MaliKişisel Finans

Sermaye İlkel birikim

sermayenin ilk birikimi nedir? kesinlikle basittir ise - çalışan kişilerin kişisel araçlarını kullandı. Kaç onların araçlarıyla yaptılar ve böylece aldı. Ve en önemlisi, ne biri bu kişinin bağlı değildir. egemen sınıf düşündü ve çalışanın içine emek ve insan dönüş araçları çekilme kararı. Tabii ki, aynı anda tüm karlar yeni konak cebinde hareket edecektir. Yani egemen sınıf ve sermayenin ilkel birikimi yürütülen yoludur.

öykü

tarihsel süreç sermayenin ilkel birikim feodalitenin dönemine geri gider. Bu kapitalist sisteme feodal geçiş ve sermaye oluşumunun bir dönem başlatmıştır. arazi şeklinde üretim araçları bir kişi mahrum ve bir çalışan haline getirmek için: geçiş süreci iki görevi içeriyordu. İkinci görev: Egemen sınıfın tüm finans ve kamu elinde konsantre üretim araçları (araçlar).

Her durumda, sermayenin ilkel birikim süreci kendi yolunda gitti. Amerika'da, rezervasyon ve köleliğin daha da geliştirilmesi üzerinde yerli nüfusun (Kızılderililer) çıkıĢlarıdır. köylü arazi tahsisleri zorla yoksunluk - İngiltere'de. Gelecekte, İngiltere imalat sanayiinde büyüme teşvik koyunların sanayi, genişletilmesi için el konulan arsa kullanılır.

egemen sınıfın elinde finans sürecinin merkezileşme herhangi inceliklerini içermiyordu: belirli mal, tefecilik, fabrikada üretimde ticaret tekel, alkollü ürünler için ücret hakkı ticarete, demiryolu taşımacılığını tekelleşme. Böylece, yirminci yüzyılın, Çarlık Rusya Avrupa'da hem de sermayenin ilkel birikim tamamlandı. Oluşmuş proletarya sınıfları ve üreticilerin (girişimciler).

Bir numunenin eşliğinde Rusya 90'lı yıllarda sermaye İlkel birikim bazı farklılıklar. Komut idari sistem, fiyatların oluşumunu ve kaynakların tahsisini düzenleyen, piyasa ekonomisinin baskısı altında düştü. Sovyet Rusya'da işe emek var olan klasikten moderne sermaye birikimi sürecinin aksine. girişimci ekonomi sınıfı dönüşüm sürecinde elinde kim ortaya özel mülkiyet.

Özel mülkiyet, götürdü insanlar kimseden bu sefer, devlet mallarının özelleştirilmesi sonucu alındı. Bu, farklı şekillerde oldu: iş hizmet sektörünü tekeline, kaynakların yeniden dağıtılması birçok gerçekleştirildi endüstriler (askeri endüstriyel kompleks zararına ışık endüstrisi için ağırlıklı olarak tercih). yakıt ve enerji kompleksinin sistemi özel yatırımcılar arasında bölünmüştür. yabancı kredilerin büyük bir girişi ve bir çok yaratılması bu ekle ortak girişimler. reformlar küçük ve orta ölçekli işletmeler keskin bir artışa katkıda bulunmuştur. Burada sermaye birikimi sürecinin yeni bir formül var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.