OtomobilKamyonlar

Otobüs Golaz 5251, 6228: teknik özellikler ve resimler

Golitsyn bitki üzerindeki araçların yelpazesini genişletmeye karar verdi. Mühendisler işin büyük miktarda geçirdim ve sonuç bir otobüs Golaz 5251. Bu modelin temel amacı olan - Uzun mesafe ve banliyö yolları üzerinde çalışır. İlk defa 2010 yılında prototip tesisi için "Comtrans" sergisi sundu. Sergi sonrası birçok bu araba hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi.

Bitki bugün ana ürünleri üreten - şehir otobüsleri. Bu makineler - tamamen GOLAZ gelişme. üretimin bir kısmı turistik araçların üretimine müsaade edilmektedir. Yeni modellere ek olarak fabrikada kaba üretmek - bu Golaz LIAZ 5256. başlığında Tanıdık harfler net teknik Liaz otobüsün temelinde tasarlanmıştır ortaya koyuyor. Ancak, tam birleşme araba geldi, onlar yanlara derler. Uzun mesafe taşımacılığı için onun uygun değildir bulunmaktadır.

Otobüs Golaz son modeli bazı birimleri ve bileşenlerindeki yeni uzun mesafe ile benzerlikler sahip olmasına rağmen, tamamen farklı ve özgün bir otomobil.

otobüsü doğdu nasıl

Uzun mesafe modeli Temmuz 2009'da oluşturmaya başladı. Bu süre boyunca işin sadece muazzam miktarda yapılmıştır. Yani, şirket mühendisleri satıcılarla ve sonradan otobüsü kullanmak zorunda olanlarla verimli bir diyalog gerçekleştirdik. Neredeyse gerekli bilgileri "ilk elden" veya gelecekteki tüketicileri aldı ve bu otobüs Golaz inşa olması. Eğer oluştururken model mühendisleri yenilikçi teknik çözümler, hem de önemli ölçüde makinenin ömrünü uzatmak için tasarlanmış yeni malzemeler, kullandı. Üretici olarak emin ve 12 yıldır bir garanti sağlar. Bu vücut üzerinde dağıtılır.

görünüm

bu makine onun çekim görünüşü olduğu söylenemez sağlar. Tasarımcılar böyle bir şey yapmak için hiçbir acelesi vardır ve oldukça muhafazakar bir tarzda bir model inşa etti. Golaz (otobüs) bakın. Fotoğraflar aşağıda sunulmuştur. Bu girişim sırasında oluşturulan diğer birçok otobüsün benzer. Yani, aynı zamanda düz çizgiler ve cam vücut tarafından orada hakimdir.

Ama buna dikkat. Genel anlamda panoramik ön cam zirveler. Aynı zamanda, yine de önemli ölçüde modelinin aerodinamik özelliklerini artırıldı. Ancak hepsi bu değil. iki tarafta artık pencere erken arasındaydı geleneksel sayaçlarını, bkz. Şimdi kablo sızdırmazlık tabakası ayrılmış pencere camlı pencereler olarak hareket ederler. hala kullanılabilir duruyor. Onlar pencerelerin bakışlarına saklandım. Gövdenin içinde bagaj kapağı arasında daha büyük engeller vardır. Böylece, eklemlerde ve dikişleri kurtulmak mümkündü. tamamen sağlam ve çekici aracılığıyla araba sanki.

Ayrıca görünmez yeniliklerden bazıları hakkında birkaç söz söylemek gerekir. Otobüs Golaz çinko kaplamanın bir çift katmanlı sahip özel yaprak kılıflı. Ön ve arka maskeler fiberglas. çatı da fiberglas oluşur. Kapakları bagaj - alüminyum.

Bütün bunlar dikdörtgen çelik boru çerçeve üzerine inşa edilmiştir. bitkide korozyona vücut direncini artırmak için çelik uzay çerçevesi bileşikleri, aynı zamanda döşeme kaynaklı değildir. Kaynak başarılı bir şekilde tutkal yerini aldı.

salon

Mümkün olduğunca iç tasarım biz dikkate potansiyel sahiplerinin tüm isteklerini alır. Birçok geçiş artırmak amacıyla yolcu için koltuk genişliğini azaltmak istedi. Bu isteği tatmin. Isıtma için kullanılan Özerk ısıtma sistemi. Bu kadar 8 olarak sobalar olduğunu. Her biri 8 kW kapasiteye sahiptir.

Alıcılar için çeşitli takımlar sağlar. Bunların en basiti ilgisi yoktur. Orta ve yüksek rahat bir salon, multimedya, klima denetimi ve bir biyo-tuvalet olacaktır. Kabin 53 temel versiyonunda insanları ve diğer 55 barındırabilir. 55 kişiye Makine uzunluğu daha olacak ve 13 metre olacaktır.

sürücü

Gerekli tüm ayarlamaları ile en rahat bir sandalye ile donatılmış otobüs "Golaz". Onlar Yekaterinburg, ülkemizde yapılmaktadır. direksiyon kolonu da tüm gerekli ayarlamaları vardır. Bu Mercedes kapasitelerde Türkiye'de yapıldı.

Gösterge tablosunda olmadı. Tüm enstrümanlar ve cihazlar - tamamen analog. Bilgisellik ve okunabilirliği çok düşüktür. Belki, ondan sonra her şey çok daha iyi olacak.

teknik özellikleri

Golaz - üç dizel birimleri biri ile kullanılabilir otobüs. Her biri - bir altı silindirli sıralı motoru. Her Euro-4 standartlarını destekler. Onlar kendi özelliklerinde sadece farklıdır. Temel oran üreticisi MAN zaten kanıtlanmış ve geleneksel motorda yaptı. 280 litre - Bu dizel motor 6.9 litre kapasitesinin bir çalışma hacmine sahiptir. s., 1200 devir 1100 Nm tork.

tasarruf etmek isteyenler için, Cummins'e üniteyi önerilmiştir. 6.7 litre, maksimum güç - - 272 beygir gücü İşte hacmi azdır.

fabrikada ve güç aktarma sistemleri yerli üreticiler üzerinde unutmayın.
11.5 litre - Bu nedenle, üçüncü motor 536 ile temsil edilen hacmi yamz. güç motorları tarafından sunulan bundan çok daha yüksek olacaktır. Güç onu 315 kuvvetlerini üretir. Ama tork zayıftır. 1300 rev de Toplam 882 NM.

Altı ileri manuel vites bir çift tüm motorlarda sunulmaktadır.

Otobüs Golaz 6228

Bu model sadece sunulan edildiğinde, bu model seyirci önünde değildir ve Liaz 62 Serisi göründü. Ama bu kadar değil. Görünüş, vücut, iç - her şey farklı ve yenidir.

Makine Scania'dan bir şasi üzerine inşa edilmiştir. Arka çıkıntı 9 litrelik motor saklandığı. Bu Kedi motor ve Scania'dan altı silindirli turbo dizel motor değil. Gücü - 300 at. ilginç, üç akslı otobüs nedir. torku motordan ikinci eksene verilir. Üçüncü eksen steer sorumludur.

Fren ve direksiyon sistemleri aynı yerde tüm yapılır - İsveç, Scania mühendisleri içinde. Bitki uzmanlarının kalanı boyunca Golaz çalıştı. Otobüs 35 kişi için tasarlanmıştır, ancak yaklaşık 140 yer olduğu tahmin ediliyor.

Nasıl ve neden?

Bir uzlaşma - modeli 15 metre uzunluğunda tanımladı. yoksun Bu bağlantı,. Şimdi kentsel veya şehirlerarası yollar için artan karlılık ile bir makinedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.