SağlıkTıp

Rahim boyutunu yapmak ne

rahim boyutunu belirleyen parametreler

öyle ya da böyle, bu parametreler vücudun anayasa ve kadının yaşına göre belirlenir. Birçok yönden onlar hamile kalma, kürtaj, doğum, hastalık ve diğer faktörlere sayısına bağlıdır. Bu nedenle, farklı kadınlarda rahim büyüklüğü farklıdır. Bununla birlikte, sınırları, içinde sağlıklı rahim boyutu oranı.

Bu durumda dört temel parametreler üzerinde işlem:

- uzunlamasına boyutu, yani, uzunluğu;

- bir uzunlamasına boyuta, - genişlik,

- ön-arka boyutu

- rahim kalınlık.

uterus boyutunun saptanması için en doğru yöntem bir karın duvarından veya transvajinal tarama yoluyla ultrasondur.

rahim büyüklüğü doğal varyasyonlar: Ana dönemleri

rahim boyutları gebelik ve menopoz döneminde ergenlik çağına ile yani bir kadının hayatı, bazı kritik dönemler ve anlar, göre değişir.

Yeni doğan kız rahimde uzunluğunda yaklaşık dört santimetre. Sonraki rahim boyutunda azalır sırasında involusyonunun dönemi gelir ve yaklaşık bir yıl neredeyse iki kat daha azdır. Aktif büyüyen o önce ergenlik tamamlanmasına yedi yılda bir yerde başlar.

7-7,9 cm serviks dahil olmak üzere uzunluk, 3-3,9 cm ön-arka boyutuna eşit genişlik ise zaten olgun ancak yapmamış kadınlar yönünden normal rahim boyutu için 2 ila 4.5 aralığındadır, cm ve en son olarak, rahim kalınlığı - 2 cm ile 4.

çocuk doğurma rahim arasında doğal olarak artan ve uzunluğu 32 cm, genişliği 20 cm ulaşabilir. In doğum sonrası dönemde, rahim hızla küçülmeye başlar ve önceki boyutuna geri döner. her bir parametre için bir iki santimetre ekleme anlayışına önce olduğundan daha Bununla birlikte, birinci ya da ikinci gebelik halinde, biraz daha uzun olacaktır. Bu nedenle, şu anda yapmamış kadınlarda norm rahim uzunluğu 8'e eşit olacak, ya da 9.2 cm, 5 cm genişlik yakın, kalınlık 2.9 ile 5.1 cm arasında olacaktır, ve ön-arka boyutu -. Sonraki gebeliklerin 4,6 cm uterus boyutu hemen hemen değişmeden.

uterus az bir kadın düşükle veya düşükle sonlandırılan bir gebelik varsa, boyut olarak değiştirilebilir. Bu yarım santimetre kadar büyüyebilir özellikle doğrudur uzunluğu vardır.

Her kadın için boyutlandırma bir birey olduğu için rahim büyüklüğü büyük ölçüde, anayasa ve kadınların boyutlarına bağlı olduğunu unutmamak gerekir. çerçeve düzenlemeler - sadece bir kılavuz ama zorunlu değildir dogma.

uterin patolojilerin sonucunda Artış

Rahim boyutundaki artış, aynı zamanda, belirli hastalıkların ortaya çıkmasını işaret olabileceğini belirtmek gerekir. Benzer şekilde eşlik belirti myom adenomyozis, eğilimi kanser, yumurtalık kistleri.

Ortak bir rahim artışın nedeni iyi huylu bir fibröz tümör olan miyom olan rahim. Küçük myomlar sağlık riskleri tutulamaz, çok rahatsızlığa neden yoktur.

o sıvıyla doldurulmuş yumurtalıkta bir oluşumdur bir kist, - birçok kadınlarda sık görülen bir başka hastalık. Genellikle çok rahatsızlık neden olmaz ve sonunda uzağa gider, fakat bazı durumlarda rahmin büyüklüğü arttığı bir komplikasyon verir.

Adenomyozis, hangi büyüyen rahmin endometrium kadınlarda sık görülen, genellikle otuz yıl sonra. Bu hastalık şiddetli ağrı ile karakterize edilir.

kendi boyutunda artışa yol açar rahim endometriyum kanseri, en sık görünen menopoz.

hastalığının varlığı sırt, karın ve pelvis ağrısı, hem de idrar veya ilişki sırasında göstermektedir. Dikkat edilirse bu tür belirtiler derhal bir jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

Böylece rahmin büyüklüğü onun hastalık öyküsü, hem de kadınların hesabı, bireysel ve yaş özelliklerini dikkate alarak farklı zamanlarda ultrason okumaların temelinde, soruya cevap vermek mümkün bir doktora danışmak en iyisidir belirlemek için, hangi büyüklükte olmalıdır sadece bu özel kadına rahim .

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.