FormasyonBilim

Hücre döngüsü, bağışıklık, hücre zarfı

Kendi bölünmesi veya ölüme anne hücre bölünmesi ile oluşum tarihinden itibaren hücre süre varlığı dönem "hücre döngüsü" denir. çeşitli farklı hücre süresi içinde. Örneğin, bazal ve hematopoetik ince bağırsak hücreleri ve epidermis hızla yetişkin organizmalarda çoğalır, her 12-16 saat sonra hücre döngüsünü girebiliyorlar. Kısa hücrelerin yaşam döngüleri 30 dakika hakkında, son zamanlarda amfibi, kestanesi ve diğer hayvanlardan yumurta hızla kırma esnasında meydana gelir. Hücre kültürü deney şartlarında türlerinin büyük bir kısmı, hücre döngüsü, yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir süresi vardır. aktif mitoz arası hücre süresi süresi bölünmesi baskın bir miktar az 10 ila 24 saat arasındadır.

Fazlar ve hücre döngüsünün dönemleri. hayvan ve bitki hücre döngüsü, iki saptanmıştır: interfaz ve mitoz (hücre bölünmesi döngüsü) (protein sentezi ve DNA dönemi). Fazlar arası çeşitli süreleri içerir:

1. G1 fazı - büyüme dönemi, bu proteinler, RNA ve diğer hücre bileşenleri sentezi sırasında.

2. S-fazı - bu aralıkta interfaz yan sentezini ortaya bir DNA molekülünün hücre çekirdeklerinin ve hücre içi organellerin (sentriyoller) ikiye katlanması;

3. G2 faz - mitoz için hazırlık vardır bir dönem.

Artık bu süre içinde, G1 fazı mevcut olabilir, bölünen hücreler de, bir dinlenme fazı (G0) olarak ifade edilmiştir.

işlem hücre bölünmesi (mitoz) iki aşamadan oluşur:

hücre çekirdeğinin 1. bölünme - mitoz.

hücre sitoplazmasında 2. bölümüdür - sitokinez.

Hücre aktivitesinin düzenlenmesi. siklinleri ve sikline bağlı kinazlar - proteinleri etkileşim halinde olduğu zaman, hücre döngüsü sürelerinin değiştirme meydana gelir. G0 hücreler çeşitli büyüme faktörlerinin etkisi altında bir ilmek içine girme yeteneğine faz. Epidermal ve pıhtı hücresinden türeyen faktörlerin, sinir büyüme faktörü olan gen proteinlerin transkripsiyonu yol açan hücre içi sinyal sistemi tahrik reseptörleri ile sabit bir etkileşim içindedir. Aynı kinazlar sadece belirli siklinler ile etkileşim içinde etkin durumda olabilir, içeriği devamlı döngüsü boyunca değişiyor.

Katı tümörlerin oluşumuna yol açan hücre döngüsünün normal düzeninin bozulması. habis tümörler oluşumu için p53 proteini sorumluluğu vardır: bu da kaçınılmaz olarak G1 ve G2 fazında hücre döngüsünün durmasına yol açtığı CDK siklin kompleksinin inhibe eden p21 protein sentezini uyarır. Hasarlı DNA ile hücre öldürülür bazıları mutant hücreler, yol açan, mitoz girmek oluşur ve hücre döngüsü abluka gelmez proteini p53 geninin kaybına veya değişikliğine yol açan mutasyonların aşamasında S. içine gelmiyor, diğer bölümü ise malign oluşumuna yol açan tümörler.

Hücre aracılı bağışıklık. herhangi bir uyarıya bağışıklık sisteminin reaksiyon, "hücresel immünite" denilen antikorlar kanda (kompleman sistemi) içinde mevcut proteinlerin ilgili ve karmaşık bir dizi olmayan hangi bir bağışıklık tepkisi olarak adlandırılır. Bu fagositler içinde kalan mikroorganizmalara karşı ve diğer hücreleri enfekte mikroorganizmalara karşı esas olarak yönlendirilir. Özellikle bu virüsler, mantarlar, tek hücreliler, bakteri, ve tümör hücrelerine karşı etkilidir. Hücresel bağışıklık sistemi doku reddi çok önemlidir.

Hücre duvarı. yerleştirilen rijit hücre duvarı, Bu hücre membranıdır - Güvenlik, yapısal ve taşıma işlevleri yerine sitoplazmik membran dışında. Yine de denir bir hücre duvarı, bakteri, mantar, bitki ve arkelerin en bulunur. hayvanlar için olduğu gibi, ve en basit birçoğu, bir hücre duvarı yoktur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.