SağlıkTıp

Sağlığın Türleri: sosyal, ahlaki, fiziksel, zihinsel, psikolojik. sağlık Temelleri

"Sağlık" terimi, birçok kişi kişinin belirli fizyolojik özelliklerinin sadece bir liste anlamına gelir. Böyle bir anlayış yanlıştır, ama aslında birkaç düzeylerde düşünülmelidir. Tek yolu nasıl soruyu cevaplamak için sağlıklı insanlar. Yani, sağlık türlerini analiz edip bunların her ayrıntılarıyla sundu.

Sağlığın konuşan, ne bilmek gerekir devlettir bir bütün (fizyolojik sorunlar ve eksikliklerin sadece yokluğu) olarak birey ve toplumun fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık.

insan sağlığı için kriterler

Şimdi, beş ana kritere dönüyor insanların durumu hakkında bir sonuç çıkarmaya:

  1. rahatsızlıkların ve hastalıkların varlığı veya yokluğu.
  2. sistemin normal çalışması "dünya çapında -. birey"
  3. sosyal hayat, zihinsel emeğin, zihinsel aktivite, fiziksel yeteneklerine Well-being.
  4. yetenek sürekli değişen çevre şartlarına uyum sağlamak.
  5. olasılık sosyal hayatta niteliksel belirlenen bireysel işlevini yürütmek için.

Sağlığın ana çeşitleri

psikolojik, zihinsel, ruhsal, fiziksel, sosyal: Her kişi birbiriyle bağlantılı sistem ve sağlık izole tiplerinin çalışma olarak kabul edilir. Bundan biz kişiliğin çeşitliliğini dikkate almadan bu alanların birinde bunu hakim olamaz izler.

Şu anda, bilim adamları listelenen tüm kriterler durumunu incelemek için belirli bir metodoloji ayrılamıyor, yani sadece bireysel sağlık düzeyini dikkate alarak bunu yargılayabilir. Haydi başlayalım.

Türleri sağlık. Psikolojik ve zihinsel denge

(Sinir sisteminin sağlığı hariç) sürdürülebilir ilerleme psikososyal kimlik başlıca şartları arasında samimi ve keyifli bir ortam yayarlar.

anlaşmazlık ve çatışma olduğu yerde çocukların DSÖ personeli araştırma ve deney sapma ruh sağlığı sonuçları çoğunlukla ailelerin kaydedilir. Ayrıca yaşıtlarıyla ortak bir dil bulamıyor çocukları etkiler: düşmanca tutum onlarla olan veya sadece arkadaş yok. Psikologlar bu durumun ruh sağlığı üzerinde rahatsızlık ve deneyimlerini etkiledi açıklar.

Biyolojik, sosyal ve psikolojik: Dr. Nikiforov GS Bilimler ruh sağlığı aşağıdaki seviyelerini tanımlar.

Bu özelliklerin ilk konjenital vücut iç organların çalışması, ya da dünyada reaksiyon süreçlerine temel fonksiyonların dinamik performansını sapan ile ilişkilidir.

İkinci seviye toplumsal yaşamda bireyin katılımı derecesini gösterir, işin normal akışı içinde başkalarıyla etkileşim yeteneğidir onlara bir yaklaşım bulmak için.

Üçüncü seviye dünyaya saygı, toplum, güncel olaylar, yaşam ve evren hakkında fikirler, tam adamın iç dünyası, kendileri ve özelliklerinin yani kendi kendine saygı, öz-yeterlik, kabul veya ret durumunu belirtir.

kişinin zihinsel ve psikolojik sağlığı endişe değilse, o zaman: akli durumu iyi, herhangi bir sapkın zihinsel özellikler, olguları, ağrılı gönderme yoktur, o yeterince menşeli gerçeği değerlendirmek ve buna göre davranışlarını ayarlamak yapabiliyor.

21. yüzyılda ruh sağlığı başka sorun stres ve depresyon olarak kabul edilir. Rusya'da, onlar DSÖ verileri ile bağlantılı olarak 1998 yılında ayrı bir hastalık olarak tanımlanır toplumda stres bir artış olduğunu gösterir. sağlık kültürü gelişmekte olduğundan, sıkılan, stres, sabır oluşumunu baskılayan özel bir yöntem geliştirdi.

sosyal sağlık

Sosyal sağlık yapabiliriz çevre koşulları, nitelikleri ve özellikleri adapte bireysel yeteneği doğrudan bağlıdır. aşılmasında ve sosyal ilişkilerin sorunların çözümünde kendini eğitim ve kendini geliştirme, kendini eğitimin kullanımı, yaşam amaçlarının gerçekleştirilmesi için Etki ve arzu. Bunlar fiziksel engelli ilişkili olabilir.

kendi uygulanması için hedef olarak poz sosyal sağlıklı bir kişi, strese karşı bir direnç vardır, güvenli ve aile çevresinde ve diğer insanlara zarar vermeden, hayatın zorlukları ve zorlukları aşmak için onurlu olabilir. Bu seviye ayrılmaz maneviyat ile bağlantılıdır, hayatın anlamını anlamak için arzu, sonsuz soruların yanıtları, ahlaki rehberlik ve değerleri bulmak.

sosyal sağlık göstergeleri

sosyal ortamda yeterliliği ve insan eylemlerinin uyum ve davranış - aralarında çeşitli göstergeleri, şef kullanarak yukarıdaki kriterlerden çalışmada.

verimli işlemleri gerçekleştirmek için ve çevre ve toplum tarafından dikte yeni şartlar geliştirmek - Yeterlilik düzgün dünyanın etkisine cevap öncelikle yeteneği, uyum olarak kabul edilir.

Toplumda uyum derecesini, o faaliyetin aktivite derecesini ve farklı sosyal roller etkinliğini: önemli sağlık sosyal kriterlerini ayırın.

fiziksel sağlık

fiziksel durumu değerlendirilmesi için negatif faktörlerin etkisiyle farklı biyolojik kusurları, hastalıkların, direnç belirleme alınır olasılığı (değiştirme ortam dahil olmak üzere), zor şartlarda çalışmak. Kısacası, bireyin adaptif başarı sağlığının temeli olarak kaldırıldı.

ve bu konsept çerçevesinde tıp bakış açısından iç organları, vücut sistemleri, işlerinin uyum durumunu yansıtır. Sağlık Temelleri - fonksiyonel ve morfolojik rezervleri, teşekkürler adaptasyon meydana geldiği için. dikkat altına düştüğünde sadece bariz anormallikler, hastalıklar ve hastanın şikayetlerinin olmaması, aynı zamanda adaptif süreçlerin bir dizi, belirli fonksiyonlara uygulanmasıyla ilgili vücudun kapasitesinin seviyesi.

kavramına göre eğitim materyalleri "fiziksel sağlığı" uyum reaksiyonları fizyolojik süreçleri denge, aynı zamanda vücut düzenleyici yeteneği ile karakterize t., E., transforme değildir.

Ruhsal ve manevi sağlığı

manevi ve ahlaki sağlık iyi ve kötü insan doğasını kabul etmektir altında, yetenek sağlıklı yaşam (bu kriter oluşturduğu bir "sağlık kültürü" kavramı için elverişli koşullar yaratmak için, ahlak kanunlarını koruyacağına özverili yardım sağlanması, merhamet, muhtaç yardım eli göstermek için, kendilerini geliştirmek için ).

yeteneği yetkin set hedefler bir bütün olarak kendinle uyum içinde yaşamak arzusu, aileniz, arkadaşlarınız ve toplum ve somut adımların tahmin ve modelleme olaylar formülasyon üzerinden onlara erişmek - temel koşul bu seviyede başarı elde etmek.

Yani ahlak gelişimini, her ahlaki nitelikleri sağlamak için - gerekli bir temel ve gençlerin sosyalleşme durumunu (Modern toplumlarda her türlü için geçerlidir). Bu, sosyal kurumların eğitim fonksiyonunun temel amacı olan bireyin sosyalleşmeyi etkiler.

Ahlaki nitelikler kişinin kazanılmış özelliklerin listesinde bulunan, bunlar doğuştan bir kişiye tahsis edilir ve onun oluşum birçok kritere bağlıdır edilemez: ahlaki eğitimli kişi (genel kabul görmüş ahlaki standartları ve gümrük uymak hangi spesifik özelliklerini sahip olmalı vs. çevre, sosyal çevre, .. ve) toplumda ayakta.

Ahlaki sağlık - tavırlar, değerler ve sosyal çevrede insan eylemlerinin nedenleri listesi. Bu iyilik, sevgi, güzellik ve şefkat insan kavramları olmadan yok.

ahlaki eğitimin ana kriterler

  • ahlaki bireyin olumlu yönde.
  • ahlaki bilinç derecesi.
  • düşünce ve ahlaki yargı derinliği.
  • Gerçek eylemlerin özellikleri, yetenek, ana sorumlulukların uygulanmasını toplumun önemli kuralları takip

Böylece, insan koşul gerçekten farklı oluşur, ancak olarak anlaşılmaktadır yakından ilişkili alanlar aynı zamanda en "türler sağlık." Bu nedenle bu konuda bir sonuç sadece ayrı ayrı her biri bakıp kişinin genel resmini analiz yapılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.