Ev ve AileBayram

Noel doğuş sahneleri: Şablonlar, rakamlar, senaryolar

İsa'nın doğum - Hıristiyan dininin ana festivallerinden biri, bütün dünyada Hıristiyanlar tarafından kutlanan olduğunu. kutlama ile Mesih'in Doğuşu birçok farklı gelenekler ile ilişkilidir ve bu Noel doğuş sahneleri içerir.

Avrupa'da doğuş sahneleri Tarihçesi

1223 yılında Aziz Frantsisk Assizsky ilk Noel kompozisyon yarattı. Bu yüzden, o mağarada insanları ve hayvanları koyun ve orada onlar Doğuş sahneleri oynadı. İzleyiciler gösteri beğendi ve onlar da her yıl tekrarlanması gerektiğini karar verdi. Noel doğuş sahneleri başlangıçta yalnızca tapınaklarda performanslar verdi ama zamanla onlar kasaba kareler ve piyasalarda idi. Bir den ve onun karakterlerinin yaratılması ve yürütülmesi üzerinde iyi heykeltıraşlar ve sanatçılar ve şairler ve müzisyenler tarafından oluşturulan den komut dosyalarını çalışır.

Gerçek tanıma onlar onaltıncı yüzyılda başardı. Avrupa'da daha sonra bir kukla tiyatrosu-den geliştiriyor. Bu tiyatro ahşap veya karton küçük bir kutu oldu. Kutunun üst katında İsa'nın doğumu adanmış dini inançlar, genellikle oldu, iki katlı oluşuyordu ve zemin katta günlük Noel sahneyi oynadı.

Rusya'da doğuş sahneleri Tarihçesi

Rus İmparatorluğu Noel cribs topraklarında onaltıncı yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. Rus den çiçekli onsekizinci yüzyıl olur. Sonra Rusya'da olağan tiyatro kendisi, bu nedenle, popüler bir tiyatro-den ödendi. O Noel'de ana eğlence ve genellikle zengin tüccar evlerde tiyatro ile değiştirilir.

Ama den sunumu sadece birinin evinde olabilir görmek için. Giderek sunum fuarlarda gerçekleşti, onlar bir bilet satın alabilir. Ancak Rus Noel haznelerine tiyatro gelişimiyle popülerliğini kaybetmeye başladı. 1917 Ekim Devrimi'nden sonra, genellikle yasaklanmıştı. Sovyet dönemde, Rusya'da bu tür gösterimler yapılmamıştır. 1980 ile tüm dünyada bilinen senaryo olan halk gelenekleri ve doğum sahnesi, bir canlanma başlar, bir kez daha sıradan insanların ilgisini uyandırmak başlar.

Noel gelenekleri bir den ilişkili

Rusya'da Noel doğum sahnesi Noel tatili bir parçasıdır. birleşik pagan ve Hıristiyan geleneklerinin bu kutlamaları.

Noel arifesinde, Noel arifesinde, pişmiş lapa evlerinde, aile zenginlik ve refah getirmek için tasarlanmış bir ayin oldu. Lapa Kutya aradı. Bu derste, evin sahipleri yardım etmek inanılıyordu Ateş Ruhu, Su ve Toprak. Lapa sürtünmeden tutuşturulmuş ateşle, üzerinde pişirmek zorunda kaldı. Bu kutsal bir yangın ataları olarak kabul edildi.

kutsal ateş günlüğünü karıştırmaya hizmet etti. Başka bir odadan diğerine transfer yangın yardımıyla "bodnyak" denilen Ritüel günlüğü. pagan geleneği Yangın tapılan bir tanrı olarak kabul edildi. ziyafette Bir akşam yemeği atalarının ruhları geldi ve yemekten sonra onlar tutmak için bir şeye ihtiyacım olduğu düşünüldü.

önemli rolü bu tatil Kolyada oynadı. bir tanrıyı veya bir sihirbaz bir elf veya cin - bu canlı kesin bir tanıma sahiptir. Kolyada, evin köşesinde duruyordu üzerinde çelenk ve süslemeleri koymak.

Bir isim ilişkili şarkıları Noel Tatlıses ile. Bu çocuklar Noel kutlamaları sırasında seslendirdi şarkı. gürültülü bir şirket Gathered, ikramlar evlerin sahipleri istedi şarkılar söyleyerek, köyün içinden geçti. şarkıları çoğu keçi ve inek giyinmiş. kırsal avlu Onların görünüşü zenginlik ve sığır yavrular simgelemektedir.

sahipleri Kolyadniki birçok davranır verdi durumda, güzel şarkıları, Noel şarkıları seslendirdi. şarkı şarkı sonra Kolyadniki eğlence monte veya düzenlenmiş junket arasında paylaşılan.

doğuş sahneleri Dekorasyon

Doğuş Sahne - iki katlı bölünmüş bir ahşap kutu. Kutunun üst kısmı ininde mavi kağıdı bu "gökyüzü" yapıştırılmaktadır. Parlak kağıt üzerinde macunun alt kısmı, üzerinde farklı renk desenleri çizin. alt kısmının ortasında Kral Herod, Noel eylem ana kötü adam taht.

kahramanları bebek ve bir inde vardır - bir yer nerede kukla yönetim. bunları yönetmek için, çukurun dibinde kuklacı hareketleri kontrol geçtiği yarıklar yaptı. Bebekler farklıdır. beşik için özellikle ilginç rakamlar Fransa'da oldu. Orta Çağ'da genellikle bazen kilden edildi ahşaptan yapılmıştır. Boyalı kil bebek, bunları pamuk veya basma yapılmış giysiler yaptı. Ahşap ya da çelik çubuklar üzerinde sabitlendi. bebek üretiminde doğuş sahneleri yaratıcıları, dünya sanat tarihinin en seçkin eserlerinden biri olarak kabul edilir tüm ustaları için ilginç tuhaf iş kendisi için bütün hayal güçlerini ve doğum sahnesi, gösterdi.

karakterler den

birçok ülkenin tarihini ve kültürlerini etkilemiştir kültürel bir olgudur - O doğum sahnesi zaten açıktır. Den görev - doğuş anda meydana gelen olayların bir bütün kümesi hakkında konuşmak için. Noel doğum sahnesi, script İncil motifleri dayalı oluşturulur, esas olarak İsa'nın doğumunu ve Büyücülerin Adoration kapsar. Ama bu ve diğer İncil olaylar senaryolar oluşturmak için kullanılabilir. Yani, Mısır'a uçuş, fenomen olabilir Arhangela Gavriila vb Meryem ve. Her zaman olduğu mevcut ana den karakterler - Iisus Hristos, Meryem ve Aziz Joseph. doğuş Çoban ve Magi Adoration oynarsa, İsa kucağında Meryem oturur küçük bir çocuk olarak tasvir edilir.

desenler birçok kişi tarafından incelenir doğum sahnesi, aynı zamanda hayvanları içerir. Böylece, birçok ülkenin İnlerindeki öküz ve bir eşek vardır ılık hangi Bebek İsa sıcak nefesiyle. Child tapınmaya gelen çoban, genellikle kollar hayvan taşırlar. Çoğu zaman, onlar kuzu vardır. Kuzu çok eski zamanlardan beri Hıristiyanlığın bir simgesi. Genellikle, tiyatro etkinliğinin hayvan fantezi yaratıcıları açısından sınırsızdır. Bir mağarada sunum yerel flora ve fauna mecusi, atlar, kuşlar, filler, temsilcilerini geldi mevcut develer olabilir Sırasında. Eylem, bazen bir mağara den gerçekleşir kulübe görünür beklenmektedir. Ve orada biten herşeyin üzerinde Bethlehem Yıldızı.

den karakterler uzak ülkelerden bebeği itaat etmeye geldik Magi olabilir. Onlar ona hediyeler getirmek.

den Yapımı

Noel doğum sahnesi - kesmek, kendi elleriyle kendiniz için yapabilirsiniz. üretimi için ellerinizle bir den , küçük kutu gerekir. Farklı renklerde boyanmış olabilir, sen renkli bez üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu kutu Meryem Ana ve Iisus Hristos vardı hangi mağara sembolize edecek.

Kutunun alt gri veya kahverengi olabilen, dış yan mavi olabilir, iç duvarlar genellikle beyaz veya kırmızı ile yapılır.

sabır ve denemeye devam - elleriyle herhangi bir kişi, ana şey bir Noel doğum sahnesi olun. den imal sonra bebek üretiminde meşgul gerekir. kolay seçenek - kağıt veya karton onları kesip, sonra boya. Eğer rakamlar hantal olduğunu istiyorsanız, bebek beşik maçların kutularından yapılabilir. Bu kutu kırmızı ve kahverengi renklerde boyanmış çukurun tabanına yapıştırıldı. Diğer şekiller imalatı Eğer renkli kağıt şeritler kesebilir, o zaman bir koni içine döndürün. Ayrı ayrı, kağıt başlarına çizmek ve koni tutkal onları edebilirsiniz. (Elleriyle) Noel doğum sahnesi, sizi mutlu olan fotoğraf, sizin ve çocuklara neşe getirmek.

seçeneklerin böyle dens çeşitli vardır.

Bir Noel doğum sahnesi Alış

satın almak - Eğer kendi doğum sahnesi yapmak için zaman yoksa, birçok Noel doğuş sahneleri anlamaya başlıyor. Yabancı oyuncak üreticileri uzun, ülkelerindeki tüketicilere seçenekler dens çeşitli önerdiler. BDT ülkelerinde Rusya'da ve bu iş sadece geliştiriyor.

Çocuklar için çeşitli oyuncakların bulunduğu oluşturma konusunda uzmanlaşmış Lego şirketi, tüketicilerin plastik bir ev ve bir plastik heykelcikleri oluşan bir oyuncak seti satın sunmaktadır. Kutsal aile bilgeler ve çobanlar ve hayvanlar arasında rakamlar. oyuncak Fisher Price ve Playmobil üreticileri - Ayrıca plastik vertepnoy kitleri tanınmış şirketlerin sunuyoruz. Yumuşak oyuncaklar sevenler için, Noel beşikler şirketi Talicor sunmaktadır. kapı açma Bu peluş kabinleri, hangi iç rakamlar vardır.

En genç amatör beşikler ahşaptan yapılmış ücretsiz bir Noel doğuş sahneleri alırlar. ahşap figürleri ile Ahşap beşikler Alman şirketi Selecta üretir. ürettiği Noel doğuş sahneleri, bu çocukların sağlığı için kesinlikle güvenlidir ve onlara oyun ve yaratıcılık konuda birçok fırsat verir.

Ortaçağ'da doğuş sahneleri Senaryolar

Noel doğum sahnesi ayrılmaz bir parçası den için kelimelerdir. vertepnoy performanslarıyla Orta Çağ'da tipik vertepnoy oyuncağı. Bu parçaların bir özelliği, çoğunlukla bezavtorskimi idi. oyun vertepnoy Metin den sahibi tarafından genellikle icat. den sahibi kendim icat ve tam sözel formüller aldı ve zaten onların temelinde onun oyununu icat etmedi.

Senaryo vertepnoy dram görünüyordu. Büyük Noel tatili başlangıcı ile katılımcılara tebrik oyun Pan ve Pani ve Angel, içine gelir. Gerçekleştirilen şarkısı "Nova sevinç oldu." çobanları geldi ya bilgeler hediyelerini ve bebekleri getirdi. Bazen onların cennette yaşam ve tedavi sonrası bakım konusunda oradan Adem ve Havva, sınırdışı anlatıyor.

O Bethlehem komut sahnesi Masumlar önemli bir yer işgal eder. Kral Herod Bethlehem bütün çocukları öldürmek için askerlerine emretti ve askerler onun emri gerçekleştirdi. Özellikle, öldürülebilir ve kendi oğlundan. Bunun Öğrenme, Herod için cehennemden şeytanlar gelip onlarla götürdü. İsa karşı Tamamlanan gönderme yüceltilmesi.

farklı olabilir den, senaryo ve aktörleri oynanan ülkeye bağlı. Doğu Ukraynalı dens aktörler de Zaporozhets, Çingene ve Ayı idi. Ve böyle İskender Hint Liman gibi tarihi figürler yer aldı. Rus dens Rabbin vaftiz mahalline ekledi.

zamanımızda doğuş sahneleri Senaryolar

Noel doğuş sahneleri ve günümüzde popüler olmaya devam etmektedir. Sarov Noel performansının şehir 2011 yılında sahnelendi Yani, yazılı ve Roman Svanidze yönettiği. Bu profesyonel oyun yazarı özellikle doğuş sahneleri senaryoyu oluşturulan çalma sokakta gösterilir, böylece çocuklar için bu komut tasarlanmıştır. Rusya'nın farklı şehirlerde Pazar okulların öğrencilerin eseri doğuş sahneler için Genellikle senaryolar.

Ülkemizde den gelenek hala çok Noel doğuş sahneleri uzun yasaklandığın için öyle, gelişmemiştir. Ama yavaş yavaş Noel eylem yeni karakterler vardır, gelenek canlandı. Böylece, Moskova vertepnogo eylem olarak karakterler Hobbitler katıldı ettiği doğum sahnesi oynanan - "Yüzüklerin Efendisi" eserleri Dzhona Tolkiena kahramanları Hobbitler İsa Doğuşu yüceltilmesi yer aldı.

zamanımızda Noel doğum sahnesi hayat birçok yönden değişti ve yaşam için modern teknolojiyi tanımlamak için geldiğini bile gerçeğine rağmen, popüler olmaya devam etmektedir.

dünyanın en iyi Noel doğuş sahneleri

Noel doğuş sahneleri kültür ve dünya halklarının geleneklerine kalıcı bir etkiye sahiptir. Son yıllarda, dünyanın çeşitli ülkelerinde doğuş sahneleri büyük ölçekli uygulama var artmaktadır.

İspanya'da, Badajoz bölgesinde Extremadura ili, yeraltı otoparkı konulmuş Avrupa'nın en büyük doğuş sahneleri biridir. 270 metrekare, onun bölgede yer almaktadır rakamlar, bu den işgal alanı, yaklaşık 20 santimetre tüm büyümesi.

Den gerçeğe mümkün olduğunca yakın yaptı. Yani, bir nehir var bir manzara, bu mevcut, vadi şehre çok benzer. Ortaçağ kenti modeli çok gerçekçi bir şekilde tasvir edilir. Ticaret pazarları ve meydanlar, kiliseler, sokaklar - tüm bu gerçekten ortaçağ Avrupa gösterir. sahnelerde katılan rakamlar başlangıçta beyazdı ve işçiler renklerini boyadı. tam bir sanat eseri yaratmak amacıyla, bir ay sürdü. den oluşturulması amacı - gelip turistleri eğlendirmek ve ticareti canlandırmak.

Aralık 2014 yılında Monako Prensliği dünyada Noel gelenekleri ile ülkenin misafirler ve sakinleri hakkında bilgi verir oldu amacı olan "Noel gezisi" açıldı. Burada doğuş sahneleri çeşitli görebilirsiniz. Noel beşikler Monako Dışişleri Devlet Bakanlığı önündeki meydanda yerleştirildi. o aldı öncü rol Fransa ve Almanya dens. On Palace Square Monako gösterileri Amerika ve Güney Afrika dens vardır. Bethlehem bir kopyası, katedralin önünde duruyor. beşikler sergisi Aralık ayında başlar ve 11 Ocak'ta sona eriyor.

Dünya farklı bir sürede gerçekleşir ve farklı tarihlerde bayramını kutlayan etrafında Noel olduğu göz önüne alındığında. Katolik ülkeler Noel Ortodoks geleneğine 25 Aralık tarihinde kutlanır varsa, onun kutlama 7 Ocak düşüyor. Bu nedenle, 7 Ocak'ta Doğu Slav ülkelerinde Noel kutlamaları zorundadır.

Kiev Bu gün eski geleneğinde Noel kutlamaları düzenledi. Özellikle güzel tatil Mimarlık ve Yaşam "Pirogovo" Halk Müzesi yakışıyor. İlk ziyaretçilerin ayini dinlemek anda, daha sonra şenlikleri ve eğlence başlar. Festivalin konukları milli Ukrayna mutfağından yemekler denemek için bir fırsat vardır. Ve den gösterimi o gün ortaya çıkar. Bu doğum sahnesi insanlar için ana cazibe iken Pirogovo, bu müzede kadar doğru onsekizinci-ondokuzuncu yüzyıllarda Ukrayna köyün durumu göstermektedir çünkü, Ukrayna halk geleneğini yeniden inşa etmek mümkündür içindedir. Bu nedenle, burada Ukrayna, aynı zamanda diğer ülkelerden de turist bir sürü geliyor. Doğum sahneleri, müzenin takvimde görebileceğiniz bir fotoğrafı, bölgenin ilgi çekici özelliklerinden biridir.

Kiev'in parklarda Bu günde şenlikleri geçirin. halletme İnsanlar, kardan kalıp, kurşun dansları ve şarkı şarkıları. Onlar İncil'den kostümlü sokaklar, şarkı şarkı, gösteri sahneleri yürümek.

Petersburg ise, Ocak ayında, sen buzdan yapılmış doğuş sahneleri figürü görebilirsiniz. Kalede olabilir bu eşsiz gösteri bak. Naryshkin kalesinde orada yerleştirilen Buz rakam. Ustalar, heykeller aydınlatma olacak geceleri ziyaretçilerin önünde buzdan heykeller yaratacak ve heykel Mart 2015 kadar orada duramaz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.