FormasyonÖykü

Paranın Tarihçesi

para tarihini başladı tam olarak ne zaman, çok sorunlu olduğunu varsayalım. İlkel zamanlarda, böyle bir kavram ve karşılık gelen bir olgu yoktu. para gibi İlişkiler, sürecin insanlar arasındaki iletişimin başlaması ile, çok daha sonra yaşıyoruz.

Paranın tarihi değişimi ve mülkiyet kalıplarının değişim sürecine doğrudan ilişkilidir. Bu değişim çok erken aşamada, şimdi, para ilişkilerinin prototipini dikkate gündelik karakterini giydi olabilir. malların bu aşamada, bir diğeri tarafından değer karşı ürünler eşdeğer ifade edilmiştir. Bu objeler, yiyecek ya da evcil hayvanlar gibi hareket edebilir. Örneğin, Aztek para kakao çekirdekleri gibi kullandı. Bu aşama, bir rasgele ya da basit bir tekabül sahip olma.

Paranın tarihi birkaç ardışık aşamalardan geçmiştir. tarım ve pastoral kabilelerin oluşumu katkıda malların değişimi düzenli bir şekle taşındı ve mülkiyet rastgele desen tam yerini aldı. Bu form değişimi, çeşitli mal eşdeğeri takas edilebilir malların çok içerdiğini önceki farklıdır.

değişimi daha gelişmiş hale geldi. o mal-eşdeğeri belirsiz sayıda olması nedeniyle Ancak, bu aşamada, her bir malın değeri, henüz tam ifadesini almadı. maliyeti oldukça heterojen ifadesi oldu. Bu nedenle, yavaş yavaş o zaman piyasa birim maliyetinin ifadesi için kullanılmaya başlanmıştır ürünleri, öne çıkmaya başladı. Yavaş yavaş evrensel eşdeğer bir rol üstlenmiştir, tek bir ürün izole edildi. Bu aşamada, para sahiplik vardı. Şu anda terimin modern anlamda para tarihini başladı.

onun içinde özüne para emtia doğa, ancak bir mal olarak kabul edilemez. evrensel eşdeğer düzenli rolünü gerçekleştirir, çünkü çok özeldir. Herhangi bir ürün herhangi bir insan ihtiyacını karşılamak ve tüketici için Birim fiyatı olabilir. Para aynı ürün (diğer bir deyişle, diğer herhangi bir değiş tokuş edilebilir) genel değerine sahip olur. Bu paranın özellik likidite denir.

evrensel eşdeğer (para) birkaç temel gereksinimlerini karşılamak için yapıldı: depolama sırasında bozulmaya olmamalı, taşıması kolay, öyle toplam değeri kaybı olmadan bölünebilir olması gerekiyordu.

Metal tabanında paranın yaratılış Tarihçesi metalin görünümü ile başlar. İlk değerli metallerin yapılmıştır altın ve gümüş sikkelerin tedavüle tanıtıldı. İlk sikkeler MÖ 7. yüzyıldan Lydia ortaya çıktı Sonra Yunanistan, Küçük Asya ve İtalya'da üretmeye başladı. en değerli altın sikke idi.

Rusya ise sikkeleri 9-10 yüzyıllarda başlandı. adı 'para' Tatar gelen gümüş sikke, "Tenga" olarak adlandırıldı. para olarak kullanılan gümüş külçeler beri parçalara (bölünebilir idi) gerekirse, o zaman, "ruble" o zaman çağrıldı halinde kesilir.

Ama Tam metal paralar kendi mezhep gerçek değerinin denk, çok pahalıdır. Metal Madencilik artık ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ayak uydurmak edilir. Sorunu Çözme para doğası tarafından atıldı. Yavaş yavaş, tam metal para markaların değeriyle değiştirilir başladı. Şuna ile sikke, değerli metallerin miktarı azalmaya başladı, olduğu nominal değeri onlara değişmedi.

Bu işlemin bir sonucu olarak, madeni paralar ucuz baz metallerin para fonksiyonel formu ile değiştirilmiştir. Sonunda, biraz para, kağıt ambalaj. Onların da ilk defa 9. yüzyılda Çince girdi. Avrupa'da, tamamen tedavülden gerçek para yerinden, 15. yüzyıldan yaklaşık Kağıt şeklinde yürümeye başladı. Rusya'da, kağıt paranın tarihi 18. yüzyılda başladı, bunlar banknotlarda çağrıldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.