Sanat ve EğlenceLiteratür

Özet ve analizi - roman "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer"

Bizim makale roman adanacak "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer," bir özet ve analiz hangi gündemde olacak. Bu çalışma Chingiz Aitmatov Torekulovich için büyük formunun ilk kurulmasıdır. yayınlanmadan önce yazar yaygın Sovyetler Birliği'nde değil, aynı zamanda Batı'da sadece biliniyordu rağmen.

Kitabın ve başlık Hakkında

Yayın roman 1980 yılında dergisi "Yeni Dünya" idi. adı şiir "sadece günler" Borisa Pasternaka Chingiz Aitmatov bir çizgi seçilmiş gibi. "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer" - Aşk hakkında çok neşeli şiirin sondan bir önceki çizgidir, ama tamamen farklı bir tonu o romanda kazanır. Ebedi gün mutluluktan yaktı süre ve kahramanın yakın bir arkadaşının cenaze değil olur. Böylece, sevgi ünlü çizgi derinden felsefi dönüşür ve argümanlar engin dünyasında sonsuz yalnızlığa dair burada gerçekleştirdi.

"Gün Bir yüz yıldan fazla sürer": özetini

Konum - yakınında bulunan tren istasyonu Toretam Baykonur uzay merkezinden, sürekli trenler geçmektedir geçmiş.

her iki tarafta Demir kumaş harika bozkır, çöl Sary-Ozeki çevreler. Yakın Yedigei makasçısı kullanan bir devriye Boranly Boer vardır. değişikliği Gece o küçük bölmede taşır. görev Böyle turunda kendisine eşi Ukubala ve arkadaşının ölümüyle Kazangap bahsediyor gelir.

Otuz yıl bir sarsıntı sonrasında terhis Edigei kırk dördüncü yıl geçti. Sonra Doktor bir yılda kurtarmak ona söz, ama şu anda herhangi bir fiziksel iş onun için çok fazlaydı. Sonra o ve karısı tren istasyonuna ulaşmak için denemeye karar verdi, aniden bir yer kapıcı ya da bekçi vardır.

Sonra bir şey Kazangap kiminle çift , tanışmak oldu Boranly-Buran onları çağırdı. Geldiklerinde, Yedigei onun tüm kalan hayatı bu, ıssız seyrek nüfuslu ve kuru bir yerde gerçekleşeceğini şüphelenmedi. Ve tüm bu zaman Kazangap kalıcı yardımcı yakındı. Yavaş yavaş, ve aileleri aile gibi oldu, arkadaş oldu.

ev

Ağır ve baskıcı pelet çalışmalarında açıklanan olayları bırakın "Gün Olur Asra Bedel". Özet söyler nasıl Yedigei, değişiklikten sonra eve dönen en yakın arkadaşı yaklaşan cenazesi düşünmeye. Sonra bir kahraman ayaklarının altında sallandı toprak gibi hissediyor. Sadece roket ateşli kuyruk yukarı fırlatma sitesidir.

Take-off nedeniyle bağlantının son on iki saat içinde Amerikan istasyonu, "Paritesi" yayın durduruldu olmasından, yüzden ne olduğunu öğrenmek için gerekliydi.

Yedigei Kazangap mankurts zamanında çıktı eski mezarlık Ana Beyit diğer gömmeye ailesini ikna eder.

mankurts

Bu günümüze kadar aynı zamanda eserinde Chingiz Aitmatov geçmişte de gönderme yapar. "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer" - tarihsel desenli dolu bir roman. Bu nedenle okuyucu Mankurt'un öğrenir. Bir kez bu yerlerde çok ustaca kendi mahkumların bellek yoksun olduğu barındırılan zhuanzhuany. Başının üzerinde bucaksız giydi - Deriden yapılmış bir şapka. Başlangıçta, cilt ham deri oldu. Bunun güneş yavaş yavaş kurudu ve sefil başını kavradı. Bu işlemin ardından, bir kişinin bellek ve denilen mankurt yoksun. Bu köle uysal ve zayıf iradeli elde edilmiştir.

Bir gün oğlu köle olarak uzaklaştı Ana Najman, adında bir kadın çocuğunu buldum ama o zaten mankurt yapmıştı. Annesi onu hatırlamak için yalvarıyor, kendisine geldiğinde O, sürüsünü besliyordu fakat bellek döndürülmez.

kadın fark ettim, ama o kaçmayı başardı. Sonra zhuanzhuany kulu bu yabancı (o korkunç tehdit mankurts için değildi) "başını buhara" geldiğini söyledi. Ayrılmadan önce, onlar okları ve yayı bıraktı.

Anne oğlunu ikna etmek isteyen, tekrar geri gelir. Ama ölümcül göğüste bir okla yaralanmış olarak, ulaşmak için zaman yoktu. Beyaz mendil Naiman-Ana oğlunun gerçeği söylemek gerekiyordu bembeyaz kuş dönüştü.

cenaze

Sabah olduğunda Kazangap sona eren cenaze için hazırlanıyor. Vücut bez sıkıca bükülmüş ve bir traktörün evlendik bir sepetinde atılmıştır. defin töreni açıklaması itibaren biz Bozkır halkları Aytmatov geleneklerine ödenen ilgi çok (- çok güvenilir bir ürün "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer") olduğu sonucuna varabiliriz.

Mezarlığa uzun bir yol - otuz kilometre. Yedigei Devam etti ve geçit için yol gösterdi. kahramanın başında sürekli geçmişin anıları su yüzüne edilir Kazangap ile çalışır. Geçerli nesil eski yararları değerli değildir (ve kendisi için sadece sağlık boşa?), Ama Yedigei şey pişmanlık.

yeni gezegen

fantastik Aytmatov bilinmeyen ve itirazları kaçma vermeyin. "Gün Bir yüz yıldan fazla sürer" uzay teması ve dünya dışı uygarlıkların varlığına kadar gider.

"Parite" nin tarama Başlıyor, bu astronotlar kaybolan eski olduğu ortaya çıkıyor. Ama gezegen Orman Göğüs sakinleri ile temaslar sevk sol sonrası. uzaylılar onlar verdiler, astronotlar gezegenlerini ziyaret teklif var ama kimse haberdar değildi.

"Parite" mürettebatını dönersek, astronotlar nasıl başka, daha ileri teknolojiye sahip medeniyet terimleri yaşamayı bize. Gezegenleri bir savaş olmamıştı günü, sakinleri kendilerini son derece kolay. arazi ziyarete izin istemek ve insanlar henüz kendi oluşturmak mümkün değildir gezegenlerarası istasyon üzerinde inşa Lesnogrudtsy.

Bu cümle cevaplanması gereken özel bir komisyon, bildirildi.

eski hikâye

Romanın yaşam Edigei anlatı döner "Gün Olur Asra Bedel". Bir özeti yaşlı adamın anıları anlatmak için devam ediyor. Şimdi akla gelen bir uzun hikaye Kazangap anlattı olduğunu.

Her iki erkek çocuklar - devriye iki çocuklu aileyi geldi üzerinde, 1951 oldu. soyadı Abutalip Kuttybaev Başkanı, aynı yaş Edigei ve bu yerlerde geldi iyi bir hayat değil. Savaş sırasında, Almanlar tarafından yakalandı Abutalip, o zaman, kırk üçte o kaçmayı başardı ve o Yugoslav partizanları geldiklerinde. O eve döndü, ama kimse o kamp adam geçirdiği zaman hakkında biliyordu. Ardından siyasi ilişkilerin Yugoslavya ile birileri onun geçmiş hakkında konuştu bozulmaya başladı ve Abutalip istifaya zorladı.

Yazar, romanında Sovyet hayatının sadece sert gerçekleri göstermek istiyor felsefi problemler ona çok daha endişelenmenize "Gün Olur Asra Bedel". Yani, soru huzursuzluk, güvensizlik ve insanın yalnızlık hakkında yükseltilir. Hiçbir yerde haine için bir sığınak (o yakalandı, sonra vazgeçti inanılıyordu) bulunmaktadır. Ve kavşak Boranly Boer onu ve ailesini getirdi. İşte zordu: İklim orada bir çiftlik değil. Yedigei tüm Zaripov daha acıdım. Ancak yerel ailenin yardım sayesinde Kuttybaev yakalandı. Bir Abutalip çalıştı ve ev okudu, ama aynı zamanda Yugoslavya yaşamı hatırlatır anılarını yazmaya başladı sadece.

Bir sene devriye denetçi geldi üzerinde ne Abutalip hakkında bilgi almak için başladı, geçti. Ve bir süre sonra burada asla durmaz Burannyi yolcu treninin durdu. Karakolda, üç gitti, onlar Kuttybaev tutuklandı. İki ay sonra o biraz zaman öldü başlangıçta soruşturma altında ve sonra olduğu ortaya çıktı.

Çocuk babasının gelmesini bekler Her gün, Zaripa kendini eziyet. Yedigei kadın ona kayıtsız değildi, çünkü bakmak ve aynı zamanda acı dayanamazdı.

yol

Mezarlığa cenaze alayı yolunu - roman bağlayan ana etkisi "Gün Olur Asra Bedel". Zaripa bıraktığında öncesinde Yedigei Taşınması ve onun korkunç öfke hatırlar. Sonra, kendini kaybetti devesini dövdü, Kazangap ile bir sürtüşmeye vardı. Ama ihtiyat kaydedin ve onu akıllıca bir öğüt gidip zarar onu kurtardı ne Zaripa ve Ukubale ibadet verdi.

Ve şimdi bilge adam hareketsiz yatmaktadır ve onu gömecektik. Ama aniden dikenli tellerden bir alay stumbles. Yakın bir asker duruyor ve sadece bir geçiş olanlar geçebilir açıklar. Bir mezarlık Ana Beyit yıkmak ve onun yerine yeni bir mahalle inşa edecek. Yedigei bırakmaya ikna ama iyi yaptım. Bu nedenle Kazangap sadece o Naiman-Ana öldüğü yerde, mezarlığın yakınında gömülü.

son

işin sonuna yaklaşıyoruz "Gün Olur Asra Bedel". Komisyon kararı hakkında görüşmelerin özeti. Birkaç toplantılardan sonra, bu davet etmeme, başlamak için değil yabancılar Yeryüzünde "Par" ile astronotlar karar verildi ve füze yakın Toprak uzay izinsiz çember.

yetkililere gönderilen Yedigei cenaze sen atalarının birkaç kuşak gömüldüğü mezarlığı tahrip edemez onlara anlatmaya. gökyüzü roket çıkardığında Neredeyse, hedefe geliyor. O mücadele ediyor ve Dünya'ya yaklaştığını belirten hepsini yok üzere tasarlanmıştır. Sırasında ilk saniye çıkarmak ve ondan sonra - üçüncü ve böylece birkaç on roketler gezegenin etrafında koruyucu bir sarma oluşturan.

duman ve toz bulutu içinde Yedigei kaçar, ama ertesi gün tekrar geri dönmesini istiyoruz.

Aytmatov, "Gün bir yüz yıldan fazla sürer": Analizleri

Tüm fikirler ve yazarın planlarının ana taşıyıcı kahramanı oldu - Yedigei insanlar neredeyse kırk yıl boyunca çölde yaşadı. Savaş sonrası yıllarda acı İkinci Dünya Savaşı, güçlükleri: Ama hepsi sıkıntı ve acılarını emmiş değerli deneyimdir, yirminci yüzyılın ve insan üzüntü kattı karşılıksız aşk. Ama en zor bunun için hafıza testi idi.

Yedigei somutlaşan Hafıza ve vicdan romanın ideolojik temeli "Gün Olur Asra Bedel" oldu. Metin analizi felsefi anlam taşıyan ürün metaforlarda bolluk gösterir. Böylece, yalnızlık, sorumluluk, bellek, korku, temaları ahlaki değerlerine her zamanki kolaylık ve kısalık ile Aytmatov yükseltir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.