Sanat ve EğlenceLiteratür

Sfenks, doğa - bir canavar, bilmeceler her şeyi yutan. Literatürde görüntüleri

Sfenks, doğa - burada Yunan mitolojisindeki iyi tanıdık, çift Tiutchev buluşup olmanın kavrar. Onun felsefi meditasyonlarda şair birçok insanı ilgilendiren temalar üzerine yansıtır. Genellikle aphoristic ve bir "eş-sponsoru" tabiri caizse olmak, onun yansımaları devam okuyucuyu davet eder. Daha sonra şiir Tiutchev "Sfenks doğası" sızlatan acı ile konuşmak için hiçbir anlamı olabilir ki yeni bir bulmaca, hem de sunuyor.

Sfenks bilmecesi

Yunan mitolojisinde Sfenks yılında bir aslan gövdesine sahip kadın kafası, kartal kanatları ve yılan kuyruklu bir canavar olarak sundu. O Teb girişini korudu. Her geçen bir bilmece sordu: "dört ayaklı, iki ayaklı olması ya da üç bacaklar olabilir yaratık". Bir doğru cevap vermez, Sfenks yiyip. Sadece bir Oedipus bu kaderi kaçtı. Dedi: "Çocukken, bir adam, bir yetişkin olarak, dört ayak üzerinde sürünen iki ayaklı yürüyen ve yaşlılık baston kullanır." Yenilen cevap canavar uçurumdan yakalandı ve öldü.

Sfenks ve Masonlar

Petersburg 20'li yaşlarda Rus Masonlar yatak anlamlı başlığı "Dying Sfenks" altındaydı. Yani onların bilgelik ve alimlik onları bulmacayı çözmek için izin inanıyordu. Bu, elbette FI biliyordu Tiutchev, bir sfenks olduğunu düşünerek zaman. Doğa her zaman başka sıfatla hareket ettiğini. Yine de, tek başına onun büyük sfenks olarak, antik Mısır bir kalıntı sonsuzluk sembolü olarak korkunç bir çölde varlığında ciddiyetle ve sessizce ayakta. biz ve bizden önce herkes, onun kısa bir hayat yaşamış ve sonsuza kaybolmuştu ederken, geleceğe, ileriye bakar. Ve her zaman olmuştur ve her zaman olacaktır. Bu Sphinx. Doğa, onun evrendoğum, daha soğuk ve rasyonel, görkemli ve kaçınılmaz kaya onu hep eşlik etti.

Dünya Tiutchev

yalnız olma eğilimindedir, ama gökyüzü şeffaf olduğu halka akışları ve kokulu gül çiçek ve güzel bir Allah'ın dünyasında, çekti oldu: bir dünya ki her zaman iki kat bir şair vardı. İşte o neredeyse evrenin birleşiyor, yalnızlık hissetmez.

Erken manzara şiir

Gençliğinde, 20'li yaşlarda, FI Tiutchev bir ruhu ve dili vardır, bir canlıda olarak doğayı algılamıştır. O Hebe, gülme, yeryüzünde döken hangi kupa ve gök gürültüsü sağanak olarak bir fırtına taklit edebilir. Sfenks, doğa karşı ve şair karşılaştırılmaz. Pascal ve Rousseau - Öğrencilik yıllarından ilgi aralığında ve okuma sırasında birbirlerine bile zıt pek çok açıdan birbirine tamamen farklı bir zamanda görüş iki molder, içeriyordu. Her ikisi de Tiutchev tamamen unutulmuş değildir. Çok daha sonra, Pascal sonra, şair "kamış düşünme mırıldanaraktan." Bir adam çağırır Ve bu doğa bütün insanlara sade bir dille konuşur Rousseau fikri o doğada sevgi ve özgürlük olduğunu yazmış olmasına yansıdı Tiutchev, cazip idi. Ama şair tek aşk, felsefe ve doğada birleştirerek dünyayı anlamak için kendi yolunu bulmak. Ama fikrine doğanın yolu - sfenks uzun olacak.

Genç şair doğanın karakteristik özellikleri

Romantizm hakim bir konumda kazandı ve bu ancak Tiutchev şiirinde bir iz bırakamazdı. Ay o - Allah Parlak, dağ - yerli ilah, onun günlük kapak parlak, yüksek Tanrılar Dünya kayanın uçuruma üzerinde asılı. Tüm şiirsel görüntüler yüce ve çok romantik ve çok sık sevinçli. O kadar geç Tiutchev olurdu.

Şarkı olgun şair

o aşk ve doğa hakkında düşünür özellikle şairin eserlerinde 30-40s endişe verici bir artış nedenleri içinde. Daha ucuz olduğundan Yani, bir sonraki onların renkli parlak neşeli renk ile "Kaynak Suları" ve aynı zaman olabilir, o sır ve doğa belirsiz gülümseme ve düşünce ve duygular gecenin yıldızlar kadar sessiz olmalıdır gizemli "sessizlik" görebilirsiniz şair o alarma ve endişeliydi tam olarak ne ifade etmeyi imkansız kelime bilir.

Daha sonra dönem

Her zaman görünüm Tyutchev eşlik derinleşen anksiyete 50-70-ler. Hayat kasvetli ve umutsuzluk haline gelmektedir. O mezar, doğumdan ölüme kadar her kader katılan iki ölümcül güçler ve insan Mahkemesi bahsediyor. O gökyüzünde bulutların şeklini eriyik hayran bile bal aroması sahadan wafts gibi Ve, bu sıcak resim yaşları gideceğiz, geçecek ciddiyet ve ciddi bitiremedi olamaz, ama aynı zamanda nehir akışı olacak ve alanlar ısı altında yalan. "- Sfenks Doğa", kısa bir şiir ve aphoristic bu yıllar boyunca, ve satır yazılır. Birçok kişi gibi filozofun şairin eserlerinin kalem çıktı.

"Doğa - Sfenks"

Bu saf kurgu - 1869 yılında hayat, 66 yaşındaki şairin gizemlerini Felsefi düşünme, bütün sırları sonuca varıyor. Sfenks-doğa Bilmeceler - bu hiç bir bilmece değil. Onlar çözmek bir şey yok, onlar sadece almalıdır. O yapamaz afetler kişi ters biliyordu çünkü şair takip onun gençliğinden geniş bir şeyle birleştirmek için sadece arzu var. İçinde bir mümin Yaratıcı tarafından dünyanın yaratılış gizemini sorgulamaktadır. Doğadaki Bilmeceler, belki de bile yazar iddia ettiği gibi, sorar, olmadı. doğanın boş gibi bir saçmalık olarak ele alındığında - Sfenks, Tiutchev sadece tamamen balıkçılık Creator olan inancını kaybetti edilebilir. Bu zamana kadar acı kaybı bir dizi yapılacaktır: E. Denisiev, 1864 yılında çocuklarını öldü - çok daha erken 1866 yılında, ve - - 1865 yılında annesini - kızı Helen ve oğlu Nicholas eşi Eleanor. Ve hiçbir şey değiştirilemez. Tjutchev - Kağıt aphoristic çizgi "Sfenks Doğa" karanlık umutsuzluk mutlak huzur desenlerde. Quatrain ciddi boyutlu iambic mısra yazılı.

Turgenev 'le yorum

Sevilen ve takdir şiir Tyutchev IS Turgenyev neredeyse on yıl sonra yazıyor, iki nesir şiirler - "Sfenks" ve "Doğa". O şiir "Doğa. - Sfenks" inkar etmez onun kişileştirme - Tiutchev, her zamankinden daha fazla doğa ve sfenks yok edenlerin tanıtıldı. Turgenyev de hiçbir Oedipus çözülmeye etmeyen, köylü kurnazlığı olsun, Yaroslavl, Ryazan olsun Sfenks açısından öğrendik. Doğa Turgenyev en son derece sert ve heybetli ve bir pire ve tüm yaşamın "kral" arasında hiçbir fark - insan. O her bakım ve tüm öldürür hakkında eşit derecede iyi, ne de kötü bilir. Onun için Kanun - sadece zihin.

Hem Rus deha, sonsuz sevilen ve doğayı anladı ve farklı taraflardan bakmak okuyucu vererek kendi yöntemleriyle her tema gelişmesine geldi felsefesini bilen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.