SağlıkSağlıklı beslenme

Hamile kadınlar için Doğru beslenme - Bir bebeğin sağlığı için anahtar

Her kadın, hamile olduğunu öğrendiğinde, soru sormak, iyi sağlık ve çocuk sağlığı için yemek arzu edilir. Ve iyi yemek adildir bunu teşvik etmektedir. Gıda dengeli, çeşitli, özenle hazırlanmış, lezzetli, taze olmalıdır.

Hamileliğin erken aşamalarında, vücut yeniden olduğundan, tüm süreçlerin kadınlarda eskisinden daha yoğun görülür. anne adayı vücut kendileri ve bebek için gerekli tüm bileşenler ve vitaminler sağlamak için besin gerektirir.

Doğru olduğuna inanılmaktadır hamile kadınlar için beslenme bir kadın iki yemek bir konumda olmasıdır. aşırı besin iç organların gelişimi kalır etkiler, çünkü bu, yanlıştır. Sonuç olarak, bebekler kilolu ve az gelişmişlik bireysel organlarının, büyük doğarlar.

Ama, ekstra kilogram kendini görerek, bir diyet oturup kadınlar vardır. 9 ay boyunca onlarla unut, bu kabul edilemez. Hamile kadınlar için yetersiz ya da sağlıksız beslenme vücuttaki bütün azalır gerçeğine götürür besinleri, ve fetusun metabolizmasını ihlal eder. Sonuç olarak, bu kadınlar sıklıkla meydana prematüre doğum, doğum yoksul çocuklara.

Çünkü hamile kadınlar için uygun beslenme bireysel olarak gelecekteki anne yemeli ne kadar hesaplamak zordur. Ama biz masadan kalkarken, bir kadın hafif açlık hissetmek gerektiğini güvenle söyleyebiliriz. Gebelik 3 dönem ayrılmıştır olduğundan, haftalarca hamile için yiyecek düşünün.

İlk üç aylık (1-12 hafta)

Bu süre en önemli organları ve sistemleri bebeğin oluşumu ile karakterizedir gibi gıda, proteinler, yağlar ve karbonhidratlar açısından zengin olmalıdır.

100 g protein, 80 g yağ, toplam kalori 2400-2700 kcal 355 g karbohidratlar aşağıdaki gibi günlük oranı yaklaşık olmalıdır. Protein süt, yoğurt, az yağlı süzme peynir, haşlanmış yağsız et içindedir. Bu miktar annenin ve çocuğun vücut için masraflarını karşılamak için yeterli olacaktır.

İkinci üç aylık (13-24 hafta)

Şimdi nedeniyle bebeğin yoğun büyümesine ve ağırlığını protein artar vücudun ihtiyacı da arttırır. Şimdi yaklaşık 2800-3000 kcal olmalıdır 90 gr ve karbonhidrat günlük kalori 400 gr - diyette protein az 115 gr, yağ olmamalıdır.

Bu üç aylık dönemde hamile kadınlar için doğru beslenme yağlı, füme, konserve, ekşi, tuzlu gıdalar ortadan kaldırır. Onlar yalnızca zararlı değil, aynı zamanda hamilelikte mide ekşimesi neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönem (25-40 hafta)

az (çorba, meyve suyu, süt dahil) - Sen en fazla 1,5-2 litre su ve ödem eğilimi içmeli. Eğer iyot ile vücudunuzu doldurmak böylece - Et, balık yemek gerekiyor. gıda kendinizi sınırlamayın, dahilinde, istediğiniz kadar, ama sadece lezzetli, besleyici ve düşük kalorili yemek lif açısından zengin gıdalar.

hamile kadınlar için uygun beslenme bebeğin sağlıklı doğmak için yardımcı beri, bu basit ipuçlarını izleyin. Bu ipuçları sağlıklı kadınlar için yazılmış ama sen küçük sağlık sorunları yaşıyorsanız, diyet düzeltmek için bir doktora danışmak gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.