Kendini yetiştirmePsikoloji

Sözel iletişim ya da biz bilgi paylaşımında nasıl

Sözel iletişim - kelimeler ve konuşma araçları vasıtasıyla bir iletişim. Yetkili insan konuşma her zaman gurur meselesi olarak kabul edildi. Bu sosyal statü linosti geliştirmeye yardımcı olur. sözlü ve sözsüz - İletişim iki tür vardır. senin jestler ve mimikler hatalar o kadar belirgin değildir eğer, hatta en önemsiz konuşmada hata, etrafında herkes tarafından görülebilir hale gelir. Nedenle bu iletişim onun özellikleridir, ne kadar dikkate alınması gerekmektedir.

sözlü iletişim çeşitli pozisyonlar olabilir, her biri bir aktör içerir Not:

1. dinleyin. sözü algılayan bir kişi, duydum.

2. Konuşan. kişilik telaffuz çoğaltma.

3. Okuma. Burada iki biçimde bireysel eylemler: adam okuma önerileri, dinleyen ve aynı zamanda kendisine bunları telaffuz.

4. Yazma. kağıt veya diğer yanda kopya yazan kişi kayıt ortamına. dinleyici, konuşmacı ve meditasyon: Bu üç rol gerçekleştirir.

5. yansıtmak. Bu rolde, bireysel eylemler bu iç "I" ile bazı konuşma yol açtığında. Bu durumda, diyor, ve aynı zamanda dinler.

  Sözlü iletişim, bu temelde, iki çeşit ayrılır: yazılı ve sözlü. Sözlü sözlü iletişimdir konuşması. Bir kişinin diğer dinler ise konuşur bir durumda mümkündür. onlar yazma ve onun için okuma yeteneğini gerekmediğinden, iletişim türü, diğerlerinden önce ortaya çıktı. İletişimin yazılı sürümüne ilişkin olarak, buradaki insanların bir okuyucu olarak ve yazar olarak hem hareket edebilir. Bunun için iletişim türüne temel depolama ortamını: bunlar olmadan sadece var olamaz. bilgisayar ve İnternet meydana gelmesinden sonra mümkün olmuştur varlığı olan kağıt ve elektronik medya: Bu gibi vasıtalar aşağıdakileri içerebilir.

  en kısa sürede konuşma yapılır yapılmaz, ağız forma gider unutmayın. Sözel iletişim kimse yüksek sesle metni okumak için yalnızca vardır, kolay yorumlama olur. Sınır çok ince olduğu için.

  Ancak, çok sık iletişim sürecinde anlayış ve bilgi algısını etkileyen bazı zorluklar vardır. Çünkü sözde kavramı yoktu iletişimsel engeller. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Fonetik. Bu hoparlör ses hatalarına (Diksiyonun, vurgu, tonlama özelikleri) varlığında bir sonucu olarak ortaya çıkar.

  muhataplarının düşünmenin farklı türleri ise kesinlikle görünecektir 2. Mantık,. Örnek olarak zeka seviyesidir.

  3. sözlü iletişim bağlı semantik bariyer zor olabilir. Farklı kültürlerin ve ulusların mensup insanlar arasında oluşur. engellerin özü aynı kelimeleri farklı anlamlara görünür olmasıdır.

  4. biçimsel. bir iletişim devresi bozuldu oluştururken bu kaçınılmazdır. Bunu önlemek için, kesinlikle mesaj iletiminin düzene uyması gerekir:, buna dikkat çekmek, ilgi oluşturmak için temel hükümler belirtmek için, tartışmak ve diğer parti bir sonuca yapmak izin vermek.

   Sözlü iletişim iletişimin dört seviyeleri dayanmaktadır:

   1. Sezgisel. o bilgiyi duydu uzaktan bir adam, neyin tehlikede olduğunu anlamak, aynı zamanda ürün tabloların nedeni ya da amacı hissediyor.

   2. Etik. o tonlama olarak kabul edilir Sinyaller, yüz ifadeleri, mimikler ve bakışları.

   açık ve yapılandırılmış bilgi alışverişi düzenlenen 3. Mantık,.

   4. Fiziksel olarak, sinyaller, dokunmadan olan. Bu mümkündür yalnızca önemsiz muhataplar arasındaki mesafe.

   Similar articles

    

    

    

    

   Trending Now

    

    

    

    

   Newest

   Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.