FormasyonÖykü

Richard Dadd: aklını yitirdi parlak sanatçı

Kuşkusuz, Richard Dadd - sanat dünyasında önemli isimlerinden biri. Onun biyografisi hala tartışmalara bir çok neden ve geçmişin güzel sanatlar ustalarının eleştirmenleri ve sanat severler arasında tartışma edilir.

Tarih çılgın sanatçı

Bu ustanın eserlerinin en azından küçük bir kısmı aşina olan herkes, bildiğimiz ve hayat Richard Dadd yolculuğu nasıl oldu. Bu şahısın biyografisi yine de dikkat çekicidir, aynı zamanda şok ve zevk bir duruma girer, ancak. Bundan başka, tartışılacaktır teknikte küresi, uzun bir süre için uygun geniş bir kitleye kaldığı belirtilmelidir. Sadece son yüzyılın sonunda, büyük sanatçının geçmişi ruh sağlığı Richard Dadd ile olduğu gibi aynı şekilde bozulan insanların, yaratıcı potansiyelinin gerçekleştirilmesi sorununa kamuoyunun dikkatini çekmek yardımcı olduğu tüm dünyayı biliyordu.

Bugün, ilgili uzmanlığa sahip lider uzman tıbbi kurum hastalar boyamak serbesttir açık atölyeler vardır ile, heykel, ahşap bölmek. Fiili bile sanat bilenler akıl hastası insanların elle yazılmış resminin eşsiz şaheserler, satmak hangi seyrinde, sorulur.

Bir akıl hastası kişinin Resimleri

Ticari başarı, bu arada, Richard Dadd yapılan resim, bekliyor. "Deli Dahi" - yani çağdaşları onu konuştu. Sadece bu güne kadar bu konuda konuşur. Hayatının büyük bir kısmı ana akıl hastanesinde geçirdi. Onun yetenek hayatı takdir edilemedi sırasında büyük engel onun hastalığı olarak kabul edildi. Ama yaratıcı yöntem Richard Dadd birkaç yıl sonra ben hayranlarını bulundu. bu büyük sanatçının resimlerinde şimdi, eserlerinin gerektiği gerçekten muhteşem para her toplayıcıları ve boyama bilenler için arzu nesnesidir.

Hakkında "kızılca kıyamet" kelimesi birçok duymuş, ama hiç kimse hikaye bu adla bağlı olduğunu düşündük. Aslında Bedlam akıl hastası ve zihinsel dengesiz insanlar için Bethlehem Hastanesi aradı. Burası Londra'nın efsanevi Kulesi'nin karşısında yer almaktadır. XVIII yüzyılda tüm akıl hastası vatandaşlar ve bir sonraki yüzyılın başında bu yere getirildi beri 1815 yılında, zaten özel psikolojik mikroklima ve tedavi çeşidini ihtiyacı olan insanlar için tam teşekküllü tıbbi hastane yoktu.

Richard Dadd hayatında Bedlam

Bir gün 1844 yılında, deli hastaların rütbeleri efsanevi Richard Dadd katıldı. "Peri Feller en Master-İnme" (ileride biraz çalıştıran) - en ünlü ve haklı kültürel çalışmalar, resim ve sanat alanında uzman tarafından tahmin eserlerinin, popüler biri klinikte burada tuval üzerine enkarne edildi. 1844 yılında sanatçı suçların faillerini tedavi edildi karakolda, götürüldü.

Richard Dadd tutuklanmasından sonra buradaydı. sanatçı posta arabası yolcular birinde atladığında Kolluk anda Fransız başkent yakınlarında tutuklandı. Sorgusu sırasında suçlu diye Viyana ziyaret ve Avusturya imparatoru öldürecekti cevabını verdi. O da kendi babasının cinayeti itiraf etti. Bu yıl için aslında babasının ormanda ölen genç 27 yaşındaki adamı yakalamak için çıkıyor. suçlunun her adımda itiraf, Duddy sağlıksız bir kişinin izlenimi verdi. Bu delilik için bir ev içine karakolun transferi için ana nedeni oldu.

Tabii ki, Bedlam Richard DADD sadece manyaklar oldu. Ancak, onun kaderi onu okuyarak, güvenle bir dahi ve hepsi bir arada bir kötü adam varlığının imkansızlığı popüler inancı meydan böylece benzersizdir.

Çocukluk ve sanatçının ergenlik

Chatham kentinde, 1817 yılında İngiltere'de sanatçı doğdu. Küçük bir kasaba olmasına rağmen, o yeterince çağdaş Britanya'nın bütünün topraklarında o zaman tanınmış oldu. Chatham Kraliyet Donanması filosunun parçası oldu. Ebeveynler Daddah mütevazı ilaç iş vardı - onlar şehrin orta kesiminde bir eczane sahibi.

Eğitim Richard yerel okulda oldu. zaman babam orada kendi stüdyosunu açamaz çünkü onun 20. yıldönümü Duddy, Londra'da zaten kaydetti. ahşap oyma ve oyma süs eşyaları altınla koşturarak, paralel genç adam kraliyet sarayında Sanat Akademisi'nde dersler katıldı. Bu kurum hala Albion Güzel Sanatlar en prestijli okulu olarak kabul edilir.

ölümcül yolculuk

Richard Dadd sadece birkaç yıl sonra biz gelişmekte yetenekli yaratıcısı olarak anlattı. Sir Thomas Phillips, Mısır ve Orta Doğu'ya bir sefer onu da davet etti. Yolculuk genç erkeğin hayatında ölümcül bir rol oynamıştır inanılmaktadır.
yolculuk kolay değildi. Uzun yorucu yolun ardından hayati duygusal durumu Duddy kendi somut değişiklikler Arkadaşına harflerle itiraf böylece iç karartıcı. uyku Sorun, taşan hayal aklın kendi barış için Richard korku topladı.

Muhtemelen, sanatçı Mısır, ziyareti sırasında silinmez bir izlenim aldık "ölü kentinde." O zamandan beri, güçlü Osiris onlara hükmetmek başladı inanmaya başladı. Çünkü kendi kendine hipnoz Richard Dadd canavarlar ve şeytanlar olmaya başladı. O korkunç arzusu ile üstesinden oldu: Örneğin, eve dönerken, bir zamanlar İtalya'da, kendisinin Papa öldürmek istediğini itiraf etti.

Güneş çarpması veya şizofreni?

Ciddi gibi açıklamaların kimse aşırı yorgunluk nedeniyle başarısız oldu delilik aptal şaka ilk sinyallerini bulma, yetenekli gencimizi aldı. Buna ek olarak, Londra'da yaptığı vardıklarında, ve şüpheli hiçbir şey uzmanlara referans olarak hastanın davranışlarında bulunmuştur. Doktorlar "güneş çarpması." Tanısı

Akrabalar ve sanatçının arkadaşları, oğlan içine kapanık ve ciddi endişe, biraz eksantrik oldu ikna. Richard Dadd (fotoğraf sanatçısı doğru zihin onun kötü duruma neden olduğu değişiklikleri ifade edemez) odasında birkaç yüz yumurta tuttu ve her zaman keçi derisinden yapılmış eldiven giymiş. gerçekliğin erken tanı miti ortadan ilk kişi, psikiyatrist Aleksandr Sazerlend oldu. O neredeyse genç adam ailesini mahkum: Richard Dadd olarak aciz bir yetenekli genç sanatçı yaptıklarından sorumlu olduğu, o olamaz. Richard tarafından yapılan Öneriler toplum ve sürekli tıbbi gözetim gelen izolasyon haline geldi.

baba ve yaşam boyu izolasyon öldürülmesi

Ve yakında gerçekten onarılmaz oldu rastlantı değildi. Robert Duddy kendi oğlu tarafından öldürüldü. Chatham hasta çocuğa bir askeri kutlama uyarılmış halde idi ve babası saldırdı. Sailor bıçağı göğsünden Robert Daddah çarptı ve sonra boğazını kesti. Ertesi gün, ölmüş cesedi bulundu, ancak çılgın ve üstün sanatçı yakalanması haberi sadece bir yıl sonra İngiltere'ye saklı.

Hayatının Richard Dadd Rest klinikte geçirdi. Bedlam onun için son noktasıydı. o tamamen dünya ve genel halktan kesildi orada olmasına rağmen, sanatçı yeteneğini heba edilmez. Hastalık yaratıcılığının sorumlu beynin işleyişini etkilemez. Kariyerinin sonuna kadar sanatçı şaheserleri birbiri ardına oluşturmak için devam etti.

yetenek deli yaratıcısı tanınması

Richard Dadd yaratıcı yöntem tanınmış yazarın ölümünden sonra neredeyse bir yüzyıl dikkat çekti. İlk resim, 500 bin lira karşılığında satın "Anlaşmazlık: Oberon ve Titania" 1984 yılında yaratıcısının diğer eserlerine ilgi açtı. çekiç altında birkaç yıl başka başyapıtı satıldı sonra - 100 bin lira için "çölde bir sanatçı olmak". Bedlam yazarı popülaritesi kanıtı eserleri birçok hala dünyanın en büyük sanat galerileri korunur olması.

"Wag muhteşem oduncu" Richard Dadd özel bir ilgiyi hak. sanatçı bir psikiyatri hastanesinde 9 yıldır tablo oluşturdu. Bu efsanevi boyama - Richard Dadd yapılan birçok başyapıtlarından biri. "Peri Feller en Master-İnme" sadece güzel sanatın diğer birçok değerli eser yaratılması için temel oldu. Örneğin:

  • Oliver Knussenom yaptığı açıklama 1988 yılında o "havai fişek ile Flourish" adlı müzikal fantezi yazılmıştır;
  • romanı "Wee Ücretsiz Men" in Terri Pratchetta resmin söz vardır;
  • rock grubu Queen hit biri aynı ada sahip.

"Peri Lumberjack hareketiyle" hakkında birkaç kelime

Bu kısa bir açıklaması dikkate değer. Ön tarafta bitki örtüsü. çiçek ve otlar izleyici için kurgusal karakterlerin varolmayan dünyayı algılamak kolaydır. oduncu fındık vurduğunda hikayede, tüm masal karakterleri anı beklemektedir. Meyve bütün kompozisyon, merkezidir "Usta salıncak peri oduncu." Richard Dadd sanki özel olarak sihirli güçleri olan onu donatılmış. Öyle görünüyor ki en kısa sürede balta, böyle olacağı resim karakterler için önemli bir şey bölünmüş olarak.

"Wag muhteşem oduncu" Richard Dadd başlangıçta Kraliyet Hastanesi genel müdür emrediyordu. Genri Gayden defalarca akıl hastası sanatçıların yetenek hayran. Bu güne kadar büyük bir tuval Tate Galerisi'nin çalışmalarıyla geldi. İngiliz şair Sigmund Sassoon arkadaşının anısına çalışmalarını sundu (bu arada, Richard Dadd torununun torunu) Julian Duddy.

Daddah olarak hastanede geçirdiği yıllar geçirdi: Doktorlar notları

araştırmacılar için büyük sır bugün usta böyle korkunç koşullarda oluşturmak mümkün olmasıdır. Eğer Bedlam, benzer sağlık kurumları ile karşılaştırıldığında, o zamanın standartlarına göre kabul edildi göz önüne aldığımızda Ve en insancıl, başka bir yerde onların günlerini seslendirdi kadar deli hayal etmek zordur. yerleşmiş olduğunu Odası, sözde manyaklar (ve Daddah taşınan edilenlere), tanıklar göre, hücreler tehlikeli yırtıcılar için daha benziyordu.

Charles Hood liyakat - sanatçı Bedlam içinde 40 yıldan fazla harcamış hakkında bilgi kullanılabilirliği. 1852 ile Bu adam klinikte baş hekim olarak görev yaptı. o da beraberinde tıbbi kurumların işleyişinde çok önemli bir değişiklik oldu. Özellikle, tarih yapmanın başlangıcı ile ilişkili oluşun ile. Her klinik durum için hemşireler çok daha yakından tedavi etmeye başladı. Richard Dadd az bilinen, ama Charles Hood göredir hakkında, o en tehlikeli ve saldırgan hastalarından biriydi. Bu arada, doktor bu adamdan daha hoş ve ilginç bir muhatap, hayatında hiç karşılaşmamış kaydetti. konuşma yaptığı parlak zeka seyrinde görülen Değil, en sevdiği şeylerden nüansları içinde sofistike imkânsızdı.

sanatçı tek oğlu Roberta Dadda değildi. İlginçtir, Richard George kardeşi de babasının ölümünden sonra Bedlam biraz zaman buldu. Bu iki kardeş miras yoluyla edinilen, hastalığa uğramış olduğu kabul edilmiştir. Duygusal ve zihinsel sağlığı bozuklukları, uzun süre Richard ve George örtük biçimde akan, kendisini göstermedi, ancak belirli faktörlere maruz kaldığında, ruhsal hastalıkların mekanizmaları başlatıldı.

Broadmoor'da ve hayatının son yıllarında taşıma

1864 yılında Bedlam 20 yıl sonra, Daddah Broadmoor'da taşınması. Bir gün önce inşa Modern hastane, bir doktora yetenekli bir sanatçı için kalmak daha uygun bir yer görmek için. O Bedlam kıyasla birçok avantaj vardı. önemli değişiklikler meydana gelmemiş olmasına rağmen burada Hareketli Richard DADD ruh durumu üzerinde olumlu bir etkisi oldu.

Yaklaşık 70 yıldır yaşamış ve tüberküloz bugün çarpıcıdır 1886'da öldü Yaratıcılık Richard Dadd. Psikiyatrist ve psikologlar, onun resimlerinde onun ruhsal bozukluk kanıt herhangi bir ayrıntı bulmaya çalıştık. Bu arada, "Mısır'dan Exodus", "Deli Jane", "Tutku" uzmanlar kısmen akıl hastalığı dehasının gizemleri çözmek izin farklı yerlerinde, bir sürü içerir.

Modern doktorlar sanatçının hastalık bugün bir karar olmaz hiç şüphem yok. Hastanın zihinsel durumun Nitelikli düzeltme ona izolasyonunu iptal etme şansı verirdi. Normal, sınırsız hayatta, muhtemelen restorasyon çok daha hızlı giderdi. Aynı zamanda psikotrop ilaçların en güçlü oranı onun yaratıcı çalışmaları, kimse can üzerinde hiçbir etkisi sağlamak. ustanın Yetenek o zaman büyük ölçüde güvenli ve etkisiz tedavi bozulmamış sayesinde kalmıştır.

Richard Dadd hakkında tıbbi bilgiler belirten bilgileri içerir 1869 yılında sanatçının anlayış nihai kaybı olduğunu. Aynı zamanda, o ölümüne kadar neredeyse boyamak için devam etti. 1883 tarihli yaratıcısı tarafından Son çalışmalar. ölümünden önce Birkaç yıl özellikle sert sanatçı-deha verildi. tüm unutulmuş ve terk edilmiş gibi, kanla ciddi bir öksürük gelen fiziksel olarak bir deri bir kemik acı. 1886 yılında bugün bile gözleri çeker ve hayran yapar Richard Dadd boyama öldü.

"Aktif hayal" yöntemlerinin etkinliğinin kanıtı olarak Richard Dadd vaka

Sanat akıl hastası tedavisinde büyük önem kazanmıştır. "Aktif hayal" yönteminin etkinliği geçen yüzyılın, Karlom Yungom ortasında kanıtlanmıştır. Geliştirici spontan sembolik çalışmaların oluşturulmasını teşvik etmek iç yetenekleri etkinliği üzerine yaptığı kanıt temelli. yalnızca istenen kelimeler, müzik ve resim belirterek bilinçsiz bir şekilde olabilir her durumda izin psişik çatışma alın.

Ne yazık ki, "aktif hayal gücü" yöntemine XIX yüzyılda henüz bilinmiyordu. Şu anda, psikoterapi bu bileşen aktif olmak üzere Avrupa'da birçok tıbbi kurumlarda kullanılmaktadır İtalya, İngiltere, Fransa, vb Hastalar, müzik veya yazma mürekkepler dinlerken, kimyasallar alarak daha hızlı bir kaç kez sakin: Sonuçlar Carl Jung yöntemi, sürpriz sona yoktur ve bugün olduğunu göstermiştir.

gevşeme Bu yöntem, tahriş ve hoşnutsuzluk rahatlatmak iç manevi şekilde dinlenebilir ve melodi yardımcı olur. Belki de bu Richard Dadd, parlak bir sanatçı, ama hayran olamaz güçlü yaratıcı şarj eksikti budur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.