FormasyonÖykü

Aryanlar kimlerdi? Kültür, dil

Aryanlar kimlerdi? Bu soru bugün zihinleri karıştırır. Ancak, hala bir şekilde tarih meraklıları anlayabiliriz. O Nazi Almanya'sında zaman Adolf Hitler alakalı oldu. hatalar araştırmacı Max Muller bir sonucudur - - "saf ırk" Alman teorisi hala bazı insanlar dadanan. Bazı özellikle ülkemizde, diğerleri bir miktar gerçeklik bulmaya olumsuz ona bakın. Ancak şimdi, başka bir ilgili soru: "Slav-Aryan kimlerdir?" O çok profesyonel tarihçilerin, sosyologların ve siyaset bilimciler şaşırdı. Onun bu terimi gitti ve Aryanlar kim nerede hala anlamaya çalışacaktır.

"Slavlar" kavramı

Biz gibi tüm meşru, bakış bilimsel açıdan diyebiliriz, objektif mantığa deneyin diyecekler. Slavlar - Bu etnik grup, insanları değil. Fark etnik grubu altında ortak tarihsel kökleri paylaşan halkların toplamının ifade etmesidir. 1 bin MS başında, Slavlar Ville üç kola ayrılır: (.. Mevcut Sırplar, Hırvatlar, Makedonlar ve diğerleri). Batı (.. Modern Kashubians Sorblu, Çekler, Slovaklar, ve diğerleri), Güney, artık Rus Doğu ( Ukraynalılar, Beyaz). Tabii ki, birçok tarihçi ismi farklıydı: .. Ante'ler, tarih vb sklaviny tek praslyavyanskoy insanlar üzerinde güvenilir bir veri yoktur. dilsel benzerlikler ve farklılıkların analizine dayalı tek nedeni o dilbilimciler sağlar. onları çok diğer Slavlar, diğer kültürler, arazi etkisinden bir grubun yaklaşık ayrılması ile belirlenir, ve buraya kadar. D. eserinde geçen "Slav-Aryan" kullanayım hiçbir gerçek bilim adamı vardır. Neden bu efsane? Biz anlamaya çalışacağız.

Mitler ve Gerçekler

ikisi birbirini kavramlarla ilişkili değildir - "Slavlar" ve "arya" - belli Alexander Khinevich araya getirdi. Yandaşları kitlelere fikir uğramış. gibi aynı aykırı kavramlar olduğunu - Slavlar ve Aryanlar olmasına rağmen "Sarı - soğuk," Ben fikri çok sevdim. Ülkemizde bu popülerlik "rodoverstvo" t kazanıyor. atalarının E. inancı. vb takvimler, tatiller, saat dilimleri, deyimleri, yeniden yazılabilir moda trendi Altında bir açıklaması var: .. Komünizm, Hıristiyanlığın kendi reddi onun canlanma içinde Hıristiyanlığı reddeden ruhsuz birkaç kuşak, olurken ile. Ve "Slav-Aryan" uygun bir anda gelir. Buna ek olarak, yeni bir din, yeni-putperestlik "gerçek" alternatif haline geldi. Aslında, kamu sisteminin bir protestoya dönüştü. Ve her zaman genç romantikler çekiyor. ahlak, ritüelleri reddedilmesine atmak - ve mükemmel bir dinleri var. Merkez ilke - "Biz inananlar, ama bize bir şey gerekmez ait" - fikri cazip neo-paganizmi yaptı. Bu çerçevede, fikir "rodoverstva" ve Slav-Aryan zor değil etkilemek için sadece değil.

aryalar kimlerdir

Bu kavramın çalışma XIX yüzyılda başladı. Avrupa'da o dönemde biz Hint Shastr çarpık çevirileri almaya başladı. Bu konuda ciddi çalışmalar Önce bu konuyu keşfetmeye başladı Arthur Avalon, aittir. yazarın masif popülerlik eserlerinde "hissi" çoğaltmak başladı az yetenekli taklitçileri büyüme yol açtı.

Tek bir ırk, millet, hatalı olduğunu - O Aryanlar varsayar. Hint shastralar gerçekten sözde tüm eski insanların atası bazı tek pranarode, söz etmiştir. Bu fikir ırk teorisini oluşturdu Fransız Arthur de Gobineau geliştirildi. O, tüm diğerlerinin meydana gelmiş kime itibaren bir kişi olarak Aryan çağırdı. Fikir sadece popüler değildi ve Adolf Hitler'in gücü ile büyük ölçekli gelişme. O değişmiş , ırk teorisini tüm diğerlerine göre Almanların üstünlüğünü ilan ve Almanlar diğerlerinin aksine doğrudan "saf" torunları sayısı dahil - "Yarım kanlı, kirli"

Aslında, Aryanların diye bir şey (Aryan), tek bir ulusa ilişkin mevcut değildi. Sonra mitler? Nerelisin? Aryanlar kimlerdi? Bunlar yapay aynı ile gelip yoktur.

Hindistan kanunlarına antik kasalarında - "Manavadharmashastre" terimi "Arya" "asil" olarak çevrilmiştir. Brahmin'ler, Kshatriyas, vaisyas - Yani yüksek kastların temsilcileri olarak adlandırılan. . O is modern deyimle üç yüksek kastlar pranaroda, - "toplumun krem". Aryanlar ek olarak, insanlar da diğer iki kast vardı - Sudra ve chandala.

Arius - arkadaş veya düşman?

Buna rağmen, ortak bir Hint-Avrupa halkının varlığının kabul edilebilirlik iptal edilmez. Birçok Avrupa ve Asya dilleri birbirine yakındır. Hepsi Hint-Avrupa grubuna aittir. Nedenle, yine de tek bir ulus olduğunu varsayılabilir. Tarihçiler bu kavramı antik İran kabilelerinin bir grup olarak düşünülmelidir inanıyoruz. Tam anlamıyla "Aryan" dan çevrilmiştir antik dillerin bir şekilde "dost". Ve "düşman" olarak aynı zamanda. Aynı kelimenin zıt anlamı - antik dillerin yaygın bir uygulama. E. Bir arkadaş veya düşman olabilir. Belki de başka bir kabilesinden bir adamdı. Yani Aryan olduğunu -. Diğer kabile toplulukları kaynaklanan yabancı,. Gerçekten arkadaş olmak ve sonra düşman yapabilirsiniz. Bu hipotez Vedik panteon tanrısı Aryaman doğruluyor. O dostluk ve konukseverlik için sadece sorumludur.

Ukrayna - Aryan vatan?

Çoğu araştırmacı bugün Aryanlar antik İran topraklarında yaşayan inanmak eğimlidir. Ortadoğu'daki mevcut Şii durumuna kravat gerek yok. Onun toprakları nispeten küçüktür. Antik İran - İran platosu, Orta Asya, Kazakistan, Kuzey Kafkasya ve Karadeniz'in dev bölge. Ukraynalı tarihçiler arasında en fazla 5000. Yıllar önce, modern Ukrayna topraklarında yaşamış praevropeytsy görüşünde nedeni budur.

Tek pranarode hipotezi

İran ve Hint-Aryan: Tek pranarod (Hint-Avrupalılar, Aryan değil) iki kola ayrılmıştır bir hipotez vardır. dönem "İran" "Aryan Land" anlamına gelir. Bu benzerliğin desteklemek, bilim adamları göstermiştir Hint Vedalar ve İran Avesta. Tek İran ayrılmış grubu, belki de boylarının bir ve yaklaşık 1700-1300 yıl teorisine göre. MÖ. e. Ben kalıcı kalır Hindistan, gitti. Eğer bu doğruysa, o zaman Ukrayna topraklarından praevropeytsev kökeni teorisi var olma hakkına sahiptir.

dilsel teorisi

Burada ortak bir dil aynı bölgede doğal gelişiminde mantıklı birçok diyalektin içine kollara gibi Dilbilimciler de, Orta ve Doğu Avrupa'dan Aryanların kökeni alanını desteklemektedir. Hindistan'da, göç konusunda değil, kökeni ve gelişimi üzerinde daha fazla diyor Hint-Avrupa, sadece bir dalı. Buna ek olarak, ayrıca bir bütün olarak dilin gelişimini etkilemiştir yerel dili, konuşan bir grup var karşılaştı Aliens.

Kurgan hipotezi

Arkeologlar da Aryanlar aslen Karadeniz'in topraklarında yaşamış inanmak eğimli. Yamskoy kültür ünlü eserler boy gösteriyor. Daha sonra hızlı bir şekilde geniş alanları yakalamak için izin ilk arabasını icat inanılmaktadır. Böyle teoriler, ne yazık ki, gerçeklere dayanarak sözde bilimsel spekülasyonlara sebebiyet verir. Gibi Aryanların doğrudan torunları - Rus, Alman, Ukraynalılar, ya da bir başkasına. Bu çerçevede, çeşitli Slav-arya vardır. O ortak ataları mevcuttur ve Karadeniz'in Bölgesine gelen, ancak daha sonra diğer birçok halklar içine zamanla yerleşmiş ve split ve bu topraklara geri sonradan onların torunları. münhasırlık ve "saflık" inananlar bir millet antik tek kökünü tek kağıt parçası değil, bütün ağaca bağlıyor, diğer manipüle Bu gerçeklerin kıyasla.

Aryanların kültür mirası

Aria birçok yazılı kayıtları geride bıraktı. Bu "Veda", "Avesta", "Mahabharata", "Ramayana". onlar göçebe halkın yerleşik çiftçiler haline gelmiştir. Bred inekler, atlar. Bunlar, sulama aşina bakır ve altın öğeleri oluşturmak başardık. ana silah bir ok ve yay kullanılır. Hindistan'da vardı kast sistemini belirgin. Ancak, hiyerarşinin üst - rahipler ve aristokratlar - büyük etkisi memnun.

bulgular

Özetle, biz Aryanların tek ırk, belki hiç var olmamış olduğunu söyleyebiliriz. Büyük olasılıkla nedeniyle savaş arabası kabilelerin belli grubunun bile yakından ilgili, geniş alanlar üzerinde nüfuzunu genişletti olmayabilir. Dolayısıyla yakın tarihsel hiç halkların ortak Hint-Avrupa dillerinin görünümü.

Ancak, kim arya sorusuna kesin bir cevap, hayır. Her gün ondan uzak hareket ediyor ve bilimsel teoriler sözde bilimsel iddiaların değiştirilir. insanlar nüfuzlarını kim yayıldı - O Aryanlar mümkündür. Ama ilgisiz, ancak benzer kültürel kabilelerin bir grup tek merkezden her iki tarafında yerleşmiş olması mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.