Yiyecek ve içecekYemek tarifleri

Salatalık pasta, kabak gözleme: hızlı tarif

Kabaklı kabak, harika bir yemek, hafif, beslenme, kendi kendine yeten ancak yan yemek olarak da kullanılabilir.

Kabak krepleri pişirmek için ne gerekir? Bu çanağın tarifi basittir ve pişirme daha kolaydır. Kabak krepleri için, bir kabak (bir patisson alabilirsin), bir yumurta, un, tuz ve yeşilliklere ihtiyacımız var (tadı için). İğneler büyük bir ızgarada ezilir, yumurtalar tuzla hafifçe dövülür, rendelenmiş bir kabak ve un ilave edilir - her şey homojen oluncaya kadar karıştırılır. Kabak çok çabuk suyu verir, bu nedenle kızartma yavaş yavaş ilerlememelidir. Kaşık kaşığı sıcak yağda yayılır ve bir tarafta 3-5 dakika kızarır, daha sonra krep döner ve altın kahverengine kadar kızarır. Kabak krepleri, ekşi krema ile mükemmel bir şekilde birleştirilir. Ayrıca bazı farklılıklar da var. Örneğin, hamurda biraz sarımsak ekleyebilirsiniz - krep cilalı, keskin, kokulu dönüşecektir. Hamurda sarımsak eklemek istemiyorsanız, hazırlamak ve tadını çıkarmak için harika bir baharat hazırlayabilirsiniz. İnce kesilmiş yeşillikler, sıkılmış sarımsak, tuzlu ve mayonez ile tecrübeli (ekşi krema içebilirsiniz). Her şey karışıktır ve bu baharat bir gözlüğe dökülür. Lezzetli ve güzel.

Kabak krepleri pişirmeyi zaten mı istediniz? Tarif biraz geliştirilebilir. Yukarıdaki bileşenlere, ızgaralı patates, soğan, bir kaşık akıcı nişasta ve 50 gram sert peynir ilave ediyoruz (ayrıca rendelenmiş). Tüm malzemeler iyice kalın bir kütle halinde karıştırılır ve kızartma tavasına kaşıklanır. Kızartma kabına ve neredeyse hazır durumdadır ve daha sonra bir tavaya aktarılır ve fırında 10 dakika daha "erişebilir". Yukarıda belirtilen ekşi krema veya baharat ile servis yapın.

Gördüğünüz gibi kabak kreplerinin tarifi oldukça basittir, ancak bu sebzenin harika asmalarından ve ayrıca vücudun vitamin ihtiyacını karşılamanıza olanak tanır: Sonuçta, lahana sadece lezzetli değil aynı zamanda yararlı bir besindir. Kabakların besin değerleri, salatalık, yaprak marul, marulun besin değeri ile karşılaştırılabilir . Kabak, insan vücudundaki metabolizmada anahtar rol oynayan mineral tuzlarından zengindir. Çok miktarda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum tuzu içerir. Demir, kükürt ve sodyumdan biraz daha az şey var. Yukarıdakilere ilaveten, kabında molibden, arsen, çinko bulunmaktadır. Kabak ayrıca, c vitamini, karoten, B1, B2 vitaminleri ve nikotinik asit içerir. Gördüğünüz gibi, bu mütevazi sebze, vitaminler, mineraller ve eser elementleri deposudur ve bazen unutulmuş ve günlük diyette kullanılmamaktadır.

Kabak kreplerini pişirmek için orijinal fikirden uzaklaşmazsanız , tarif değiştirilemez. Kabak, yumurta ve untan yapılmış basit bir hamur yapılır, ancak krep kızartmaz, daha ziyade krepler olur - daha incedir ve daha büyüktür. Böylece, kabak için kabaktan bir tarifi açıyoruz. Kekte 8-10 krep gerekir; Kabaklının yanısıra, mayonez (ya da mayonezden otlar ve sarımsakla daha iyi soyunma) ve domates gerekir. Düz bir tabakta bir gözleme serin, soyunma ile, sonra da - bir katman domates, ince dairelere, sonra bir kat pansuman ve gözleme - ve böylece birkaç kez katlayın. Bir "pasta" taçlandırılacak - kabak veya orijinal kesilmiş domatesden yapılmış bir gözleme pişirmenin işidir. Servis yapılmadan kabak gibi bir pasta bir buçuk saatten iki saate kadar tutulmalıdır, böylece katmanlar baharatla emprenye edilir ve ürün homojen hale gelir. Bu kek, bağımsız bir çanak gibi davranabilir, aynı zamanda herhangi bir haşlanmış balık ya da et için bir süsleme görevini görür. Normal bir kek gibi dilimlerle kesilmiş, dilimler ve bir plakalı tabaklara yayılarak yukarıda yeşiller serpilir.

Kabaktan yemekler çeşitli ve kullanışlıdır. Bu sebzeden bir kek alın, dövülmüş yumurta ile kızartın, domatesle kaynatın, yahni veya kabak krepini pişirin. Tüm bu yemeklerin tarifi basittir, ancak kabak pişirirken, hayal gücünüzle baharat ederseniz ve sevdiklerinizi beslemek için lezzetli ve kullanışlı olmak arzusu ile sonuç beklentilerinizi aşacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.