HobiMasa oyunları

Garry Kasparov, satranç oyuncusu: biyografi, fotoğraf, milliyet

Ünlü satranç dehası Garry Kasparov hayatı onun parlak analitik zihin kadar çeşitlidir. satranç dünyasında Endişeli zafer, şöhret, edebi ve siyasi faaliyetlerinin zirveye ani bir kalkış - büyük büyük usta başarılarının yalnızca küçük bir parçasıdır. Gerçekten de, insanlığın büyük temsilcileri her şeyde çok yönlü ve yetenekli.

çocukluk

13 Nisan 1963 Bakü sonraki satranç şampiyonu ağlayan bebeği açıkladı. Ebeveynler, Vaynshteyn Kim Moiseyeviç ve Kasparyan Klara Shagenovna, gayet mutluyduk. Hem mühendislik uzmanlık erkekti, ama akşam oyun satranç uzakta iken sevdim.

Küçük Garik Kasparov yaşlardan itibaren (gelecekte satranç oyuncusu) nadir istihbarat gösterdi ve anında her şeyi kavradı. satranç savaşlar anneler ve babalar, bir sünger gibi emen, hile ve çözümlerin her türlü izlerken tüm meraklı yürümeye başlayan bilmediği. Bir gün, hiç beklenmedik bir şekilde, 5 yaşındayken, veliler bozuldu hangi satranç problemi, bir çıkış yolu önerdi. Bu noktada, Kim Moiseyeviç oğlu gelecekteki şampiyon gördük.

1970 yılında babasının ölümünden sonra, küçük bir satranç fanı Pionerler yerel bölümünü ziyaret başlar. Eğitimin ilk yılında üçüncü rütbesi aldı ve uluslararası yarışmalarda önünü açar.

O andan itibaren sürekli seyahate başlar. O zaman dolgun ismi Weinstein sahip en Kasparov (satranç oyuncusu), milliyet, bir Yahudi doğar. Annesi satranç faaliyetlerinde başarı elde etmek oldukça zor olacağını biliyordu. Ve 1974 yılında adı Kasparov bir değişiklik yoktur. Şimdi biraz Garik Ermeni olduğunu. Şimdi bu tavır garip gelebilir, ama o zaman sadece doğru karardı. Anti-semitik zulüm Yahudi kazanmak ve satranç sporda şöhret kazanmak için olması pek mümkün değildir.

Genç satranç oyuncusu ilk zaferi

Genç bir satranç oyuncusu için bir kariyer başlatın oldukça kolaydı. Başarı yetenekli çocuğu eşlik etti. All-Union Gençlik Oyunları Kasparov satranç oyuncu Vilnius 1973 yılında spor Aleksandra Nikitina ustası bizzat bir danışman bulur. Genç yetenek bastırılmış, Nikitin ona başında satranç sanat okulu derinlemesine araştırmaya kabul için bir öneri verir Mikhail Botvinnik. Aynı yıl, iki kere düşünmeden, annesi ile Garik herhangi bir sorun eğitimine gelmeden olmadan Dubna'da, gönderildi. Bir süre sonra o Botvinnik çocuğu diyor ve mümkün olan tüm desteği vererek, onu kanatları altına alır.

Bir yıl sonra Kasparov - Büyük harfle satranç oyuncusu - İlk kez SSCB genç şampiyonaya taraf olması. Bu kez, o izlerken enthralls daha sadece 7 yerdir çünkü diğer katılımcılar öncesinde satranç biraz yaşı en az 6 yıl yaşı. Ertesi yıl, çocuk turnuvaya döner ve ezici bir zafer kazandı itme. Bu noktada, genç yetenek satranç oyununun yüksek çevreleri fark ve o zamandan beri genç GARIK başarıları izlerken, bakışını azaltmaz.

Zaten 15 yılda, satranç oyun spor ustası alınan parlak bir çocuk büyükler ligine ülkenin seçiminde katılır. Yine kazanır. Bir sonraki turnuva satranç oyuncusu Garry Kasparov de Bakü'de 1980 yılında Igorya Zaytseva yenerek GM unvanı alır - onun gelecekteki rakibi Anatoly Karpov bir koç.

"Dünya Şampiyonu" unvanı için gerçek iki "K"

1984 yılında Kasparov (satranç oyuncusu) geçerli çarpışmak dünya satranç şampiyonu Anatoliem Karpovym. Mücadele ve her iki absorbe iyi ve 10 yıl gecikmeli olarak arzu. Bunca zaman, dünyanın en büyük oyuncularından ikisinin savaş izliyordum ile.

Birinci nöbet 1984 sonbaharda başlar. Ne dikkat ile oyun tüm dünya. düello bir zaman sınırı vardır ve son 6 kazanç katılımcılardan biri olmalıdır. Sofistike Parti, inanılmaz gerginlik herkes relax vermez. Görev 159 gündür ertelendi ve muhtemelen daha uzun ömürlü olabilir, ama Uluslararası Satranç Federasyonu başkanı bir satranç savaş kesmek için karar verir. Sonuç beraberlik ve başlığı olur, kurallara göre, Karpov olduğunu. İki arasındaki bu çığır açan düello harika oyuncular dahil satranç tarihinin ilk ve tek bitmemiş satranç savaş olarak.

Kasparov ve Karpov altı ay sonra, kesin bir savaş için tekrar bir araya. Bu kez kavga 24 taraflara sınırlıdır. 9 Kasım skor 13:11 Garry Kasparov oldu - satranç ustası, kimin biyografisi onun hayranları için ilginç - bir hak zafer kazanır ve en genç dünya şampiyonu oldu. Bu noktada, sadece 22 yaşında.

Önümüzdeki 10 yıl içinde, iki parlak bir satranç oyuncusu başka bir üç kavgalar karşı karşıya. Ama bunların her zafer Kasparov biter.

şampiyon hayat

Satrançta dünya şampiyonu unvanı alınması üzerine, Kasparov defalarca eşsiz yetenek onaylamıştır. O parlak oyuncuları kazanarak turnuva kazanır.

Aynı zamanda, Kasparov maçlar ve turnuvalar belirli bir miktar taşır Profesyonel Satranç Örgütü (PCA), açılışında yanaydı.

1993 yılında satranç dehası FIDE (Uluslararası Satranç Örgütü) çıkar ve neredeyse dünya sıralamalarında tüm başlıklar, başlıkların ve yerlerde mahrum edildi. bir süre sonra, adalet hakim ve başlık geri gerçek sahibine Ama.

Şu anda, Garri Kimovich aktif sosyal faaliyette bulunuyorlar. her şekilde farklı ülkelerde satranç gelişimini destekler de, genç yetenekler için okulu açar. Fotoğraf-Kasparov satranç tüm dünyada öğrenirler.

Gerçek insan-bilgisayar

1996 yılında, bilgisayar teknolojisinin yaratıcıları şampiyonu meydan ve onu kabul etmekte tereddüt etmedi. merak ve ilgi dayanarak, parlak oyuncu makine ile kulpları gelir. Kasparov, bir maç kaybeder rağmen ilk ayağı, bir adama zafer bırakır. Ve Mayıs 1997'de, ikinci maçı sırasında Kasparov yendi ve maçın galibi bilgisayar haline gelir.

2 kez daha kaybettikten sonra GM makinesine sahip bir satranç savaşa girer. Her iki kere, sonuç beraberlik olur.

Yıllar boyunca, bilgisayar teknolojisine ilgi Kasparov söndürüldü ve birkaç ilginç satranç programlarının serbest bırakılması adına verilmez.

siyasi kariyeri

spor kariyer gelişimi, sabit eğitim, devriye muazzam istihdam rağmen, Kasparov deli politika gerektirir.

1990 yılında Bakü'de eylem ezme sonra şampiyon Moskova'ya ailesiyle taşındı ve ülkenin siyasi faaliyetlere katılır. Satranç demokrasinin başlatılmasından yana çalar ve Demokrat Parti promosyon yapan.

Şu anda, ünlü satranç oyuncusu siyasi kariyer tüm hızıyla olduğunu. seçim kampanyalarının Üyesi, partinin oluşturulmasında bir eylemci - parlak bir satranç oyuncusu zaten hala demokrasidir ana odak olan, politikası olmadan hayat düşünemiyorum.

spor kariyerini Bakım

Sonbahar 2000 dereceye kadar Grandmaster hayatında bir dönüm noktası haline gelir.
Eski bir oyunun lideri tanımlamak için bir sonraki turnuvaya içinde, Vladimir Kramnik daha başarılı olduğunu ve büyük satranç oyuncusu kazanır. Kasparov ama sadece resmi olarak bir dünya şampiyonu olmaktan çıkar.

Bir çok yönlü bir kişilik, gerçekten üzücü değil ve daha 5 yıl, Garri Kimovich kaybetme kaldıktan sonra çeşitli satranç turnuvalarında ve Şampiyonalarına katılmalarına devam ediyor. Doğal olarak, birçok zaferler kazanıyor.

Ve 10 Mart tarihinde 2005 yılı aniden bir satranç oyuncusu olarak kariyerini bitirmek için planlarını açıkladı. O andan itibaren, onun çalışmalarının ana odağı Kasparov paldır küldür dalar ettiği bir politika haline gelir.

edebi faaliyetler

Çeşitli yayınlarda yayınlandı Olympus Kasparov oldukça sık makaleler yazdı satranç, içinde hareketin başında.
Ayrıca o yönetim satranç oyunları ve bunların ucunda birçok kitap yazmıştır.

1987 yılında, kitap-otobiyografim "Değişim Child" yayınladı. Kitap İngilizce olarak yayınlanan ve kendi eliyle yazılmaz ve yerel bir gazeteciyi dikte tarafından edilir. Bunun üzerine Kasparov sevdikleri eski oyun adıyorum, çeşitli kitaplar yayınladı.

Kişisel yaşam

dış dünyadaki etkinliğinin yönü kadar çeşitlidir ünlü bir satranç oyuncuları Kardiyak hayatı.

1986 yılında Mariey Arapovoy ile bir tanıdık. Genç ve aşık iki yıl sonra resmi bir ittifak içine girin ve ailede başka bir üç doldurulan sonra. Ve harika bir kızı doğdu - Pauline. Ama günlük hayatın problemleri, az sevgili annesi ile çatışmaların sevgili eşi ailesinin çöküşüne yol açabilir ve 1993 yılında çift boşanma çıkarmak. Bir süre sonra, eski eşi ve kızı Polina ülkeyi terk edip ABD'de yaşıyor şu anda.

Üç yıl sonra, kimin biyografi makalesinde açıklanan satranç oyuncusu Garry Kasparov, genç bir öğrencinin duyguları yaşamaya başlar ve bu resmi bir evlilik ile sona eriyor. Kasparov oğlu olarak doğdu. Ama evlilik 2005 yılında boşanmayla mutluluk ve uçlarını getirmedi. Kasparov daha sonra Tarasovoy Dare peterburzhenke evlenir. oğul Nicholas ve kızı Aida - iki çocuk doğmuş evli.

Şu anda, bir satranç oyuncusu Kasparov ismi tüm dünyada bilinmektedir. Garri Kimovich satranç sanat erdirmek ustası, tarihe geçti. Kazanılan birçok satranç Oscar kazanan. onun güçlü karakteri doğasında azim sarsılmaz ile, dünyadaki görüşlerini savunur bir adam. Hayatın yolculuğun sona ermesinden sonra konuşan ve efsaneler oluşturacaktır Adam,.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.