FormasyonBilim

Devlet egemenliği

Devlet - Bu, en önemli sosyal kurumlardan biridir düzenler ve bireyler ve gruplar arasındaki ilişkiyi ve etkileşimi kontrol eder. Devletin egemenlik - bir olarak onun oyunculuk doğal bir niteliğidir uluslararası hukuk konusunda, siyasi ve hukuki bağımsızlık ile karakterize, Bağımsız Devletler eşitliği için yasal haklara belirlendi.

Egemen güç politikası kararlarında özerkliğini ve bağımsızlığını temsil eder. Tabii ki, bugünün dünyasında tamamen bağımsız olamaz. öyle ya da herhangi bir devlet diğer ülkeler ya da dernekler etkisi bağlıdır. Ancak, bu eğitim olmadığı anlamına gelmez devlet egemenliği.

insanların kuralına - "devlet egemenliği" kavramına dışındaki Modern hukukunda halk egemenliği kavramı, özünü sahiptir. Bu yüce gücün tek meşru ve yetkili destek olarak burada kabul edilir.

Ancak, devletin egemenliği halkın egemenliği farklıdır. insanlar - İlk durumda, taşıyıcı (özne) devlet, diğeri. Buna ek olarak, insanların egemenliği seçilmiş organların ve diğer siyasi mekanizmalarla gücün uygulanmasında, aynı zamanda sosyal özyönetim çeşitli formlarda sadece kendini gösterebilir.

Şu anda, yirmi birinci maddede örneğin yansıyan dünyada tanınan ulusal egemenlik kavramı, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin insanların iradesinin yönetim temeli ve düzenli ve dürüst seçimlerle ifade olması gerektiğini söylüyor. Doğal kaynaklar ve diğer formların mülkiyet hakkı gösterilen halkın egemenliği kavramı.

Devlet, toplumun iradesiyle ana sözcüsü olarak hareket etmelidir, çünkü devletin egemenliği, hiç şüphesiz, yakından, popüler ile bağlantılıdır.

Görevler ve devletin fonksiyonları sosyal özü tarafından belirlenir. başkalarının çıkarlarına karşıt olarak bir sosyal grubun çıkarlarını temsil ediyorsa, devletin görevi grubunun hakimiyetini sağlamak için azalacaktır. Ancak, insanların çoğunluğunun çıkarlarını temsil edecek, o zaman toplumun refahı için ön endişe geliyor.

Devletin konuşan onun temel özelliklerini tahsis etmek gereklidir. Bu öncelikle tek bir siyasi güç tüm nüfus için dağıtılır. İkincisi, egemenliğin bulundurma. Üçüncü özelliği - ayrı ve yasama bağımsız, yürütme ve yargı yetkilerinin varlığı. Dördüncü özelliğinin devlet - kuralı ilişki için diğer yetkililer içinde ülke. Beşinci olarak, güç ve kontrol ve uygulama, özel bir aletin varlığı. Altıncı olarak, organizasyon ve sadece yasal zeminde yürüyen iktidar egzersiz.

Devletin fonksiyonları altında özünü ve amacını ifade ana faaliyetleri anlıyoruz. Onlar kapsamının genişlemesine görülebilir. Sonra iç ve dış olacaktır.

İç fonksiyonlar ekonomik (; ekonomik kalkınma programlarının geliştirilmesi, vb bütçe oluşumu ve harcamalarının denetiminin) yer alır; sosyal (toplumun muhtaç üyelerine yardım, sağlık, eğitim, eğlence, kültür, vb için fon tahsisi); mali kontrol; kolluk; Çevresel.

By devletin dış fonksiyonları , ekonomik, politik, bilimsel, teknik, çevresel, askeri ve kültürel alanlarda diğer ülkeler ile işbirliğini kapsamaktadır; Cildi dış etkenlerden, sınır güvenliği karşı ülkenin savunma.

Bu temel özellikleri ve devletin fonksiyonları bulunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.