OtomobilArabalar

Onarım ve araba gövdesinin restorasyon: adım talimatlar ve cihaza göre adım

Hatta küçük bir kaza maliyet kurtarma çalışmaları ile temas halinde oldukça yüksek olabilir. Işin karmaşıklığı küçük ve davranışları kendi, hiçbir büyük anlaşma gibi görünüyor. büyük arzusu, zaman, kaynak ve araç biraz kendi başlarına vücudun iyileşme varsa - bu oldukça uygun bir süreçtir. en aşamalarında teknoloji onarım çalıştığına bakalım.

geometrik özellikleri

Bir kaza ya da başka olumsuz faktörlerin sonra, araba gövdesinin mekansal geometri değişmeden kalır emin olmalısınız. Bu sözde kontrol noktaları arasındaki mesafeyi ölçerek yapılabilir. bu noktalara bilgileri eksikse, o zaman açıkça görülebilir bir güç parçası tarafından yönlendirilen. Bu nedenle, askı tertibatının elemanları ve motor arasında simetrik mesafeler olmalıdır. Vücudun geometrisi bozuldu, o zaman taşıt gövdesinin kurtarma mümkündür, ancak bu işlem para ve çaba büyük yatırımlar gerektirir. Bu çok zahmetli bir işlemdir. şey bu seviyede eserlerinin nitel performans için ekipman bir dizi olması gerekir olmasıdır. Bu kızak üzerinde vücut doğru sırayla çekilir.

Doğal olarak, böyle bir kompleksin maliyeti oldukça yüksektir. küçük garajlar Uzmanları doğaçlama, araç ve gereçleri kullanır. Farklı uzantıları veya krikoları sahip olabilir. Bu basit cihazlar yardımıyla kurtarma çalışmaları gerçekleştirebilir, ancak sert kalitesine söylenecek. Eğer özel bir stand için kullanamazsınız, o zaman bu ekipman çok pahalı, hiç mantıklı satın. Vücut çalışma başlattık hizmetinde Onarım, çok daha ucuz olacaktır. Örneğin, Moskova'da gövde fiyatı restorasyonu için (minör çarpıtmaların stokları üzerinde çizim) 4000 ruble başlar.

Nasıl geometri geri yüklerim

Hala elleri ile sorunu çözmek istiyorsanız, süreç hasarlı bölüm noktasını çekerek sözde olduğunu. Ama önce, bu noktayı hesaplamak hesaplandığını ve ardından pozlama sırasında vücutta nasıl davranması tahmin etmek gerekir.

İlk başta, kurtarma girişme daha yeni almak daha uygundur hasarlı parçalar gövde kiti değiştirin. Bu kapı, tampon, kaput, çizme olabilir. Bundan sonra, germe gidin.

Korozyon kontrolü

Çok yakından korozyon merkezlerine ilişkin. Aynı zamanda, son ustaları geçmek ve deliklerden etmemelidir. boyası, pas yalnızca küçük bir nokta ise, bu metal çürümüş olmadığı anlamına gelmez. boya altında metal tamamen yok olabilir. bir geçiş deliği, daha sonra katı bir metal önce tamamen kesilmiş olan bir gövdenin bir parçası ise. Bundan sonra, kesik parça yama kaynaklanır yerleştirin. pas çok ciddi değilse, daha sonra vücut kurtarma katı metal etkilenen yerlerde bir süpürme olacaktır.

küçük çukurlar

Çoğu zaman onarımlar nedeniyle küçük lezyonların çok sayıda başlar. , Gözyaşı ve diğer sonuçlara germe metal olmadığı gerçekten küçük deformasyon varsa, bu kusurlar repainting olmadan düzeltilebilir. Tam veya kısmi bir yenilemeye mekanik form geri kazanılması. Ama biz süreci zaman büyük miktarda gerektirir anlamak gerekir. Her ne kadar bu tür kusurları düzeltmek için en kolay yoldur. Uzmanları nedeniyle pamuk karakteristiğinin "hlopun" diyoruz. Yalnızca biraz ısı nokta veya arka taraftan mekanik olarak onu etkilemek gerekir. Dent karakteristik ses normal pozisyonuna geri döner. Eğer kaynak ihtiyaç veya öğeyi değiştirmek için bir ihtiyaç varsa, hiçbir boya işleri sadece yapamaz yoktur. Ama bu artı - Eğer dolgu maddeleri kullanılmadan basit kurtarma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

önemli sorunlardır,

o varsa vücut arabanın Yenileme ciddi ezik LCP tamamen kaldırılması gerektirecektir. Bunun için, taşlama makinesi ve uygun nozul uygun. Bu süreçte en önemli şey - metal yanmamasına şekilde çalışmak. Vücudun metal aksam kuvvetle ısınmaya ne zaman, metal özellikleri değişmeye başlar. ilgili ise, o zaman bir hasar büyük ölçüde ince uzun metal (örneğin, ağır derin diş) çevre orijinal ortalamaya döndürülür. Burada çevre üzerindeki bir çaba ve çalışma yapmak, böylece yavaş yavaş eski formuna vücut bölümünün çekilmesi gerekir. Böyle çalışmalar büyük küçük çekiç ve örs için. söz konusu ürün metal deforme olacaktır çünkü bu amaç için metal çekiç, uygun değildir. Örs içinde yapmak ışık tokmak çentik ve darbelere dış kısmına uygulanır. Metal haklı yerini dönecektir.

güçlü deformasyon geri

siteleri, en büyük uzatılmış zaman, yukarıdaki yöntemle, vücudun iyileşme yardımcı değildir. süreç çok zor ve zaman alıcı olacaktır. Tamamen LCP kaldırmak gerekir. Ayrıca hasar onarım güçlü endüstriyel kurutma makinesi ve gerektirir elektrik punto kaynağı. gerekli grafit elektrotlar kaynak makinası. Vücut hasar teknoloji geri göre önceki yönteme tamamen benzerdir - merkeze giderek daha yakın daha sonra çevre arasında bir noktadan, dent düzeltmek için gerekli olan ve bir. Ancak artık bir örs ve nokta metal tokmak kullanılarak ısıtılır ve daha sonra mekanik olarak etkilenir. ısıtılmış tabaka daha yumuşak ve esnektir. Ne kadar ısı metalin bağlıdır. Sıcaklık ampirik olarak seçilir. hiçbir zorluk bir sanayi kurutucu ile. Eğer bir kullanmak Ama eğer makine punto kaynağı, pratik yoluyla yanık vücudun bir riski vardır. Elektrotlar, farklı şekillere sahiptir ve arıza tipine ve tarak şekline bağlı olarak seçilir. ince uzun yuvarlak deformasyon düzeltilmiş elektrot - daha geniştir.

punto kaynağı kullanma

Özgün formu gerektiğinde Onarım ve araç gövdesinin restorasyon, çok emek-yoğun olabilir. Geri taraftan hasarlı kısmını ulaşmak her zaman mümkün değildir. Bu durumda, tamamen dışarıda kusuru düzeltmek için deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, kısmı üzerinde prihvatyvayut kaynak elektrodu metali çekilmesine yol açmaktadır. Daha sonra, özel cihazlar kullanılarak veya ters çekiç metal çizilir. Daha sonra, bir grafit elektrod kopar. cilalı metal kaynak yerleştirin.

metal lehim çukurlu

Bu durumda, kusur almıyor. Vücudun yenilenmesi biraz farklı yapmak. Bu deformasyon germe anlamına gelmez. Ortaya çıkan göçük özel lehim lehimlenmiş. Bu yöntem mükemmel herhangi kusur çekilme neredeyse verir. Sonuç çarpıcı olacaktır. Kalınlığı göstergesi onarım izlerini tespit etmek mümkün olmayacaktır. Bu prosedür, lehim, akı ve asit, hem de oldukça güçlü bir lehim demiri gerekmektedir. Çalışma yüzeyi iyice temizlenmeli ve sonra teneke üretmek gerekmektedir. Bundan başka, geri kalan hacim biriyle bağlanabilir. En önemlisi, yeterli lehim. İşlem tamamlandıktan sonra, yüzey iyice yıkanır. Akı - kimyasal olarak aktif bir madde. bu olmayacak yani tamamen kusursuz yüzey restore. Ayrıca eziyet ve fazla lehim kaldırmak için gereklidir. Ayrıca doğru şeklini. Sonraki yer cilalı ve o zaman iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sonuç

Görüldüğü üzere, kurtarma, kaporta onarımları çeşitli şekillerde yapılabilir. Doğal olarak, işe yaramaz garaj koşullarında ciddi bir sorunu çözmek için. Ancak küçük deformasyon ile baş etmek mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.