MaliMuhasebe

Nakit kitap, türleri ve düzen

Tüm dahil Rus mevzuatına, her örgüt, gereğince işletmelerin, bankacılık hizmetlerini kullanmak için serbest nakit depolanması için gerekli olmalıdır. Ve çoğu durumda diğer tüzel kişilerle onların yerleşim tarafından yapılmalıdır banka havalesi. Ama sahip oldukları ulusal para birimi cinsinden bütün makbuzları ve nakit ödeme nakit kitapta dikkate alınacak. nakit ile uğraşan iş yapan bireysel girişimciler dahil - Ve kasa defteri istisna, kuruluş ve işletmelerin (organizasyon bundan sonra) olmadan yapılmalıdır.

Her bir tüzel kişiliğe sahip kurum ve tek nakit-kitap ulusal para birimi cinsinden bütün ürünler dikkate nakit işlemlerini almak için tasarlanmış olan, bir kasa vardır. dikkate almadan operasyonları kendi nakit Ayrıştırılamayacak gerçekleştirdi. Her tür birim, bağlı olduğu kuruluş tarafından tasarlanan ve çıkarılan ayrı kendi nakit kitap.

Genel tasarımı genellikle cashbook örgütün kasiyer sorumluluğundadır. Daha sonra araya dize nakit kitap ve onun yönetmeni ve baş muhasebeci mührü ve imzası mutlaka, o zaman, onun itibari sayfa yayınladı listeleri tek sayılır.

Bakımı kasa defteri de dahil kasiyer görevleri, iki kopya (kullanarak tüm kayıtları bunu yapmak zorundadır karbon kağıdı). ayrılmaz ve gözyaşı - Çarşaf kasa defteri iki bölüme ayrılmıştır. "Gevşek yapraklı" sözde ilk kopyası (ayrılmaz parçası), kendisini kayıt nakit olarak kalmalıdır. İkinci kopyası (gözyaşı parçası) başlıklı 'Rapor kasiyer "ve bir belge temsil sayede yandan hareket nakit kasiyer raporlar. birinci ve ikinci örnekleri, tabii ki, aynı olmalıdır ve numaralandırılabilir.

mevcut koşullar altında muhasebe kayıtları elektronik kuruluşlarda yapılabilir bilgisayar donanımı ve nakit kitabın kullanımı ile ağırlıklı olarak gerçekleştirilir göz önüne alındığında. Ancak üç temel koşullar, bu karşılanması gerekir. İlk olarak, ilgili düzenleyici ve denetleyici otoriteleri ile tutarlı nakit kitap, yürütmek için lisanslı bir bilgisayar programı satın alınmalıdır. İkincisi, doğrudan yeterli bilgisayarın koruma ve program sunmaktır yetkisiz erişime onlara. Ve son olarak, üçüncü olarak, kasiyer böyle bir program ile çalışma ilkelerine göre eğitilmiş olması gerekir.

Programın kendisi görsel ekrana test sadece ekranda içeriğini vermelidir nakit defteri tutmak, ancak geleneksel bir nakit kitabı, yani "gevşek-yaprak" ve gerekli olan aynı belgelerin yazdırmak için "kasiyerin Raporu." Buna ek olarak, program otomatik vermelidir sayfaların numaralandırma kasiyerin müdahaleye imkan kitabın değil,.

(Gerek görüldüğü takdirde veya başka açıdan,) her takvim yılı sonunda tüm önceden normal bir nakit kitap olarak aynı şekilde sertifikalı kitapta, ilgili siparişin açılan, günlük "gevşek-yaprağı" baskılı. Buna ek olarak, aynı süre içinde, elektronik ortamda kasa defteri elektronik ortama aktarılması gerektiğini ve kuruluşun arşivleri transfer oldu.

nakit kitabı gerekirse diğer sorumlu çalışana, baş muhasebeci sorumluluğunda veya gereken uygun bir düzen yapma doğruluğunun kontrolü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.