SağlıkTıp

Sağlık nedir. insan sağlığı Türleri

her insanın genel durumu sağlık hakimdir aralarında bir dizi faktöre, oluşur. Sağlık Türleri genel bir ruh halini değil, aynı zamanda organizmanın etkinliğini sadece belirleyen karmaşık bir sistem sundu.

Genel özellikler

Bunu anlamak ve öğrenmek imkansızdır sağlık, sağlık türleri, aşağıdaki kavram ayrıntılı olarak bakmazsak yanı sıra sağlıklı bir vücudun diğer bileşenleri. Yani, insan sağlığı, bugün, bireyin normal ve stabil psikosomatik devlet denir. İnsan sağlığının aşağıdaki türleri:

 • fiziksel;
 • zihinsel;
 • sosyal refah.

Sağlık Yukarıdaki türde sahip temel kriter, davranışının normal düzenleme, hem de bireyin etkin çalışması ile vücut temin etme kabiliyetidir.

fiziksel ve diğer zihinsel, somatik,: Daha önce doktorlar sağlık insan vücudunun bir devlet, hangi hiçbir hastalıklar vardır denir kanısındadır. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü vücudun işleyişi bütün kürelerin "refahı" için gerekli bir ölçüt ekleyerek, eski tanımına gerekli katkıyı yapmıştır.

2001 Apanasenko GA içinde Kendi tanımını getirdi. O kişinin sağlık durumu, dinamik denilen bu tür dış olumsuz etkenlere karşı direnç olarak, vücut rezervleri var bağlıdır hangi söyledi, bu yüzden her yerde hayatımızda gerçekleşir ve patolojik stres telafi etmek için yeteneği. Doktor sağlığını karakterize ek ölçütler dikkat çekti. organizmanın tüm etkinlik düzenleyicileri olarak hareket eden bir plastik, enerji, aynı zamanda ömrü işlemler için gerekli olan bilgi desteği ile karakterize sağlık ve Apanasenko olarak seviyesi, tipleri,. Buna ek olarak, sağlık zorunlu sosyal ve biyolojik fonksiyonların tezahürü olasılığı, yani doğurma veya kendi bireyin hayatta kalma ve doğal koruma arzusu ima eder.

Formlar: fiziksel sağlık

Bu özellikler, tabii ki, öğrenmek ve anlamak gerekir, ancak ortalama okuyucu pratikte örneklerini aktarmalıydı. Peki insan sağlığını belirler? Sağlık her şeyden önce ödeme dikkat Türleri bedensel veya vücudun fiziksel durumu için. Bu kavram kolayca yukarıda belirtilen teorik tanımlarında görülür.

Fiziksel sağlık - bu yaşam süreçlerinin mükemmel düzenleme, bağımsız dış göstergelerin var olduğu kişinin bir durumdur. Buna ek olarak, bu grup, aynı zamanda çok sayıda çevresel faktörlere stabilite ve adaptasyon yüksek derecede ve tüm fizyolojik süreçlerin uyumu içerebilir. Kural olarak, sağlık göstergeleri Aşağıdaki listede sunulmuştur:

 • fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk derecesi.
 • Fiziksel gelişim.
 • Düzenli ve sistematik bir eğitime bağlı organın Spor.

Birçok yönden, bu işlevler insan vücudunun fiziksel sağlığını sağlamak. Ve bireyin katı halde durumunu belirlemek gerekli bileşenler, bağışıklık vücut tonu ve duyu sağlık vardır.

mental durum

Akıl, ruhsal sağlık - tıp alanında çeşitli kavramların çok sayıda vardır. bireyin ruh sağlığını - yeterince iç ve dış hem çevreye cevap yeteneğidir: tanımların çokluğu rağmen, şöyle özetlenmiştir. Sağlığın bu tür bir bileşenin ana bölümü kendinizi ve ruh dengelemek için bakılmaksızın iç ve dış uyaranlara yeteneği vardır. Merkezi eleman, burada insan vücudunun psikolojik iyi bir varlıktır.

sosyal sağlık

ruh sağlığı kaydetme ayrılmaz bireyin sosyal refahı ile bağlantılıdır. Olumlu sosyal statü - başarıyla uyum yeteneği sosyal çevre bireysel anda olduğu. Başarıyla sosyal işlevlerini uygulanmasını sürdürme yeteneğini dikkat etmek gereklidir. Bu sağlıktır toplumda birey, bağlantılar, kaynaklar, verimli bir diyalog varlığının aktivitenin bir göstergesi olduğunu etkileşim kalitesi bireyin yüksek sosyal refah göstergeleridir. Sağlığın İyi bir standart dış dünya ile aktif bir etkileşim içine ayarlamak için bir kişinin sağlar.

Sosyal sağlığı kavramı, modern pedagojik haline gelmiştir ve psikolojik bilim nispeten yeni olduğunu belirtmekte fayda vardır. o ölçülebilir kriterler listesi onaylaması kesinlikle mümkün değildir nedeni budur. Ancak genel konsensüs bir kişinin başarılı sosyal statüsünü oluşturan aşağıdaki postülatları geçerli:

 • toplumda kabul ahlaki normlarının bir anlayış varlığı;
 • ruhsal gelişim iyi bir seviye;
 • sosyal çevreye uyum;
 • ahlaki değerlerin geliştirilmesi.

Sosyal ve psikolojik sağlığı: kriterler

Sosyoloji ve kişilik psikolojisi sağlığının yüksek düzeyde tutmak için izlenmesi gereken kriterler listesi içerir:

 • Kişinin "ben" Farkındalık ve bu eşit - duyguların sabitliği deneyim ve fiziksel bedenin birlik ve manevi.
 • Kendine gereksinimleri ve criticality Yeterli düzeyde, hem de sonuçları normal değerlendirmesi.
 • Standart dışı kritik durumlarda dahil kendi davranışlarını kontrol edebilme.
 • ahlaki değerlere ve yasal normları üzerinde modern toplumda davranış genel kabul görmüş kurallara normal bir tepki.
 • Bir çalışma ve kişisel etkinlikler yanı sıra amaç ve hedeflere başarılı bir şekilde uygulanması gibi olumlu planlama ihtiyacını anlama.

ruh sağlığı kaydetme bireysel kimliğini koruyarak bağlıdır. Doğrudan zihinsel hastalığa neden, kişilik yapısını etkileyen hangi hesaba dış çevredeki olumsuz değişiklikler almak önemlidir. Negatif yönleri rağmen, olumlu bir tavır takınmaya ve engelleri aşma kendi yollarını geliştirmek önemlidir.

İnsan hayatının psikolojisi

Tıpta Psikolojik sağlık insan ihtiyaçları ve toplum tarafından onun için geçerli gereksinimleri arasında uyum sağlayabilirsiniz kişilik özellikleri dinamik bir dizi denir. Zihinsel veya ruhsal sağlık gelişimi ve kendini gerçekleştirme amaçlı en önemli ön koşullardan biridir.

Maslow ilk güçlenmesine katkıda niteliklere tespit sağlık psikolojik bir kişiliğinin tarafı:

 • Gerçek olaylara Oryantasyon.
 • düşünce Konsantrasyon öz değil, konuyla ilgili değildir.
 • yalnızlık ihtiyacını.
 • Maneviyat ve manevi gelişme.
 • Bağımsızlık.
 • Bir espri anlayışına vb.

duygusal sağlığı

Duygusal sağlık gerçek veri bağışlanan yaşam olarak kendi duyguları kabulü anlamına gelmektedir. yüksek düzeyde nedeniyle duygusal durumuna , her zaman, diğerleri dinlemek empati öğrenmek, hem de kurtulmak veya ilişki kurmak olabilir. Bir kişinin iyi duygusal sağlığı ile uygun kişilere güçlü bir destek sağlayabilir.

cinsel sağlık

Cinsel sağlık sevmek için bir kişinin yeteneğini artırmak insan davranışının bu yönleri, bir komplekstir. Somatik, insan yaşamı faaliyetinin entelektüel, sosyal ve duygusal küreler sadece pozitif düşünceye motive değil, aynı zamanda cinsel iletişim becerilerini geliştirmek değildir.

Ahlak ve kişisel faaliyetlerine rolü

insan sağlığı ahlaki temeli belli bir toplumsal ortamda bireyin davranışlarını belirleyen değerler ve bireyin tutumları olun. Bu bakılmaksızın hayat şartlarına uyum kişi kendi ilkelerine bağlıdır ve o an neler değerleri anlamına gelmektedir. insanlar hayatı boyunca arayan ihtiyaçları, motivasyonları ve bilgi kaynaklarının toplamının ahlaki sağlık.

böylece zihinsel, fiziksel durumu, ahlaki gelişim ve: Bir kişi sadece bir bütün ve münferit bileşenleri olarak sağlığın normal seviyeye tam hissedebilir. Aksi halde, vücut ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkisi ortadan kaldırmak için her türlü tedbiri almak zorundadır ve aynı zamanda - Sağlık promosyonu başlatın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.