SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Parotitis nedir? Sebepler, tedavi ve önleme

Ben aileleri büyüyen çocuklardır, kabakulak gibi hastalıklar haberdar olmasını pek anneler değilim. Sonuçta, çocuklar, bu saldırı kız daha muhtemel iki kat vurur. Ve hiçbir fikri ne bu hastalık var ve çocuklarının aşılama reddederek dikkatsizce tedavi edenler, sadece bu hastalığa tanıma gerekiyor. Yani kabakulak nedir? Hastalığın, özellikle akış ve tedavi nedenleri nelerdir? Bütün bunlar bu makalede bulacaksınız.

Kabakulak nedir?

Enfeksiyon boyun ve kulakların arkasında şiddetli şişme göründüğünde çünkü sıradan insanlar kabakulak hastalığı (fotoğrafın yukarıda sunulan hasta), "domuz" denir. Bu bir çocuk hastalığı çoğunlukla kabul edilir. yetişkin olamaz içinde Ama kabakulak riskini ortadan kaldırmak için. Hastalık MÖ 5. yy'da geçiyordu. e., ama kabakulak ve ne semptomları 20. yüzyılda sadece göründüğü tüm bilgiler.

Bu Paramiksovirüsü denir bir virüs, neden olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır. Son derece istikrarsız ve kolayca kaynayan veya ultraviyole radyasyon tarafından yok edilebilir. Ancak sıcaklıklarda uzun raf ömrü edebilen soğuk koşullar altında paramiksovirüs kararlı, yani, eksi 70-80 C dereceye kadar. Hastalığın en tipik tezahürü - iltihabıdır tükürük bezlerinde, onların olay bir artış elde edilir. Kabakulak ağırlıklı 3-15 yaşındaki çocukları etkiler. Bu kazanılan bağışıklık ömür boyu olarak kabul edilir olarak, o hasta domuz sadece bir kez inanıyordu, ama yeniden enfeksiyon vakaları sık meydana edilir. Eğer sadece bir hasta kişiden enfekte olabilir, böylece Doğada, hastalık ancak vahşi ve evcil hayvanlardan, sadece insanlar arasında yayılır.

Hasta domuz virüsü için hiçbir bağışıklığı bulunmuyor kesinlikle herkesi can. Sonuçta, sadece aşılama durumlarında ortaya çıkar, ya da durumda bir kişinin bir kez kabakulak ile hasta olsaydı. Paramiksovirüs ya havadaki damlacıkları tarafından enfekte olabilir veya temas yoluyla, örneğin, sağlıklı bir bebek ağızda son zamanlarda hasta bebek yaladı bir oyuncağı alır.

Ayrıca, bu hastalık için özellikle enfeksiyon sık vakalar neredeyse kaydedilen asla ilkbaharda ve yaz sonu kabakulak meydana sezon ile karakterizedir. Çocuklar ve erişkinlerde kuluçka dönemi biraz farklıdır: çocuk - 12 ila 23 gün ve yetişkinlerden - 11'den 25 gün.

Kabakulak özellikle ilk üç aylık dönemde, hamile kadınlar için son derece tehlikelidir. Enfeksiyon cenin solmasına veya düşüğe neden olabilir. dönemin geri kalanında o kadar tehlikeli değildir, ama geçen dönemde yenidoğanda belirgin sarılığa neden olabilir.

hastalıkların sınıflandırılması

Kabakulak üç formları halinde hastalığın şiddetine ayrılmıştır:

 1. Hafif bir şekilde kısa süreli artış sıcaklık ve tek tükürük bezleri kaybederek eşlik eder.
 2. Ortalama ağırlık şekli genel zayıflık, iştahsızlık ve uyku, uzun süreli ateş ve diğer glandular organ lezyonları eşlik eder.
 3. Şiddetli bir şekilde, merkezi sinir sistemi dahil olmak üzere birçok bezleri, lezyonlarla karakterize edilir. Şiddetli Sıcaklık kabakulak 40 dereceye kadar yükseltilebilir. ciddi komplikasyonların tehlikesi yaratır.

Aynı zamanda, hastalığın tipik ve atipik şeklinde ayrılır.

iyice belirgin özelliği, tipik form için I.. kendini göstermektedir kabakulak belirtileri ve kombine edildiğinde, kombine olarak ve bu izole edilmiş olabilir kabakulak belirtileri ve diğer ilgili hastalıklar.

II. semptomların Atipik sırasında tamamen yok olabilir.

kabakulak için de hastanın yaşına bağlıdır. Çocuklar domuz yetişkinlerden daha çok daha kolay olduğunu taşırlar.

Hastalığın nedenleri

Daha önce bahsedildiği gibi, kabakulak neden ana nedeni - paramiksovirüsün doğrusu, bir enfeksiyon. Enfeksiyon öksürük veya hasta kişinin hapşırma, konuşma yoluyla gerçekleşir, yani, nüfuz etme için ağ geçidi, üst solunum yolu mukozası olduğu. Hastanın tükürük sonra sağlıklı kişi enfeksiyon riskini artırır bunları kullandıktan sonra, havlu, yemekler üzerine düştü durumunda da, yani ev öğeler arasında bir enfeksiyon alabilirsiniz.

Virüs mukoza girdiğinde, orada birikmeye başlar, ve daha sonra, kan kanalının içine alır. Ve kanal tüm organlara dağıtılır. virüs için popüler bir yer - bir salgı bezi organı, bu yerleşir ve aktif çoğalmaya başlar. Tabii ki, bu iste diğer organlara olur, fakat iltihaplanma oluşur genellikle yoktur. Ama bizim bağışıklık sistemi vücudu korumak için her zaman olduğunu ve aktif olarak virüsüne bağlanan ve vücuttan uzaklaştırılır antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar ömür boyu vücutta kalır ve yeniden bulaşmasını engellemek.

Çocuklarda Belirtiler

Çocuk zaten bulaşmış olsa bile, ilk herşey, her zaman olduğu gibi hastalığın hiçbir uyarı işaretleri vardır edilir. Ama hemen ertesi gün, kabakulak ilk belirtileri:

 • 38-39 derece vücut sıcaklığının artması.
 • Biraz burun akıntısı, boğaz ağrısı.

Bu belirtiler SARS ile karışabilir. Ama başka bir gün sonra orada kabakulak tek elle ilk bölgede parotis tükürük bezinin şişmesi ve daha sonra diğer tarafı şişmeye başladığında. Bütün bu süreç bezleri ağız kuruluğu, ödem alanı oral kavite ve ağrı hoş olmayan bir koku iltihabı eşlik eder. Buna ek olarak, çocuk zor ve gıda çiğnemek acı verici, konuşuyoruz. Normal tükürük ve salya kabakulak bozulması için antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için, ağız boşluğu mukozasında yaralar neden olabilir.

kabakulak başlıca belirtileri ile birlikte kullanılırsa mevcut ve bu ağırlık, şişkinlik, bulantı, kusma, ishal gibi hazımsızlık belirtileri, o zaman pankreas lezyonlarında bahsedebiliriz.

diğer glandüler organları saldırıya maruz, aşağıdaki karmaşık kabakulak belirtileri:

 • Kızlarda karın, mide bulantısı ve vücut kırgınlığı ağrı eşlik eder yumurtalıkların, iltihabı vardır.
 • kabakulak karmaşık formları ile Boys testis iltihabı meydana gelir. Bu Skrotumda kızarıklık ve şişme görülür. Bütün bu hassasiyet eşlik eder.

Hiçbir şişme gözlenmiştir ile hastalığın silinen belirtileri ile akabileceği çocuk, yani muhtemelen hafif bir ısı artışıdır. Ve sıcaklık üç gün sonra yapılır. O olmasıdır çocuk kabakulak sahiptir belirtiler. Hastalığın Bu form risk altında değil, ama çocuk bulaşıcı kabul edilir ve diğer çocukları bulaşabilir.

Yetişkinlerde Belirtileri

yetişkinlerde hastalığın başlıca belirtileri çocuklarla benzer, ancak yetişkinlerde, birçok kez daha kabakulak daha karmaşık tabii riski. Yetişkinlerde kabakulak ilk belirtileri şunlardır:

 • Titreme.
 • Baş ağrısı.
 • kaslarda ağrı.
 • Burun akıntısı.
 • boğazdaki Öksürük ve rahatsızlık.
 • bölgede rahatsızlık nerede tükürük bezi.

Bu semptomların yanında ödem parotid bölge, her iki taraftan da, tükürük bezlerinin tipik bir yetişkin eş zamanlı iltihap ilave edilir. Çoğu zaman, kabakulak virüsü submandibuler ve sublingual bezlerin etkiler. Şişme 10 güne bir kişi yukarı eşlik ardından azaldı. Bir ağrısı olan hasta ve zor adamı çiğneme yaparken konuşmak için. Rüyada hasta yan yatarken tatsız hale geldikçe hastalığın döneminde kişi uykusuzluk görünür neden uzun zaman olan uyku için bir poz seçemezsiniz. Salivasyon büyük ölçüde böylece ağız kuruluğu (ağız kuruluğu), ayrıca rahatsız iştah görünür rahatsız. Bu akut faz 4 gün öncesine kadar sürebilir, yavaş yavaş hafta sonunda öldü. Yetişkin muhtemelen tüm vücuduna yayılan kalın ve kırmızı noktalar şeklinde döküntü.

kabakulak teşhisi gibi?

Birçok kişi düşünüyorum ve bu zor kabakulak gibi bir tanıyı koyabilmek için?! Bir kişinin domuz burnu benzediği zaman Nitekim, tüm işaretler, ortada. Ama her zaman o kadar basit değildir. tükürük bezlerinin şişmesi diğer hastalıklara eşlik edebilir gerçeği. Bu nedenle, doğru bir teşhis yalnızca hastanın iç incelemeden sonra doktor olabilir. görsel muayene ek olarak, doktor, hasta sağlığı ve şikayetlerin onun haline ilişkili birkaç soru sorar, hem mümkün açıklık olarak, hasta yakın zamanda kabakulak hastalarla tebliğ etmiştir. Sonra doktor laboratuar testleri belirler. Tipik olarak, bu durumda, idrar analizi bilgilendirici değildir, sadece enfeksiyon vücutta mevcut olduğunu gösterebilir. en modern yöntem kabakulak Immünofloresan tanımıdır. Bu yani 2-3 gün sonra, güvenilir sonuçlar elde etmek, en kısa sürede size verir. Ayrıca, yöntem, kabakulak antikorların varlığının belirlenmesi.

kabakulak tedavisi

bu hastalığın böyle, çoğu tedaviler yapılmadığı gibi, bütün kuvvetler komplikasyonların ihtimalini dışlamak için sadece acele. işlem hastalığın agresif tabii göstergesi olmadığı Tipik olarak, kabakulak hasta hastaneye, olamaz. Hasta yaşarsa nedenle, aşağıdaki belirtiler derhal bir ambulans çağırmalıdır:

 • Şiddetli baş ağrısı.
 • kusma ile Bulantı.
 • Konvülsiyon.
 • bilinç kaybı.
 • bedenin belirli bölgelerinde uyuşma.
 • İşitme ve görme bozukluğu.
 • Karın ağrısı.

Hasta böyle kabakulak olarak hastalığın hafif bir formu varsa, tedavi evde yapılır. Doktor belirler:

 1. Yatak istirahati.
 2. Bol sıvı içmek.
 3. tüm yapay ve zararlı ürünlerini içermez Diyet. Ayrıca, gıda keskin ve kızarmış olmadan, yumuşak, ılık olmalıdır.
 4. kaynamış su veya borik asit çözeltisi ile ağız durulama.
 5. Antiviraller, immünomodülatörler, bağışıklık uyarıcılar ve ateş düşürücü, güçlü bir sıcaklık varsa.
 6. Ayrıca şişmiş alan kuru ısı uygulamak için tavsiye edilir.

kabakulak şiddetli esnasında hastaneye yatırılabilir. Tedavi sonrası komplikasyonların türüne bağlı.

girişiyle birlikte, menenjit veya polinöropati yukarıda ve bazı ilaçların atanması eklenir. Buna ek olarak, sıkı yatak istirahatı gösterir. serebral kan akışını artırmak ilaçları reçete. glukokortikosteroidin ve yapılmalıdır beynin şişmesi önlemek için detoksifikasyon terapisi. Ayrıca tayin vitamin E, PP-asit, C, B

girişiyle birlikte, pankreatit de sıkı tayin yatak istirahatı ve iki gün sürecek küçük bir "açlık grevi",. Şu anda, hasta damardan besin alacaktır. Sonra hasta tüm zararlı hariç tutar özel bir diyet, kayıt edilecektir. Böyle bir diyet diyabet riskini önlemek için, bir yıl kalması gerekecek.

kabakulak gibi hastalıklara karşı orşit durumunda, tedavi kortikosteroid kullanımı ile gerçekleştirilir.

olası komplikasyonlar

Çoğu zaman kabakulak gibi hastalıklar, insan hayatı için tehlikeli değil ilerler, ancak olgular ciddi komplikasyonlara yönelik nerede potansiyel vardır. Bunlar organizmanın zayıf koruyucu fonksiyonlarının ortaya çıkar. orşit (testis iltihabı) olarak kabakulak komplikasyonları tabi 10 yaş arasında erkek çocuklar tüm vakaların neredeyse yarısı. orşit için, skrotum şiddetli ağrı ve kızarıklık sıcaklık artışını karakterize edilir. Özellikle tehlikeli ergenlik döneminde erkekler için hastalığıdır. orşit şiddetli içine giderseniz, testis atrofiye neden ve kısırlık uyandıracak. İstatistiklere göre, aynı zaman ve kabakulak orşit erkekler de hastaların yaklaşık% 30'u sonuçsuz kalması

Paramiksovirüs pankreatite neden pankreas üzerinde zararlı bir etkisi olabilir. kabakulak menenjit başka sık komplikasyonu zamanında tedavi ile olumlu bir prognozu olduğu düşünülmektedir.

Daha fazla bilgi için nadir komplikasyonlar şunlardır:

 1. Ooforit (kızlarda gözlenen yumurtalık iltihabı).
 2. Tiroit hastalığı da (tiroid fonksiyon bozukluğu).
 3. işitme sinirinin yenilgi.
 4. Artrit ve poliartrit.
 5. Mivokarditis.
 6. Nefrit.

Çok, çok nadir, ancak ölüm vakaları meydana gelir. Biri yüz bin düşer ve en sık ikincil enfeksiyon katılımıyla veya hastalığın çok şiddetli ders ile ilişkilidir.

önleyici tedbirler

Kabakulak derece bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle bu hastalığın belirtileri varsa başkalarından hastayı izole etmek acil bir ihtiyaçtır. Üstelik bu konuda özel önem, kabakulak aşı önlenmesi sürer. Ne yazık ki, olumsuz aşı her türlü ülkemizde birçok annelerin tutum. Bütün çocuklar kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı, ancak bebek mama aşılama reddetmesi yazdığında durumlar da vardır. Bu gereksiz bir risk! Tabii ki, her çocuğun aşı için kendi reaksiyonu vardır. Kabakulak, bu esnada, aşılama daha sağlığına çok daha fazla zarar edebilir. Hemen yaptıktan pişman olmaya daha güvenli olması aşının gerekli miktarda tanıtmak için daha iyidir. Zamanında aşılama (kızamık, kabakulak, kızamıkçık)% 98 oranında enfeksiyon riskini azaltacaktır. Ve bu oldukça yüksek bir orandır.

Standart koşullar altında, aşı (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) doğumdan sonra bir yıl atanır. Bebek annenin antikorları korumak için çünkü daha önce bu dönem aşılama, yürütülen değildir. Tekrar aşılama (kızamık, kızamıkçık, kabakulak) 6 yıl içinde gerçekleştirilir. Eminim pek çok biz kızamıkçık ve bahsediyoruz merak olduğum kızamık?! Aşı Kabakulak yaygın bu hastalıklara karşı antikorlar ihtiva eder. (Kızamıkçık, kızamık, kabakulak) aşılama sonrasında olduğu gibi olabilir reaksiyon aşağıdaki gibidir: yaklaşık 5 gün ateş ve tükürük bezlerinin hafif bir artış ortaya çıkar. Bu belirtiler bağışıklık üretildiği birkaç gün sonra, sürer.

Çocuğunuz böyle kabakulak, aşılama ya da endişe etmemesi gerektiğini tedavisi diğer değerlendirme hastalıklarla hasta ise Unutmayın, hemen doktora çocuğu göstermeleri gerekmektedir. başarısızlık olay hastalığı karmaşık bir şekle gidebilir. Böyle kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıklara karşı aşılama tepkileri unutmayın. Elbette Yorumlar, kafa karıştırıcı olabilir, ancak çocuğunuzun sağlığı sorumludur, bu nedenle önleyici tedbirler gereklidir geçerlidir.

Kabakulak aşısı Sakıncası yoksa, sadece mükemmel sağlıklı çocuklar uygulanır. Doktor aşı iptal edebilirsiniz başlıca nedenleri şunlardır:

 • Soğuk algınlığı.
 • 1 yıla kadar.
 • Aşı karşı aşırı duyarlılık. Çocuk böyle aşısı hakkında kızamıkçık, kızamık, kabakulak, anneler raporları gibi hastalıklara karşı aşı olmak zaman bir çocuk, mevcut aşının bileşenlerine aşırı hassasiyet ve çocuk sert transferler aşı olduğu kadar çabalasa da, negatif.
 • Hormonal tedavi.
 • Malignancies.
 • Gebelik.

Çocukta aşıyla negatif bir reaksiyon yoktu önceden tüm olası kontrendikasyonları bilmek önemlidir.

Hastalığın yayılmasını önlemek için aşağıdaki önleyici önlemler alınmalıdır:

 1. Hastanın mutlaka başkalarından izole edilmesi gerekir. Genellikle anaokullarında hasta olan çocuk eve gönderilir ve anaokulu karantina için 3 hafta boyunca kapanır. Bu süre zarfında yeni bulaşmalar ortaya çıkmazsa, çocuklar anaokuluna güvenle geri dönebilirler.
 2. Tüm nesneleri ve oyuncakları dezenfekte etmek gereklidir.
 3. Hasta ve arkadaşları tıbbi maskeler giymelidir.
 4. Oda düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Sonuç

Sonuç olarak, tehlikeli olan hastalığın kendisinin değil, olası komplikasyonları ve sonuçları olduğuna dikkati çekmektedir. Umarız parotitin kendisi ve bunun nasıl ortaya çıktığı hakkında zaten bir fikriniz vardır. Elbette, bugün kabakulak aşı değildir, veba değildir, ancak enfeksiyon vakaları sıklıkla ortaya çıkar. Kendinizi korumak ve çocuğunuzu korumak için, aşıların zamanının yaklaşık% 100'ünde yapılması gerekir. Kızamık, kızamıkçık, parotit gibi hastalıklara karşı antikorları içeren bir kombinasyon aşısı seçmek daha iyidir. Kendinize ve ailenize iyi bakın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.