ÇirkinlikZararlılarla Mücadele

Sıçanlar için tuzaklar. Sıçanların evde dövüşmesi

Sıçanlar ve fareler gibi vahşi hayvanlar, günlük yaşamda bir insanı diğerlerinden daha sık karşılıyorlar. Buna ek olarak, bizim için oldukça tehlikeli, onlara karşı acımasız bir mücadele yürütmek zorundayız. Bu can sıkıcı hayvanlar kısa sürede tüm besin maddelerini yiyebilir, küçük evcil hayvanları yok edebilir ve onlarla bulaşıcı hastalıklar geliştirebilirler. Bu nedenle, kemirgenlerle mücadele çok önemlidir ve çok önemlidir.

Sıçanlar çok önemli bir sorundur, ancak her zaman bu problem açıkça görünür değildir. Tellerin zarar görmesine ilaveten, çeşitli tehlikeli hastalıkları iletmekle birlikte ürünleri kirletebilirler. Fakat fareler gece gündüz hayvanlardır, gündüzleri nadiren açık bir yerde göze gelirler. Bununla birlikte, evinizde, tespit edilmesi zor olmayan sıçanların varlığına dair işaretler vardır.

Sıçanların evinde olduğunu gösteren işaretler

- Yiyeceklerin depolandığı yerlerin yakınında veya çöp kutusunda belli miktarda çöp gözlemleyebilirsiniz.

- Karanlıkta biraz çizik var.

- Gözlerden uzak bir yerde, yuvalar veya yuvalar için kendileri için malzemeler bulabilirsiniz.

- Elektrik kabloları veya ahşap ürünler üzerine diş izleri var.

- Bahçede veya evin altında, ıslanmış meyve ve sebzelerin yanı sıra mink bulacaksınız.

- Saçlarda sıçanlar var, duvarlarda kirli çizgiler var.

Bununla birlikte, bir kişi evdeki davetsiz misafirleri yok etme yolunu daima takip edebilir. Sonuçta, evdeki sıçanlarla savaşmak, varoluşun devamı için bir gerekliliktir.

Kemirgenlere karşı halk usulleriyle mücadele

Birçok kişi, büyükbabalarının alıştığı eski ve kanıtlanmış yollarla kemirgenlerden kurtulabileceğinizi, evlerinde sıçan ve fareler avladığına inanıyoruz. Bu dövüşte bazı tariflerin hala kurtarmaya gelebildiğini görebilirsiniz. Kemiricilerden kurtulmanın en popüler yolları:

  1. Kilerde, zemin kat ahşap külündeki (yaklaşık 5-10 metre kare bir kül püskürtürebilirsiniz) dağılabilir. Kül içinde bulunan alkali, hayvanların pençelerine zarar vermeye başlar, yalamış olur ve bu da kemirgenlerin tahrişe neden olmaya başlar. Zamanla, tehlikeli hayvanlar kendi yaşam alanlarını değiştirmek isteyeceklerdir.
  2. Bir buğday unu ve alçıtaşı karışımı (1: 1) farelere ve sıçanlara normal kokusu ile korkutmayacaktır. Bu karışımın etkisini artırmak için, kapların her yere konması gerekir. Alçı jips suyun içinde midenin içinde sertleşir ve ölürler.
  3. Bir garaj ve depo gibi konut dışı binaları korumak için gazyağı ve formalin kullanabilirsiniz. Kemirgenler böyle kokuları beğenmediğinden beri. Bu tedavi kışın sebzeleri saklamadan önce sonbaharda yapılmalıdır. Ancak fazla fazla karışmayın.
  4. Ayrıca, kemiriciler nane kokusunu beğenmezler. Zararlıların muhtemel alanlarına bitkiler yerleştirilebilir.
  5. Yaban kerevitinin çilek dalları kiler içine konmalıdır.

Ancak fare ve sıçanla savaşmanın en yaygın halk yöntemi bir kedi getirmektir. Ancak, tüm kediler avlamaktan, özellikle de özel çabalar olmadan, lezzetli ve tatmin edici bir öğle yemeğini alabilirlerse.

Tuzakları kullanırken güvenlik önlemleri

- Zehir atarken, koruyucu eldiven giymeniz ve ellerinizi yıkamanız gerekir.

- Zehirlenme maddeleri daima çocuklar ve diğer hayvanlar için erişilemeyen yerlerde saklanmalıdır.

- Yiyecek ve yiyecekleri zehirin yakınında saklamayın.

- Çocuklarınız varsa, sıçanlar ve fareler için "koruyucu" tuzakları kullanmak daha güvenlidir.

Fareler ve sıçanlarla savaşmanın modern yolları

İnsanlık, can sıkıcı komşularından kurtulmak için giderek daha fazla yeni araç bulmaya zorlanmıştı. Fareler ve sıçanlar biyolojik, fiziksel ve kimyasal mücadele veriyor.

Fiziksel mücadele yöntemleri

Fiziksel yöntemlerden biri, yuvalarını kaynar su veya köpük tutkal bileşikleri ile dökerek kemirgenlerin tahrip edilmesidir. Delikteki parkur hızla doluyor. Hareket ve oksijenden yoksun olan hayvanlar tükenir. Bu yöntem zahmetlidir, verimlilik% 100 değildir. Eğer oyuk yeteri kadar dallıysa, zararlılar yaralanmadan kaçar.

Başka bir yöntem, sıçan tuzağı ve aynı zamanda, kemirgenlerin yaşam alanlarına yerleştirilen sıçanlar için kendinden yapılmış tuzaklardır, ancak tehlikeli komşuların hepsine rastlamamaktadır. Yem yediği halde hayvan tuzağı yakalanmamıştır. Eğer fare yakalayıcı çalışırsa, ceset çıkartılmalı ve bir yere götürülmelidir ki bu hoş bir süreç değildir.

Genel olarak, kemirgenlerle mücadele sırasında, salınan platformlar, kırıcılar, yakalama silindirleri, plaka tuzakları, çeşitli külotlar gibi fareler için çeşitli tuzaklar icat edildi. Seçmek için neye göre. Sıçanlar için bir tuzak, elle yapılmış, bu hayvanların çok yemek gibi iyi sonuçlar verir.

Sıçanlar için yapışkan bir tuzak da etkindir. Bir fıstık yakalayıcının yanı sıra, bir muamele de koydu, kemirgen tutkal üzerine basarken içine sıkıştı. Sıçanlar için benzer tuzaklar hayvanla birlikte kullanılır. Bununla birlikte, daha deneyimli bir hayvan da çıkabilir.

Tuzakları nasıl yerleştiririz

Fareler ve sıçanlar için tuzaklar uygun yerlere yerleştirilmelidir. Burası pograzlar, pislikler, ayak izleri, oyuklardan çıkan yerlerdir. Tuzaklar, duvarlar boyunca, sessiz yerlerde bulunursa, iyi sonuçlar verir. Yemlerin cazip bir koku ve tadının olması gerekir. Tuzakların kurulumundan birkaç gün önce ön hazırlıklar kaldırılarak hayvanlara beslenen yiyecekler. Yem temiz ve taze olmalıdır. Yazın her iki günde bir, kışın ise 3-4 günde bir değiştirilmeleri gerekir. Yem parçaları, kemirgen yemek için rahat olması için küçük olmalıdır.

Kendileri tarafından yapılan sıçanlar için bir tuzak da dahil olmak üzere fiziksel yöntemler, yalnızca tek kişilerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu onların en büyük dezavantajı. Sadece birkaç fare ya da sıçan söz konusu olduğunda etkili olurlar. Fakat halihazırda oldukça fazla bir şey varsa, problem böyle yöntemlerle çözülemez. Sonra diğer yollar kavgaya girer.

Kimya yardımı ile mücadele yöntemleri

Burada kemirgenlerle mücadele için kimyasal yöntemler kullanarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak güvenlik konusunda bir soru yoktur. Zehirli cazibe, tozlaşma ve gaz kullanabilirsiniz.

Bir zehir ile anında ya da zamanla hayvanlar öldürür. Bu cazibeler, başka yiyecek olmadığında mükemmel bir çözümdür. Ardından açlık çeken hayvanlar, her şeyi yiyip, zehirli yiyecekler de dahil.

Sıçanlar temizlik sever. Derilerini dilleri ile sık sık fırçalarlar. Kemirgenlerin görüldüğü yerlerin tozlanması durumunda zararlıların cildi üzerinde her yerde zehirli bir toz kalacaktır. Hayvanlar, kürk mantolarını temizliyorlar, zehirli zehir.

Endüstriyel bölgelerde, tüm canlıları zehirleyen gaz işlenir. Bu, özel eğitim görmüş insanlar tarafından yapılır. Bu şekilde mücadele etmek iyi bir hazırlık ve önemli finansman gerektirir.

Bununla birlikte, kimyasalların kullanılması insanların ve hayvanların olumsuz etkilenmesine neden olur. Zehirli merhemler sadece sıçanlar tarafından değil aynı zamanda diğer çocuklar tarafından da kullanılabilir. Ev hayvanları genellikle zehirli bir hayvan yediği için ölürler. Zehirli tozla yapılan tozlaşma da zararlıdır, çünkü diğer hayvanlara ve insanlara yerleşebilir. Çimlerin üzerinde beslenen hayvanların vücuduna kolayca girebilir.

Yukarıdaki kimya yardımı ile mücadele yöntemlerinin tümü, kemirgenlerin bir bölümüyle mücadelede etkilidir. Ancak sayıları çok hızlı bir şekilde artmakta ve zaman geçtikten sonra en sevdikleri yerlerine dönebilmektedirler.

Sıçanlar için ultrasonik tuzak

Elektronik yöntemler, zararlıları yok etmek için daha etkili yollardır: elektrik değiştiriciler ve ultrasonik korkutucular.

Elektrik değiĢtiricileri, insan ve hayvanların olmadığı yerde kullanılır; çünkü deratant ızgarası akım altındadır ve dokunduktan sonra kemirgenler öldürülür.

Biyologlar, araştırmalarını kullanarak, yinelenmeyen ultrason dalgaları dizisinin kısa sürede kemirgenlerden kurtulmaya yardımcı olduğunu keşfettiler. Kaçış farelerin ve sıçanların ultrasonografiden kurtuluşudur. Bütün bunlarla zararlılara bağımlılık ya da uyarlama yok. Ultrason saldırısının başlamasından bir hafta sonra, zararlıların kendilerini odadan çıkmasına neden olan bir endişe hissi var.

Bu aygıtı etkili bir şekilde yerleştirmek için, kemirgenlerin en sevilen yerini bulmanız gerekir. Genellikle burası yemek yiyebileceğiniz bir oda. Bundan sonra, cihazı ultrasonik dalgalar bloke edilmemesi için mobilyalarla birlikte olmayan bir prizde açmanız gerekir. Katı yüzeyler, ultrasonu absorbe eden yumuşak yüzeylere karşıt olarak yansıtmaktadır.

Ultrason, insanlar, köpekler, kediler, balıklar, kuşlar gibi hayvanlar üzerinde herhangi bir yan etki yaratmaz. Fakat eğer evde başka kemirgenler, örneğin hamsterler varsa, o zaman cihaz kullanılmayan bir odaya nakledilmelidirler.

Püskürtücünün çalışmasının sonuçları ilk günlerden itibaren zaten gözlemlenebilir. Ve 2-3 hafta boyunca, sıçanlar ve fareler evinizi tamamen terk etmelidir.

Sonuç olarak

Farelerde olduğu kadar evde de sıçanlara karşı verilen savaş yüz yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Her geçen gün yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını ve bu zararlılarla savaşmanın yollarını görebilirsiniz, ancak bu savaşın değişken başarı ile devam ettiğini, sonucunun zamanında önlemeye ve gerekli tedbirlere bağlı olduğunu görmek kolaydır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.