Yayınlar ve yazma makaleleriŞiir

Nikolai Klyuev: yaratıcılık ve biyografi

20. yüzyılın başında, aynı zamanda, Gümüş Yaş denilen Rus edebiyatının en parlak dönemi oldu. yeni yöntem ve eğilimler vardı, yazarlar deneme ve yeni türler ve temalar keşfetmek için korkmuyoruz. Bu şairlerden biri Klyuev Nikolay Alekseeviç oldu. O şiirsel yönü novokrestyanskomu tedavi.

biyografi

Koshtugi Vytegorsky County (Vologda bölgesi), Nikolai Klyuev köyünde 10 Ekim 1884 doğumlu. yazarın Biyografi ailesinde basit çavuş Alexei Kalashnikov başlar. Ama bütün Klyuev en büyük anlatıcıydı annesi Praskovya Fyodorovna, ekledi. O dolayı onu Nicholas öğretim ve oğul yapan, okuma, yazma ve türkü depolama temellerini öğrenmek biliyorlardı.

1895 yılında Vytegra in bucak okuldan mezun. Sonra o tıp fakültesinde okudu Petrozavodsk, gitti. kürk ve balık sermayenin satışı yapan edilmiş kendi yurttaşları ile birlikte Klyuev Nikolay Alekseevich mezuniyet sonrasında çalışmak için Petersburg'a gitti.

sermaye, o yönde novokrestyanskoy şiir altında şiir yazmaya başladı. Onun eserlerinde şiirsel ilham perisi ağrı ve acı kardeş şikayet ve onların zalimlere lanet. Klyuyev ilk şiirleri 1904 yılında "Yeni Ozanlar" koleksiyonunda yayınlandı. Ama yakında Klyuyev küçük evine döndü.

devrimci olayların başından izlenimi altında olmak, şair siyasi faaliyette 1905 yılında dahil. Bu broşürleri dağıtmak başlar. Bunun için 1906'da Klyuev tutuklandı.

Kluev ünitesi ve

şair için önemli bir olay Alexander Blok tanıştı. Yazışmalar yazarlar 1907 yılında başladı. Başlangıçta, oldukça tanınmış bir şair gönderdiği mektuplarda utangaç ama Nikolai Klyuev yavaş yavaş o blok ikna oldu ve onların konuşmaları ilgilenmektedir. Klyuyev kademeli olarak sosyal adaletsizlik hakkında, halk arasında bira olan protesto ruhu hakkında konuşmak başlar. Ama siyaset yazarlarının söylemek sadece ilgili değil. Nikolai Basit insanlar yatıyor ruhunun şiirsel gücünü diyor, ama çünkü yerli nedenlerden, tamamen açılmayabilir.

Blok harfler büyük ölçüde Klyuyev etkiledi. Sık sık arkadaşları ve onların makalelere harflerle bunları tırnak. "Yeni Earth", "Altın Post" ve diğer birçok edebi dergilerde yayımlandı gaga Blok şiirlerinden yardımı sayesinde. illerden şairin eserleri üzerine dikkat büyükşehir yazarlar ödemek. Klyuyev karşılamak için çoğu yapamaz bulunmaktadır. Valeriy Bryusov Aralarında.

başarı

1911 yılında Nikolai Klyuev "Pines çan" nin ilk koleksiyonunu yayınladı. baskısına Önsöz Bruce yazar. onayı ve ilgi ile kitap şiirsel ve edebi çevrelerde kabul edilmiştir. Onun Hakkında olumlu böyle Nikolay Gumilev gibi şairleri cevap Sergei Gorodetsky , vb. kitle Tropes, görüntüler, ritimleri sipariş onların sıradışı Klyuyev, güçlü bir kişilik eksikliği eserleri içinde vuruldu.

Klyuyev doğa, kırsal yaşam tarzını, insanların yücelten. Ancak, o 19. yüzyılda hâkim olan tanrısız kültür, ölür ve yeni bir şey ile değiştirilir ve insanların yaşam inanmaktadır.

şiir klyuevskoy bir koleksiyon yaptığı incelemede GUMİLYOV geleceği tahmin - o literatürde yeni bir hareketin sadece başlangıç olduğunu söylüyor. Ve o haklı. Klyuyev ilk temsilcilerinin novokrestyanskoy şiir biri haline gelmiştir.

Klyuyev ve Yesenin

Nikolai Klyuev uzun zaman hayata köylü şiir hakkını savundu. Ama 1915 yılında o Ryazan iline genç bir şair bir mektup aldı. Esenina mektup Klyuyev ilham verir. Onlar köylü konularda içinde yazmak ikisinin birlikte şairler başka yazarlar etrafında, gıyaben tanıdık rağmen.

şiirde Klyuyev ve Yesenin hızla ortak bir dil ve birleşmiş buldum, bu yüzden de çok ortak gerçekten. 1915 'de kendi zirve niyetli success çarptı. Birlikte, edebiyat geceleri katıldığına, şiirler okundu.

Ancak, sendika uzun sürmedi. Esenina hediye çok daha geniş novokrestyanskoy şiir oldu ve 1917 yılında iki şair arasındaki dostluğu sona geldi.

proleter şiir İçme

Şiirleri basit Rus halkının seslendirdi Nikolai Klyuev, ancak kendisi bir proleter şairi dikkate almaz. Devrim memleketi yerde bir yazar buldum. Bu görülmemiş bir heyecanla Klyuyev gelişini aldı. Ama saldırgan "insan için cennet" olarak kendini temsil etti.

1918 yılında Nikolai Klyuev Bolşevik Partisi'ni sürer. propaganda çalışması yapan, devrim hakkında şiirler okundu. Ancak, o yeni düzene aykırı dini bir adam. O çok farklı bir devrim teşvik ettiğini ortaya çıkıyor. Ve 1920 yılında Klyuyev partiden ihraç. Onun şiirlerini yayınlamaya kes. Onlara propaganda ürünü sahtecilikle çağırarak, proleter şairler yeni hükümete ve onun dini anlaşmazlık tahriş başladı.

Bu şair için zor günler başladı. O iş bulamadım, yoksulluk içinde yaşadığı zulme tabi oldu. Buna rağmen, o Sovyet rejimine karşı konuşmaya devam etti.

o "derleme ve karşı-devrimci eserlerin yayılması" için tutuklandığı zaman, 2 Şubat 1934 tarihinde sona eren şair mücadelesi. O Narym topraklarında sürgün cezası aldı. Ve Ekim 1937'de Klyuyev sahte suçlamalarla idam.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.