SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Sindirim sorunları: nedenleri, belirtileri ve tedavisi. Sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi bozuklukları ile küçük çocukların bile, tanıdık. Yetişkinler oldukça sık bu sorunla karşı karşıya. gastrointestinal sistem ihlali aşırı yeme nedeniyle olabilir ya bayat ürünlerini kullanabilir. Ne yazık ki, sindirim bozuklukları mükemmel değildir. Bazı durumlarda da gelişmesi ile ilişkili gastrointestinal hastalıklar. sindirim sorunları böyle karın ağrısı, bulantı, dışkıda değişim gibi belirtiler gösterir. akut enflamasyon ve kronik hastalıklar ile birlikte görülebilir Bu bulgular. gastrointestinal bozukluklar olması halinde, semptomlar doktora başvurmalıdır.

Nasıl sindirim süreci normal geliyor?

Bilindiği gibi, sindirim sistemi birbirine bağlı kütlelerinin bir çoğundan oluşur. Bu ağız başlar ve anüs sonuçlanan gövdeden geçer. Normal olarak, sindirim metodun bütün adımları, ardışık olarak gerçekleştirilir. İlk olarak, gıda ağzını girer. Orada o dişler tarafından ezildi. Buna ek olarak, ağız içinde bir enzim - yiyecek yıkımında rol oynar tükürük amilaz. chyme - sonuç partikül ürünleri bir tomar olup. Bu yemek borusundan mide boşluğuna geçer. There chyme hidroklorik asit ile muamele edilir. Sonuç proteinler, karbonhidratlar ve yağlar parçalanmasıdır. pankreas, duodenum içine düşmek enzimleri üretir. Bunlar organik maddelerin daha fazla ayrışmasını sağlar.

Sindirim sisteminin çalışması sadece yenen gıda frezeleme değildir. Nedeniyle gastrointestinal organlara besin kana nüfuz. amino asitler, yağ ve glukoz absorpsiyon, ince bağırsakta yer alır. Oradan besinler damar sistemi içine nüfuz ve bütün vücuda yayılırlar. Sıvı vitaminler, kalın bağırsağın içine absorbe edilir. tabure var oluşur. peristalizm onların terfi ve kaldırılmasına katkıda bulunur.

sorunları Sindirim: bozukluklarına neden olur

Sindirim işleminin herhangi bir kısmının ihlali bozukluklarının gelişmesine yol açar. Çeşitli nedenlerle oluşabilir. Pek çok durumda, sindirim sisteminin bir arıza bakteriyel veya viral ajanların nüfuz etmesini. Patojenler hızla çoğalmaya ve sindirim sistemi mukoza zarını zarar başlar. bu da bu enflamatuar reaksiyonlara neden olur. sindirim süreci sonucunda yavaşlatılabilir veya bozulur. nedenleri gastrointestinal bozukluklar şunlardır:

 1. Enflamatuar hastalıklar: gastrit, pankreatit, kolesistit, hepatit, enterit ve kolit.
 2. sindirim sistemi Kronik yıkıcı lezyonlar. Bunlar arasında ülseratif kolit ve Crohn hastalığı.
 3. Sindirim sisteminin herhangi organdan gelişebilir büyümeleri.
 4. gastrointestinal sistemin tıkanması.
 5. Sindirim sisteminin innervasyon ihlali.
 6. Parazitik enfestasyonlar.
 7. Yeme bozuklukları.
 8. Kötü alışkanlıklar. Alkol pankreas ve karaciğer yenmek yol açar. Sigara içme gastrointestinal sistem mukozaları ülser oluşumuna yol faktörlerden biridir.
 9. Yaralanma.

bozukluğu vardı nedenini öğrenmek için taranmalıdır. Laboratuar ve enstrümantal tanı prosedürleri hastalığın kaynağını belirlemek için.

Çocuklarda sindirim bozuklukları nedenleri

Sindirim problemleri olan çocuklarda sıklıkla ortaya çıkar. Onlar çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Aralarında - .. Kalıtsal anomaliler, sorunu ortadan kaldırmak için bazı durumlarda vb uygunsuz beslenme, solucan istilası, bulaşıcı hastalıklar, acil cerrahi dikkat gerektirir. Çocuklarda sindirim bozuklukları nedenleri şunlardır:

 1. exocrine bezi Kalıtsal hastalıklar - kistik fibrozis.
 2. sindirim sistemi anomalileri.
 3. Spazm veya midenin pilor kısmının stenozu.
 4. Genç çocuk beslenmesi aşırı yoğun gıdadır.
 5. Zehir bayat veya bozuk yiyecekler.
 6. gıda ile sindirim sistemi bulunur, çeşitli patojenik bakteriler ile enfeksiyonu.
 7. Solucan istilası.

Çocuklarda sindirim ile ilgili bir sorun neden sadece bir doktor bulabilirsiniz. Bazı hastalıklar, bu nedenle ölüme neden acil bakım doktoru gerektirebilir.

Çeşitler sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıkları kökenli patolojik durumun kaynağı, uygun tedavi yöntemlerinin nedeniyle sınıflandırılır. gastrointestinal sistem cerrahi ve tedavi patolojiyi ayırın. İlk durumda, kurtarma sadece cerrahi yardımı ile elde edilebilir. Terapötik hastalıklar, tıbbi maddeleri kullanılarak tedavi edilir.

Sindirim sisteminin cerrahi patoloji için şunlardır:

 1. Akut apandisit. çekum ekinde iltihabı ile karakterizedir.
 2. Taşlı kolesistit. safra kesesi boşluğunda taşların oluşumu ile karakterizedir.
 3. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan akut bağırsak tıkanması. En dışkı staz tıkamaya olarak ortaya çıktığında sindirim yolu tümör oluşumu, parazitler veya konkrementler. Çocuklarda, invajinasyon, megakolon, kistik fibroz, Hirschsprung hastalığı gibi bağırsak tıkanıklığı patolojilerin yol açar.
 4. Peritonit - Periton iltihabıdır.
 5. Akut pankreatit.

Terapötik sindirim sistemi hastalıkları - Mide ve bağırsak ve zehirlenmesinde akut ve kronik inflamatuar süreçler olduğunu. Lezyonu şiddetine ve doğasına bağlı olarak, her iki grupta da ilgili olabilir.

Sindirim sorunları: Belirtileri

sindirim sistemi patolojileri bir sandalyenin doğada mide veya bağırsak dispepsi sendromu, karın bölgesinde ağrı ve değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, zehirlenme olayları. Mide patolojilerin belirtileri şunlardır: epigastrik ağrı, bulantı ve kusma yedikten sonra. Benzer klinik bulgular kolesistit gözlenen. Fark safra kesesi iltihabı olan hastalar sağ üst karın ve ağızda acı bir tat ağrı şikayet gerçeği yatar. ve mide gazı - Bağırsak dispepsi dışkı kıvamı (kabızlık, ishal, nadiren) bir değişiklikle karakterize edilir. Rahatsızlık karnın sağ veya sol tarafında, göbek olabilir.

akut patolojiler için, ameliyat sonrası ağrı şiddeti güçlü bir gaz gecikme deşarj, artan vücut sıcaklığı söz konusu değildir. Hastalar sıklıkla yalan veya durumu hafifletmek için zorunlu bir durum almak zorunda.

gastrointestinal sistem hastalıkları teşhisi

Sindirim sistemi hastalıklarının tanı Kinik veri ve ek çalışmalara dayanmaktadır. Her şeyden önce, hastalar ortak bir kan ve idrar testleri almak zorundadır. karın boşluğuna şüphelenilen iltihaplı hastalıklar için, örneğin bilirubin, ALT ve AST, amilaz gibi seviye göstergeleri belirlemek gereklidir. Ayrıca dışkı örneği vermelidir.

enstrümantal araştırmalar By röntgen, karın ultrasonu ve EGD arasındadır. Bazı durumlarda, bu ek teşhis gerektirir.

Hangi için doktor başvurmalıdır?

Ne doktor yardımcı olacaktır sindirim sorunları olsaydı? Gastrointestinal hastalık gastroenteroloğu tedavi eder. Onu kaydedildi önce Ancak, bir terapist ya da çocuk doktoru atar, taranmalıdır. Akut karın ağrısı durumunda derhal cerrahi müdahale gerektiren cerrahi patolojileri önlemek için acil yardım çağırmalıdır.

Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi

Tedavi yöntemi, tan sonra belirlenir. enfeksiyöz ve enflamatuar patolojilerde, antibiyotik etkisi. Kullanım ilaçlar "Siprofloksasin", "Sefazolin", "metranidazol". Enzim eksikliği tedavisi için "Mezim" uyuşturucu "pankreatın" kullanın. Ayrıca kullanılan salgı kesici ve anti-enflamatuar maddelerdir.

Cerrahi tedavi vb ülser dikilmesi ve, bağırsak tıkanıklığı, kaldırma taşları, tümör oluşumunun ortadan kaldırılmasıdır. D.

Sindirim bozuklukları önlenmesi

Sindirim problemleri tekrar meydana gelmez için, önleyici tedbirlere uymak gerekir. Bunlar arasında:

 1. Diyet.
 2. gıda ürünlerinin dikkatli kullanimi.
 3. El yıkama.
 4. sigara ve alkol vazgeçmek.

Eğer sandalyenin karın, mide bulantısı ya da ihlalleri rahatsızlık hissederseniz, incelenmiş ve sorunun nedenini belirlemek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.