaplanmıştır. Ve olumsuz sosyal etkinin bir göstergesi olarak hizmet vermektedir. Ülkede sonra bir taraftan işsizlik ve birbirleriyle artıyor - Toplumun en zengin sektörlerin sermaye artışı, ekonomik bir dengesizlik var. Para engelli, işler azalıyor. tasarruflarını işçinin üzerinde ne istediğini almak ve onun sosyal statü düşüyor olamaz. Sosyal gerginlik artıyor, sosyal gelişim yeni bir tur alır, yoksulluk çizgisini ertelendi.

Ayrıca, GSYİH, GSMG'nin net ciro ve diğer makroekonomik göstergelere olarak göstergelerini hesaplamak mümkündür, ancak sosyal etki belirlenmesinde, onlar neredeyse yararsız sosyal fayda yerine ekonomik ölçümünü anlaşılacağı gibi.

küresel tezahürü

Büyük bir işletmenin ekonomik politika değişikliği yaptığı ürün için talep üzerine değil, aynı zamanda diğer sektörlerde, emek piyasasında dalgalanmalar, halkın ruh, moda, bölgedeki politika gelen tedarikçileri sadece bağlıdır.

ulusal ölçekte projenin sosyal etki, örneğin inşaat olarak Baykonur Uzay, tüm bölgenin gelişme umutları tanımlanmış ve ülkenin siyasi yönüne değişiklikler yapılmıştır. İnşaat ve birinci uzaylimanı verilen yeni istihdam test, roket uzay teknolojisinin gelişmesini hızlandırmak, ancak toplumsal karışıklık ve yüksek profilli çalışmalarda olmadan değildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.