FormasyonBilim

Orion takımyıldızı içinde iki parlak yıldız: isimler. Orion Takımyıldızı'ndaki en önemli yıldızlar

Orion takımyıldızı, gece gökyüzündeki en güzellerinden biridir. Birçoğu için çocukluk döneminden tanıdık: göz ardı etmek zordur, çünkü Orion takımyıldızındaki en görünür yıldızlar ve gök cisimleri Dünya'dan çıplak gözle görülebilir. Bunlar armatürleri, Güneş'ten üstün parametreleri ve güzel Büyük Bulutsu M42'yi içerir. Orion, Rigel ve Betelgeuse takımyıldızında iki parlak yıldız gökyüzünde bulmak çok kolay. Takımyıldızının diğer öğelerinin keşfedilmesini kolaylaştırıyorlar.

tanım

Orion - eski mitolojik karakter, yetenekli avcı, müttefiki ve sevgili Artemis. Takımyıldızı hakkındaki efsaneler ve efsaneler Orion, gökyüzünde, kıskanç kardeşi Apollon'un kurnazlığının bir sonucu olarak bir avcıyı öldüren düşüncesiz bir tanrıçanın iradesi ile ortaya çıktığını söylüyor. Artemis sevgilisini hatırlamak için sonsuza kadar yemin etti ve onu gökyüzüne yerleştirdi.

Elemanların düzenlenmesinde, avcının silüetini tahmin etmek çok kolaydır. Gökyüzünde kaldırılmış bir küpeşte, kemerinde bir kılıç ve elinde bir kalkanla dondu. Takımyıldız detayları bilinen yıldız yıldızlarıdır. Çıta, karakteristik bir şekil oluşturur. Orion Belt, düz çizgiye yerleştirilmiş üç iyi işaretlenmiş yıldız tarafından oluşturulmuştur. Biraz daha düşük, Orion Kılıcının yıldız işareti, iki yıldız ve aralarında M42 bulutsunun bulanık bir lekesi var. Çizginin güneydoğu ucundaki kemer, Sirius'u, kuzey batıdan da Aldebaran'a işaret ediyor.

Orion takımyıldızında her parlak yıldız etkileyici. Çevreleyen takımyıldızları, parlaklıkları için etkileyici çok sayıda element bulunmaması nedeniyle, güzelliklerini yitiriyor.

Şampiyonanın Palması

Bütün bu ihtişamın zemininde, birkaç dev göze çarpıyor. Orion - Rigel ve Betelgeuse takımyıldızındaki iki parlak yıldızın tarihi adı. Bilimsel atamaları sırasıyla Beta ve Alpha Orion'dur. Daha önce de belirtildiği gibi, her iki devi de Dünya'dan mükemmel bir şekilde görülebilir. Bu ilahi figürde birinci yıldızı kazanmak için yarıştıklarını söyleyebiliriz. Betelgeuse Alfa olarak belirlenmiştir, ancak Rigel biraz daha parlaktır.

Orion takımyıldızındaki iki parlak yıldızın adı Arap kökenlidir. Çevirida Rigel "bacak" ve Betelgeuse - "koltuk altı" anlamına gelir. Böylece, yıldızların isimleri, ışıkların nerede bulunduğu hakkında yaklaşık bir fikir verir. Alpha Orion avcının sağ koltuk altında bulunur ve Beta bacağında.

Kırmızı süpergen

Birçok açıdan Betelgeuse, Orion'daki en önemli armatür olarak düşünülebilir. Yarı düzenli değişen yıldızlara atfen kırmızı bir süperci: parlaklığı 0,2 ila 1,2 arasında değişiyor . Bu durumda, parlaklığın daha küçük olan sınırı, güneşte bu parametrenin seviyesini seksen bin kez aşar. Yıldız ve Yer arasındaki mesafenin ortalama 570 ışıkyılı olduğu tahmin edilmektedir (parametrenin kesin değeri bilinmemektedir).

Betelgeuse ölçeği onları güneş sisteminin gezegenlerinin yörüngelerinin boyutlarıyla kıyaslayarak gerçekleştirilebilir. Lambızızın yerine yerleştirilirse, bir yıldızın minimum boyutu, Mars'ın yörüngesindeki alanı kaplayacak. Maksimum - Jüpiter'in yörüngesine karşılık gelecektir. Betelgeuse kütlesi 13-17 kat daha fazla güneştir.

Eğitim problemleri

Alpha Orion, Güneş'in 300 milyon kat daha fazla hacmi var. Kesin çapı ölçmek zordur, çünkü yıldızın merkezinden uzaklaştığınızda parlaklık yavaş yavaş azalır. Betelgeuse'ye olan mesafe 650 ışıkyılı olarak kabul edilirse, o zaman çapı yıldızımızın 500 - 800 arasındaki karşılık gelen parametrelerine değişir.

Betelgeuse - Güneş aydınlatmasından sonra ilk olarak, bir uzay teleskobu yardımıyla diskin bir görüntüsü elde edilebilir. Fotoğrafta, merkezdeki parlak bir noktaya sahip bir yıldızın ultraviyole atmosferi basıldı. Boyutları, dünyanın çapının birkaç düzine katını aşıyor. Bu bölümün sıcaklığı, kozmik gövdenin yüzeyinin geri kalanından daha fazladır. Lekenin kökeni hala bilinmiyor. Yeni bir fiziksel olgunun yıldız atmosferi üzerindeki etkisinin sonucu olduğu kabul edilir.

Orion Bacağı

Rigel, Orion takımyıldızının en parlak yıldızıdır. Gösterişli Hare ve efsanevi bir avcının cennet imgesinin bitişiğindeki Eridan, genellikle gökyüzünde Rigel'e yakın konumuyla tanımlanır. Beta Orion, parlaklığından dolayı gözlemciler için bir rehber görevi görür.

Rigel, görkemli yıldız büyüklüğü 0.12 olan, beyaz mavi bir süper yaratıktır. Güneş'ten yıldızın mesafesi yaklaşık 860 ışıkyılıdır. Beta Orion yarıçapı Betelgeuse parametresinden daha düşüktür. Bu durumda, Rigel'in parlaklığı bizim yıldızımızın parlaklığından 130.000 kez daha fazladır. Bu parametrede, Alpha Orion'dan önde gidiyor.

Betelgeuse gibi Rigel değişken bir yıldızdır. Yaklaşık 24 günlük bir periyot ile 0,3'ten 0,03'e değere kadar değişen düzensiz bir döngü ile karakterizedir. Rigel geleneksel olarak üçlü yıldız sistemi olarak düşünülür . Bazen dördüncü bileşene sahip olmakla alakalıdır. Bununla birlikte, varlığının tartışılmaz kanıtları henüz elde edilmemiştir.

komşu

Orion Beta'sıyla, Cadı Başının Bulutsusu bağlanır. Şekli sivri bir şapkadaki bir büyücünün başına gerçekten benzemektedir. Bu, Rigel'li mahalle nedeniyle parlayan yansıtıcı bir bulutsudur. Fotoğraflarda, Cadı Başı, mavimsi bir renk alır; çünkü bulutsunun bileşimindeki kozmik toz parçacıkları, mavi ışığı daha iyi yansıtıyor ve Rigel kendisi spektrumun mavi kısmında kendini belli eder.

evrim

Orion Takımyıldızı'ndaki iki parlak yıldız daima öyle olmayacak. Her ikisinin de iç süreçleri er ya da geç yakıtı tahrip ederek patlamaya ve muhtemelen patlamaya neden olacak etkileyici boyutlar uzun vadeli varlığa katkıda bulunmaz. Ancak, çağımızda onlar yeteri kadar olacak. Tahminlere göre Betelgeuse en azından iki bin yıldır parlayacak. Sonra bir çöküş ve patlama bekliyor. Aynı zamanda parlaklığı, yarı ya da dolunanın ışığı ile karşılaştırılabilir olacaktır. Başka bir senaryoda, Betelgeuse "sakin" bir beyaz cüce dönüşecek. Her durumda, dünyevi gözlemcinin işlemi bittikten sonra, Orion'un omuzları çıkacak.

Rigel, gökyüzünde kaderin muazzam bir güç patlamasıyla kısa süre parlak olmasını beklemektedir. Varsayım olarak, öfkesi ayın çeyreği ile karşılaştırılabilir.

Diğer Işıklar

Orion takımyıldızındaki iki parlak yıldız, bu cennet figürünün açıkça görünen nesneleri değil. Avcının kemeri, Dünya aydınlatanlarından açıkça görülebilen üç kişiden oluşur. Bunlar Mintaka (Orion Delta), Alnitak (Zeta) ve Alnilam (Epsilon). Avcının sol omzunda takımyıldızının en parlak üçüncü noktası olan Bellatrix (Gamma Orion) bulunur. Işıklığı 4 bin kez güneşi aşıyor. Çıplak gözle gözlem için kullanılabilen yıldızlar arasında Bellatrix önemli bir yüzey ısıtması ile ayırt edilir. Sıcaklığı 21 500º K olarak tahmin edilmektedir.

Bulutsular ve kara delik

Takımyıldızı Orion'daki iki parlak yıldız, Kemerin hemen altındadır ve Hunter's Kılıç'tır. Bu Theta ve Iota Orion. Aralarında, cehalet ile yıldız sayısına atfedilen üçüncü bir nesne farkedilir. Ancak, bu, Dünya'dan küçük, bulanık bir nokta gibi görünen Büyük Orion Bulutsusu'dur. Yeni aydınlatıcılar burada doğarlar. Güneş'i 100 kez aşan kütle tarafından hemen Dünya kara deliğine en yakın olanı varsayılıyor.

M42'den az olmamakla birlikte, Meşale ve At Kafa Bulutsusu da Orion takımyıldızında da ünlüdür. Birincisi, ateşin üstünde yükselen ve adını alan alevlere benzemektedir. Horsehead Bulutsusu da adın adını haklı gösterir. Görüntüler atın siluetini açıkça gösterir. Sanki daha ileri atlamak üzeredir gibi görünüyor. At başı, yansımalı bulutsuları ifade eder: kendi içinde ışık yaymaz. Buna hayranlık duyma yeteneği arka plan IC 434 tarafından sağlanır. Karanlık komşusu aydınlatır.

Teleskopların sayısız fotoğrafında, Orion takımyıldızı sıklıkla görülür. İlginç nesneler: yıldızlar, bulutsular, gaz bulutları ve kozmik toz - fotoğraflarda güzelliği ile şaşırırlar. Bununla birlikte, Dünya'dan avcı silueti daha az etkileyici görünmektedir. Çıplak gözle gözlem yapmak için parlak ve erişilebilir objeler gibi bir bolluk, belki de daha göksel imgeler için tipik değildir.

Mitolojik avcı tarafından gizlenen tüm güzellikleri görmek isteyenler, Astrolojik Orion takımyıldızı dahil olmak üzere, "Astrogalaxy", Google Sky yıldız haritası , Google Earth hizmeti dahil olmak üzere, astronomide çok sayıda kaynağın avantajlarından faydalanabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.