FormasyonÖykü

Halikarnas Mozolesi: inşaat ve mimarlık tarihi

Halikarnas mozolesi - Bodrum Türk kasaba dünyanın yedi harikasından biri bulunur civarında. Eski zamanlarda Halikarnas olarak bilinen Caria'nın Pers satraplık başkenti yoktu, çünkü bu yerde tesadüfen ortaya çıktı.

öykü

İl Halikarnas 2. binyılda Yunanlılar tarafından kurulmuştur. MÖ. e. 1. bin ortasında, o egemenliği altındaydı Pers imparatorluğunun. Halikarnas Mozolesi 4. yüzyılda inşa edilmiştir. M.Ö. Karya satrapı Maussollos'un (377g.-353 BC. E.) Ve eşi Artemisia II bir mezar gibi. Bu yapıyla Maussollos'un mozole (Gr. Mausoleion) demeye başladı. Mezarın yapım Ancak nihai inşaat, o yaşamadı, Mausolos ömrü boyunca başladı. Efsaneye göre, mozolenin yapımı kocasını sevdi ve onun anısını yaşatmak istedik Artemisia, yol açtı. Bu nedenle, Halikarnas Mozolesi genellikle aşk anıt denir. Bu binlerce turist çekmektedir.

Halikarnas Mozolesi 1800 yıldır gezginlerin hayal vurdu, ancak 13. yüzyılda güçlü bir depremle yıkıldı. Haçlıların mozolesi yıkıntıları üzerinde 15. yüzyılda St Peter bir kale inşa ettiler. Eski birimlerin mermer mezar bu binanın yapımında kullanılmıştır. Haçlılar dışarı sürüldü zaman, kale bir Türk Bodrum Kalesi oldu. 19. yüzyıla gelindiğinde Türbe vakıf ve çeşitli heykeller oldu. Bodrum Bodrum Kalesi bugüne kadar değer ve mozolenin taşlar yapısında görülebilir. Mezarın kendisi topraklarında üzerinde, kalıntıları ve Halikarnas tarihinin küçük bir müze görebilirsiniz.

mimari

Aynı zamanda Halikarnas Mozolesi, tapınağın ve tapınağın rol oynamıştır. Onun inşaat Yunanistan'ın Satyr ve PYTHEAS mimarlarını içeriyordu. mozolenin yaratılmasına az önemli böyle oynanır , ünlü heykeltıraşlar Scopas'ın Brikasid, Leokhares ve Timothy gibi.

mimari olarak, bu binada tarzların bir karışımı vardı. Buna ek olarak, Mausolos farklı alışılmadık şekli ve büyük boyutta mezar. Halikarnassos Türbe alanı 5.000 m²lik ve yüksekliği oldu -. 20 m temel beyaz mermer döşeme ile kaplı bir 5-katmanlı bir dikdörtgendir. Yunanlılar ve Amazonlar savaşını tasvir eden mermer kabartma - binası, oymalı friz ile dekore edilmiş. tanımlanmıştır friz uzunluğu 117 m'dir. Şimdi, mezarların bazılarında kabartmalar bulunmaktadır British Museum'a.

tabanına yerleştirildi periptera bulunan Türbesi. O da, 39 11 metrelik sütunlar çevriliydi. Çatının için bir destek olarak görev yaptı. Son bir şekilde çıkarılan basamaklı piramit, 24 aşamadan oluşan. mimarların çatı üst kısmında mermer quadriga olduğunu. Dört atın çektiği eski bir araba olduğunu. Bu Mausolos ve Artemisia bir heykeldir. mermer lahitler Kraliyet çifti mezarın içine yerleştirildi. Binanın mükemmel tamamlayıcısı mozolenin dibinde biniciler ve mermer aslan heykelleri olarak görev yaptı. Halikarnas Mozolesi böylece ondan önce var haklı olarak dünya harikası olarak kabul bütün mezarları gibi değildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.